BRATISLAVA. Listy vlastníctva sa na Slovensku zakladajú od vzniku evidencie nehnuteľností od roku 1964. V tom čase sa bežne zapisovali zmeny vlastníckych vzťahov, vlastnícke práva novovzniknuté, ako aj ich obmedzenia. Nezmenené vlastnícke práva ostávali zaevidované v pozemkovej knihe, v takzvaných pozemkovo-knižných vložkách.
Dobrovoľné zápisy
Pozemková kniha sa však od roku 1951 neaktualizovala. Právo k nehnuteľnosti sa totiž od toho obdobia nadobúdalo už listinou, nie zápisom do pozemkovej knihy, a preto ohlásiť zmeny vo vlastníckych vzťahoch a zaevidovať ich v pozemkovej knihe bolo dobrovoľné.
Vlastnícke právo preto môže ešte v súčasnosti byť evidované nielen v listoch vlastníctva, ale aj inými formami: v pozemkovej knihe (s aktuálnosťou od roku 1951), či v rôznych úradných listinách, ktoré neboli v pozemkovej knihe v rokoch 1951 až 1964 zapísané.
Zjednotenie listov vlastníctva
Jednotné a úplné sú listy vlastníctva v tých katastrálnych územiach Slovenska, kde už ukončili konanie o obnove evidencie pozemkov (ROEP). Tam, kde konanie ukončené nebolo, sa ešte dnes môžeme stretnúť s neúplnými listami vlastníctva.
Patria k nim napríklad také, v ktorých nehnuteľnosť nie je definovaná parcelovým číslom, druhom pozemku, jeho výmerou a súpisným číslom stavby, ale je opísané len vo forme textu, pričom u niektorých z nich bolo po novom mapovaní zistené, že hranice novomeraného pozemku nie sú totožné s hranicami pozemku, ku ktorému je evidované vlastnícke právo. K usporiadaniu stavu potom treba predložiť geometrický plán.
V miestach, kde nebola ukončená obnova evidencie, sa môžu vyskytnúť aj listy vlastníctva bez uvedenia spoluvlastníckych podielov, titulu nadobudnutia, dátumov narodenia vlastníkov či obmedzení a podobne. V tomto prípade ide o neaktualizovanú elektronickú formu listu vlastníctva. Pokiaľ žiadateľ požiada kataster o výpis pre právne účely, treba ho aktualizovať.
(ht)