BRATISLAVA. Nedostatočná právna úprava vydržania z minulosti vyvolala rad súdnych sporov o určenie vlastníctva. Niektoré sa riešia aj v súčasnosti. „Podľa podmienok spred roka 2000, keď notárom zákon neukladal skúmať dobromyseľnosť, inštitút vydržania zneužilo veľa špekulantov,“ hovorí advokátka Hana Petránová.
Podľa staršej úpravy totiž notár iba spísal vyhlásenie účastníka k zákonom ustanoveným podmienkam a uviedol dôkazy, ktoré mu boli predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností. V praxi sa tak stal napríklad prípad, keď väčšinový spoluvlastník poľnohospodárskeho pozemku, ktorý ešte nemal založený list vlastníctva, využil to, že sa menšinový spoluvlastník o nehnuteľnosť nezaujímal. Vydržaním, pri využití benevolentnosti vtedajšieho zákona, získal aj zvyšný zlomkový spoluvlastnícky podiel na pozemku.
„V tomto prípade však o dobromyseľnosti možno odôvodnene pochybovať. Preto takéto nadobudnutie vlastníckeho práva možno v súdnom konaní spochybniť,“ hovorí Petránová.
Oprávneným úroda zostane
Podľa právneho stanoviska advokátskej kancelárie Rowan Legal v prípade stretu práva skutočného vlastníka a oprávneného držiteľa k tej istej veci má jednoznačne prednosť vlastník ako nositeľ silnejšieho práva k veci.
Vlastníctvo je navyše chránené ústavou (článok 20) a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Ak nedôjde k vydržaniu, pretože sa k veci prihlásil skutočný vlastník, je doterajší držiteľ povinný vlastníkovi vec vydať.
Ak bol držiteľ oprávnený (dobromyseľný a vec užíval v rozumnom presvedčení, že mu patrí), na rozdiel od neoprávneného držiteľa, nie je povinný vlastníkovi veci vydať plody a úžitky získané z veci (napríklad úrodu z pôdy či nájomné od nájomcu).
Úhrada nákladov
Okrem toho má oprávnený držiteľ voči vlastníkovi nárok na náhradu nákladov, ktoré účelne vynaložil na vec po dobu oprávnenej držby a to v rozsahu zodpovedajúcom zhodnoteniu veci ku dňu jej vrátenia. Obvyklé náklady súvisiace s údržbou a prevádzkou sa však nenahrádzajú.
Právo na náhradu nákladov je limitované jednak rozsahom a jednak časom. Náhrada sa poskytuje len v rozsahu zhodnotenia veci v čase jej vydania vlastníkovi. Právo na náhradu nákladov sa premlčí v lehote troch rokov od momentu vydania veci vlastníkovi.
Nedôslednosť predchádzajúcej právnej úpravy zneužilo veľa špekulantov.
Hana Petránová, advokátka
Pozor na plomby a vecné bremená
BRATISLAVA. Hoci vydržanie nehnuteľnosti nebýva častým javom, ktorý by pre sprísnené právne podmienky mohol ohroziť oprávnených vlastníkov, iné to môže byť v prípade vydržania vecného bremena. Napríklad keď nový vlastník rodinného domu, ktorý na liste vlastníctva nemá uvedené žiadne ťarchy zistí, že cez pozemok mu vedú susedove inžinierske siete.
Keďže sused o nich vie a na základe dohôd z minulosti ich po desať rokov užíval, ťarchu – v tomto prípade právo mať tam inžinierske siete – mohol vydržať.
Ťarchy obvykle vznikajú na základe zmluvy, typickým príkladom sú záložné práva k nehnuteľnostiam ako zabezpečenie hypoúverov. Návrh na vklad ťarchy v takomto prípade je možné podať až do troch rokov od uzatvorenia zmluvy. Vklad je potom úkonom katastra, na základe ktorého vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.
Na druhej strane niektoré ťarchy, ako napríklad aj tie z vydržania, sa do katastra nehnuteľností zapisujú záznamom. Záznam je úkon správy katastra, ktorý plní len evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani zánik práv k nehnuteľnostiam.
„Každý vlastník by si preto mal čas od času skontrolovať, či na jeho liste vlastníctva nie je vyznačená plomba,“ hovorí advokátka Hana Petránová. „Plombu“ vyznačuje na list vlastníctva kataster v prípade, že sa v liste vlastníctva pripravuje nejaká zmena. V bežnom aj internetovom výpise sa pri zaplombovaní vždy ukáže aj dôvod – písmeno Z znamená záznam, písmeno V zasa vklad.
V prípade, že sa na výpise ukáže plomba a vlastník si nie je vedomý nejakých zmien, mal by sa rýchlo obrátiť na kataster a zistiť, o čo ide. Ďalším krokom je najlepšie v spolupráci s právnikom podať návrh na predbežné opatrenie voči ďalšiemu konaniu a určovaciu žalobu.
(ht) ILUSTRAČNÉ FOTO – STOCKXPERT