BRATISLAVA. Na Slovensku sme už mali zopár výstav, v ktorých sa kurátori venovali životu v komunizme. Asi najväčší ohlas vzbudila fotografická výstava Stratený čas?, ktorá do marca prebiehala v Slovenskej národnej galérii. Po nej prevzalo štafetu Slovenské národné múzeum s prehliadkou Ako sme žili? Tam si minulý rok získala divákov výstava Paleolit - neolit ... bakelit (Úsvit plastov), ktorá si ulietala na bakelitových výrobkoch. Nešlo v nej až tak o charizmu plastu, jej čaro bolo skôr v tom, že návštevníci sa mohli vrátiť nostalgicky späť do dvadsiateho storočia.
To, čo pripravuje na jeseň londýnske Victoria & Albert Museum, je však unikát. Projekt Cold War Modern: Design 1945 – 1970 mapuje dizajn z obdobia studenej vojny.
Domovy ako bojiská
Ještědská televízna veža je pozoruhodná architektonická stavba. Nedávno sme ju mali takmer deväťdesiat minút na plátne – český film Grandhotel sa odohráva práve na nej. Podľa návrhu Karla Hubáčka stojí v Československu blízko pri Liberci od roku 1973. Od septembra bude jej model stáť vedľa známej televíznej veže z východného Berlína.
Vieme, Československo už neexistuje a východný Berlín a jeho povestný Checkpoint Charlie tiež nie. Ale práve londýnska výstava chce vzkriesiť tú atmosféru cez dizajn z toho obdobia. Chce poriadne odhrnúť železnú oponu – a pozrieť sa, ako sa za ňou vlastne žil ten každodenný život. „Studená vojna vytvorila nový bojový front: domov,“ povedala pre britský denník Guardian jedna z kurátoriek prehliadky Jane Pavittová.
A keď už sme pri filme – nie je isté, či tam budú aj známe plastové kávové lyžičky z českého filmu Pelíšky, ale tento „inovatívny materiál z NDR“ tam bude mať svoj priestor. Svoje slovo si vezmú aj filmy z obdobia studenej vojny – napríklad v bondovke Goldfinger alebo v Kubrickovom Doktorovi Divnoláska sa bude demonštrovať, aký vizuálny jazyk zvolili filmári, keď chceli rozprávať o studenej vojne.
České sklo a slovenské nič
Okrem stoličiek a iných úžitkových pomocníkov stavili v Londýne aj na kuriozitky typu skafander či replika vesmírnej lode Sputnik. Bývalé Československo bude zastupovať okrem Ještědskej veže aj české sklo.
Z dizajnu v bývalom východnom bloku sú kurátori nadšení, akoby doteraz naozaj o ňom netušili. „Nečakanou stránkou studenej vojny je veselá modernosť. Myslím si, že ľudia neočakávajú toľko kreativity z východného bloku,“ citoval Guardian kurátorku Pavittovú.
Šéfka Slovenského centra dizajnu Katarína Hubová povedala pre SME, že organizátori výstavy ju nekontaktovali. „Zrejme spolupracovali s pražským Umelecko-priemyslovým múzeom, keďže u nás ani nemáme podobnú organizáciu. Dizajn u nás zbierala Slovenská národná galéria, ale viac ho sleduje cez výtvarné disciplíny. Ešte ho zbiera aj Slovenské technické múzeum, ale to sa zase sústreďuje na elektrospotrebiče. Pražský Umprum vlastní predmety z bývalého Československa a organizátorom môže byť fuk, či je to zo Slovenska, alebo z Čiech.“
O prehliadke nevie ani Katarína Hrdá z Design Factory, ktorá v Londýne minulý rok organizovala výstavu so súčasným slovenským dizajnom.
Zatiaľ elektrospotrebiče
V posledných rokoch sme u nás mohli vidieť výstavy, ktoré sa venovali bytovému bývaniu v minulom storočí a veľký úspech mala aj putovná výstava Ikony českého dizajnu, ktorá sa v Bratislave zastavila pred tromi rokmi. Okrem toho, že bola reprezentatívna a dokazovala, ako rozkvital dizajn v 50. rokoch, bola neskutočne zábavná.
Kým príde september a kým bude Londýn bližšie, nostalgické okienko do minulého storočia ponúka Slovenské technické múzeum, ktoré má kolekciu elektrospotrebičov z minulého storočia. Do bratislavského Múzea dopravy od zajtra pozýva na výstavu techniky, ktorá sa používala v domácnostiach v prvej polovici storočia.
Obálka Knihy Ikony českého dizajnu, na ktorej vidíte niekoľko povestných výrobkov. FOTO – CZECH100.COM |