BRATISLAVA. „Berte to ako bežnú prax. Vždy sa to dialo a bude diať,“ hovorí bývalý minister hospodárstva za ANO Pavol Rusko o situáciách, keď poslanci niečo vybavujú pre seba či svoju obec.
Na túto prax upozornil Béla Bugár z SMK pri kritike Csákyho. „Aj teraz veľa opozičníkov chodí za ministrami a potrebuje pomoc pre svoju dedinu, mesto nadáciu. To je v poriadku. Nerobí sa to však pred inými,“ povedal o žiadosti Csákyho o dotáciu pre vydavateľstvo Madách.
Stranícke tričko vždy nerozhoduje. Poslanec má väčšiu možnosť stretnúť sa s ministrom či iným zodpovedným a dosiahnuť, čo potrebuje.
Rusko: Je to bežné
Rusko spomína, ako ho starostovia žiadali o peniaze, napríklad, keď bolo treba pre investora vykúpiť pozemky či dať do poriadku cesty. Ministerstvo mohlo pomôcť „menšími sumami“, čo nepovažuje za zlé.
Ján Pataky, poslanec SDKÚ a bývalý starosta Hertníka, hovorí, že koaličný poslanec nemá problém stretnúť sa s ministrom. Koaliční poslanci mali podľa neho rovnaké pravidlá ako opoziční. „Možno bolo trochu menej pre opozíciu a trocha viacej pre koalíciu.“
Nenárokovateľné dotácie môžu byť pre obce významným príjmom. Ročne ide takmer o 10 miliárd korún a viac ako 30 programov.
Straníci dostanú viac
Mimovládna Transparency International Slovensko zistila, že vlani bola väčšina pomoci „s vysokou pravdepodobnosťou ovplyvnená straníckou príslušnosťou predstaviteľov vlády a starostov/primátorov“. Píše o tom v najnovšej štúdii o rozhodovaní o dotáciách obciam.
Poslanec za Smer a starosta Hurbanovej Vsi Ľubomír Petrák tvrdí, že z toho nemá „absolútne žiadne výhody“. Možnosť stretávať sa s ministrami za výhodu nepovažuje. „Minister nemá z môjho pohľadu priamy vplyv na rozhodovanie.“
Tvrdí, že jednu žiadosť, ktorú podal minulý rok, mu zamietli.
Aj Zsolt Simon z SMK, bývalý minister pôdohospodárstva, hovorí, že starostovia za ním chodievali. Tvrdí, že na politické tričko sa nepozeral. „Splníš kritériá, dostaneš. Nesplníš, nedostaneš. To je verejne odkontrolovateľné, nie komisie.“
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency považuje za vážne, že „pri mnohých dotačných programoch nie sú stanovené jasné podmienky na získanie dotácie, čo vytvára priestor na politický klientelizmus a aj korupciu“.