TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád narazil so svojou ekonomickou politikou. Za to, že roztáča infláciu, ho netradične jednomyseľne kritizujú poprední iránski klerici aj odchádzajúci minister hospodárstva.
Ahmadínedžád, ktorý sa stal prezidentom aj preto, že ľuďom sľuboval nárast životnej úrovne, však z upadajúcej ekonomiky obviňuje predchádzajúcu vládu reformného prezidenta Muhammada Chatámího. Zahraniční aj domáci analytici
s tým nesúhlasia a hovoria, že vina padá na Ahmadínedžáda.
Myslí si to aj konzervatívny ajatolláh Muhammad Mahdavikání. „Posúvame problémy
a chyby na iných,“ povedal.
Miestne médiá to označili za veľmi ojedinelú a ostrú kritiku. Ahmadínedžáda napadli aj ďalší dvaja vysokopostavení klerici, ktorým sa nepáči vysoká nezamestnanosť ani inflácia. Tá je oficálne 18percentná, môže byť však oveľa vyššia.
„Ak nevyriešime ekonomické problémy, povedie to k politickým a kultúrnym ťažkostiam,“ vyhlásil podľa AFP ajatolláh Makarim Širazi. Jeho slová sa dajú čítať ako varovanie prezidentovi aj náznak toho, že klerici môžu ísť proti nemu.
Už dlhšie sa im nepáčia prezidentove ekonomické experimenty, ktoré neprinášajú pozitívne výsledky.
Už sa chystá odstúpiť minister financií a hospodárstva Davúd Daníš Džaafari. Prezident podľa neho prekračuje právomoci, keď sa snaží riadiť politiku centrálnej banky aj komerčných bánk. Ekonomické problémy môžu znížiť šance Ahmadínedžáda na znovuzvolenie v budúcoročných voľbách.
Ak nevyriešime ekonomické problémy, vyvolá to politické a kultúrne ťažkosti.
Makarim Širazi, ajatolláh