
ASUNCIÓN, BRATISLAVA. Ochranca hladujúcich v sandáloch. S takým imidžom vyhral nedeľné prezidentské voľby
v juhoamerickom Paraguaji bývalý biskup Fernando Lugo. Ešte pred tromi rokmi slúžil ako duchovný v jednej z najchudobnejších častí krajiny. V auguste zasadne v prezidentskom paláci.
Porážku včera uznala aj kandidátka Blanca Ovelarová
z vládnej strany Colorado. Tá držala prezidentský post v Paraguaji od roku 1946 bez prestávky a bola tak najdlhšie vládnucou stranou na svete.
Náčelníčka proti rasizmu
Nepomohlo jej ani to, že do prezidentských volieb prvýkrát nasadila ženu. Luga porazil bývalú učiteľku a ministerku školstva Ovelarovú o desať percent hlasov.
Voľby nakoniec boli o inej žene. Spolu s prezidentom si krajina v nedeľu volila aj parlament
a regionálne vlády. Hoci dovčera výsledky týchto volieb ešte neboli známe, veľkú šancu dostať sa do Kongresu mala náčelníčka kmeňa pôvodných obyvateľov Ače Margarita Mbyvangi. Jej strana bola súčasťou Lugovej koalície a podľa odhadov bola
vo voľbách úspešná.
Pôvodní obyvatelia z kmeňa Ače prijali moderný spôsob života v Paraguaji ako poslední. Mnohí doteraz žijú v pralese. „Vláda na nás zabudla, vymierame a ničia naše pralesy,“ povedala Mbyvangi pre agentúru IPS.
V Paraguaji vládne odpor väčšinového obyvateľstva k Indiánom. Celoštátny denník La Nación ich minulý rok označil za rakovinu a nemoderných praľudí. Svetové hnutie na ochranu pôvodných obyvateľov Survival článok cez víkend vyhlásilo za najrasistickejší text roka.
„Môžeme snívať o novej krajine. Už si nikto na Paraguaj nespomenie pre jeho korupciu
a chudobu, ale pre jeho čestnosť,“ povedal Lugo v deň volieb a uistil, že rasizmus končí.
Služobník Boží prezidentom
Ani svojím víťazstvom však nevyriešil svoj vzťah k cirkvi. Paraguajská ústava nedovoľuje duchovným zúčastňovať sa na politickom živote. Lugo preto pred dvomi rokmi rezignoval. Vatikán však jeho odchod označil iba za „pozastavenie výkonu jeho kňazských povinností“.
Väčšina Paraguajčanov sú katolíci. Aj preto úradujúci prezident Nicanor Duarte nekritizoval Lugovu vieru, ale zaútočil na jeho ľavicové myšlienky.
Paraguaj vraj nasmeruje do náručia extrémnych ľavicových lídrov Venezuely a Bolívie Huga Cháveza a Evo Moralesa. Lugo obvinenia odmietol. Zahraniční volební pozorovatelia ho podľa New York Times podporili a vyvrátili fámy o votrelcoch z Venezuely a Bolívie.
Lugo chce oživiť chátrajúcu ekonomiku najmä pozemkovou reformou, ktorá má dať chudobným pôdu, a novou zmluvou so susednou Brazíliou o využívaní spoločnej najväčšej vodnej elektrárne na svete.
Paraguaj je známy ako raj pašerákov, kde do roku 1989 tvrdou rukou vládol generál Alfredo Stroessner.