BRATISLAVA. Slovensko doteraz vyčerpalo 64 percent financií zo štrukturálnych fondov EÚ z programovacieho obdobia 2004 až 2006. Z možných 62,5 miliardy korún, v čom sú eurofondy aj spolufinancovanie so štátneho rozpočtu, sa vyčerpalo necelých 40 miliárd. Zmluvy sú pritom uzavreté na 62 miliárd korún. Už teraz je jasné, že všetko nevyčerpáme. Peniaze z minulého obdobia sa môžu čerpať len do konca tohto roka. (sita)
Záujem o prácu v zahraničí klesá
BRATISLAVA. Ľudí, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia, je stále menej. Kým v rokoch 2004 až 2006 záujem rástol, posledné prieskumy hovoria, že v zahraničí chce pracovať len 15 percent ľudí. Je to o 5 percent menej ako v roku 2006, keď bol najväčší záujem o prácu v zahraničí. Informoval o tom portál Profesia.sk. Najviac klesol záujem pracovať vo Veľkej Británii. Za posledné dva roky sa znížil o polovicu a momentálne chcú v Británii pracovať len štyri percentá ľudí zo Slovenska. Mierny pokles záujmu je aj o prácu v Česku, Írsku, USA, Nemecku a Rakúsku. Stúpa však záujem o prácu v Holandsku a Švajčiarsku. (r)
V informatike sme až za Čechmi
BRATISLAVA. Slovensko je vo využívaní informačných a telekomunikačných technológií na 43. mieste zo 127 krajín sveta. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického fóra (WEF). Prvé miesto v rebríčku WEF obsadilo Dánsko, nasleduje Švédsko. Slovensko v komplexnom IT porovnaní zaostalo za Maďarskom aj Českom, ale predbehlo Poľsko. Prekvapením z najnovších členov EÚ je Estónsko, táto malá krajina je domovom Skypu, čo malo výrazný podiel na úspechu. Estónsko sa umiestnilo na 20. priečke.