BRATISLAVA. Diskusia o tom, či sa na Slovensku bude na budúci rok platiť eurom, už nie je o ekonomike, ale o politike. Slovensko pre zavedenie eura splnilo, čo malo. Zápas o euro sa odohráva len na poli diplomacie.
Z prostredia Európskej komisie a Európskej centrálnej banky prichádzajú informácie, že v budúcnosti budeme mať problémy udržať na uzde rast cien. Do toho včera zasiahol aj premiér Robert Fico s ministrom financií Jánom Počiatkom.
„Ak niekto v súčasnosti hovorí, že by Slovensko nemalo mať euro, už musí uvažovať politicky, a nie ekonomicky,“ povedal včera premiér po tom, čo oficiálne oznámil, že Slovensko už splnilo s veľkou rezervou všetky maastrichtské kritériá potrebné na zavedenie eura. Do Bruselu poslal odkaz: „Zabudnite na politické kritériá, buď plníme a máme nárok na euro, alebo neplníme a nemáme právo na euro.“ To, že sme splnili všetky eurokritériá, potvrdil minulý týždeň aj Eurostat. Hrá sa iba o to, či sa inflácia u nás nebude vychyľovať príliš od priemeru v eurozóne aj po zavedení eura. Prídeme o menový kurz, ktorý významne tlmí rast cien dovážaných tovarov.
Negatívne, ale nepotvrdené
Negatívnych správ pred rozhodnutím o zavedení eura u nás pribúda. Nie sú však z oficiálnych zdrojov. Po nedávnej kritike Európskej komisie unikla z prostredia Európskej centrálnej banky ďalšia informácia, že sa „vážne obáva“ o budúci vývoj inflácie na Slovensku. Informáciu priniesla agentúra Bloomberg. Má byť z návrhu správy ECB o Slovensku a má pochádzať od ľudí, ktorí sa podieľajú na jej príprave.
Správa ECB, z ktorej unikli informácie, je podľa informácií SME vo fáze prípravy. V súčasnosti by sa k nej mali vyjadrovať centrálne banky štátov eurozóny. Fico odmietol, že by Slovensko umelo stláčalo ceny energií a tým si „vyrábalo“ primeranú infláciu. „Nemyslím si, že boli vyvíjané tlaky na monopoly, pokiaľ ide o dodávky energií,“ povedal Fico. Podľa neho by nás na takéto konanie Európska komisia dávno upozornila. Donedávna však tvrdil, že vďaka tlaku vládu sa ceny energií zvýšili len mierne. Na budúci týždeň sa z ekonomickej prognózy eurokomisie bude dať čiastočne vyčítať, aké bude stanovisko únie k zavedeniu eura na Slovensku. Ak by nám komisia predpovedala na nasledujúci rok výrazne vyššiu infláciu, ako je priemer únie, mohol by to byť náznak jej negatívneho stanoviska smerom k nám.
Fico: Kritérií sa nevzdáme
V prípade negatívneho hodnotenia pripravenosti je však podľa premiéra vláda naďalej pripravená plniť podmienky Paktu stability a rastu a napomáhať to, aby inflácia bola u nás nízka.
„Budeme v každom prípade pokračovať v plnení maastrichtských kritérií. Potvrdilo sa, že je to zdravé a má to význam,“ povedal premiér.