BERLÍN. Skryté kamery v spálni a odpočúvacie zariadenia po celom dome. A to nielen v bytoch podozrivých teroristov, ale aj nevinných ľudí, s ktorými sa priatelia alebo stretávajú.
Takéto protiteroristické pravidlá by mali podľa predstáv vládnej koalície platiť v Nemecku už od leta. Proti zavádzaniu kamier do súkromia, akéhosi Veľkého brata do praxe, sa však strhla vlna odporu. V krajine, ktorá má so sledovaním počas vlády nacistov či komunistickej DDR bohaté skúsenosti, ide o mimoriadne citlivú záležitosť.
Koniec súkromia v Nemecku
Vláda tvrdí, že treba konať z dôvodov ochrany bezpečia štátu. Nemecko sa doteraz vyhlo vážnemu teroristickému útoku, aký zažil Londýn alebo Madrid. Vlani napríklad polícia odhalila prípravu útokov na americkú základňu Rammstein.
Podľa tajných služieb sú aj Nemci v hľadáčiku teroristov, a je len otázkou času, kedy môže dôjsť ku katastrofe. Politici preto chcú zintenzívniť sledovanie podozrivých.
„Zdôrazňujeme, že budú platiť veľmi prísne podmienky a nie je pravda, že do obývacích priestorov po celej krajine nainštalujeme tajné kamery alebo odpočúvacie zariadenie,“ povedal na tlačovke hovorca ministerstva vnútra Stefan Paris. Ploštice budú môcť nasadiť aj v bytoch cudzích osôb, ktoré podozrivý iba navštevuje. V súčasnosti je takéto konanie ilegálne, pretože porušuje právo na súkromie. „Je to o hrozbách, ktorým možno zabrániť preventívnymi opatreniami polície,“ reagoval Paris.
Oponenti tvrdia, že zákon zachádza priďaleko a má znaky charakteristické pre totalitné štáty. V Hamburgu sa napríklad konal demonštratívny „pohreb“ s názvom Smrť súkromiu.
Súčasťou nových pravidiel je aj možnosť vniknúť do súkromných počítačov. Špeciálny špionážny program nebudú môcť policajti inštalovať priamo v byte podozrivého, ale len cez internet. Šéf Spolkového kriminálneho úradu Jörg Ziercke povedal, že toto „online sledovanie“ sa bude využívať približne desaťkrát ročne.
Vláda má o novom zákone hlasovať v lete, ale už dnes sa ozývajú nespokojné hlasy z radov koaličných sociálnych demokratov i opozície.
„Kúsok po kúsku naše súkromie umiera,“ povedal poslanec Zelených Hans-Christian Strobele v televízii ARD. Ak nové antiterorisitcké opatrenia prejdú, očakáva sa, že skončia na Ústavnom súde.
Znepokojení moslimovia
Moslimskí imámi podľa Spiegel Online vyjadrili obavy, že sa zákon sústredí na nich a budú pod väčším drobnohľadom ako kresťanskí lídri. Katolícki a evanjelickí kňazi majú podľa nových nariadení stále nárok na súkromie. Imámi však tieto privilégiá mať nebudú, keďže podľa argumentácie ministerstva vnútra nepatria medzi štátom uznané náboženské komunity.