Nevie, či išlo o dotáciu dva a pol milióna alebo len milión. Csákyho postup vraj považoval za nemiestny, aj ho predsedovi strany vytkol.
Ministerstvo kultúry pod vedením Mareka Maďariča dalo Madáchu dotáciu 2,4 milióna korún, ale tvrdí, že to so schôdzkou nesúvisí. Komisia podľa neho dotáciu schválila ešte 8. februára a minister jej rozhodnutie podpísal 7. marca. Zmluvu s Madáchom uzavreli 1. apríla.
Lisabonská zmluva, ktorú pôvodne celá opozícia odmietala podporiť pre vládny návrh tlačového zákona, napokon prešla vďaka hlasom SMK v parlamente 10. apríla.
Bugár tvrdí, že stretnutie medzi Smerom a SMK, na ktorom Csáky o dotáciu požiadal, sa konalo v týždni pred hlasovaním.
Rokovanie sa podľa neho netýkalo Lisabonskej zmluvy ani tlačového zákona, bolo o školskom zákone a uskutočnilo sa na žiadosť SMK.
Bugár povedal, že na rokovaní bol on, predseda strany Pál Csáky, podpredseda József Berényi a predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška. Neskôr sa vraj pripojil premiér Robert Fico.
Bugára nahnevalo, že na konci stretnutia dal Csáky Ficovi písomnú žiadosť o dotáciu pre vydavateľstvo Madách Posonium. To Csákymu vydalo knihu. „Na takýchto stretnutiach sa takéto veci nerobia,“ tvrdí Bugár. Csákymu to vraj hneď vytkol.
Predseda SMK tvrdí, že Bugár sa „asi zbláznil“. Akékoľvek stretnutie popiera.
„Bugárovo tvrdenie je pravdivé, nechcem ho však komentovať,“ povedal József Berényi serveru parameter.sk. Berényi pôvodne tiež tvrdil, že sa stretnutie vôbec nekonalo, neskôr zase, že sa na ňom nezúčastnil.
Predseda KDH Pavol Hrušovský verí Bugárovi. „Nemám pocit, že by sa Béla Bugár zbláznil, a nemám dôvod neveriť mu. Mám s ním politické skúsenosti, je principiálnym politikom, ktorý sa pridržiava pravdy,“ povedal Hrušovský. Podľa neho to potvrdzuje, že SMK nezmenila postoj k Lisabonu náhodou.
Csáky: Je to prízemné
Na žiadnom takom stretnutí som nebol, tvrdí Pál Csáky. „Neviem, či to je prízemná pomsta mojej osobe zo strany Bugára. Je to nevkusné a nemiestne,“ povedal. „Jedno z maďarských vydavateľstiev vydalo moju knihu, dotáciu dostali všetky vydavateľstvá,“ hovorí o podpore z ministerstva kultúry a odkazuje na Pavla Pašku a Roberta Fica. S Bugárom sa chce na budúci týždeň rozprávať.
Fico stretnutie poprel, Paška sa včera nevyjadril. „Robert Fico sa s Pálom Csákym stretol na rokovaniach len v rámci rozšíreného poslaneckého grémia, ktoré zvolal predseda Pavol Paška a na ktorom boli prítomní predsedovia všetkých politických strán. Je nám veľmi ľúto a mrzí nás, ak si pán Bugár vybavuje svoje osobné účty s pánom Csákym cez Smer a vymýšľa si pritom rôzne hry,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína KližanováRýsová. Paškov hovorca nezdvíhal telefón a nereagoval ani na SMS správu.
KDH: S Bugárom bolo lepšie
Predseda KDH Pavol Hrušovský hovorí, že sa potvrdzujú ich domnienky, že SMK nepodporila Lisabonskú zmluvu náhodou, ale „mala svoje dôvody“. Nechápe, prečo Csáky „takto lavíruje“. Pravda podľa neho vždy vyjde na povrch a Csáky je teraz „možno prekvapený, že vyšla tak rýchlo“.
KDH aj SDKÚ pre Lisabonskú zmluvu prerušili s SMK opozičnú spoluprácu. Hrušovský včera povedal, že s Bugárom sa mu spolupracovalo lepšie ako s Csákym. Ťažko sa s ním vraj uzatvárali dohody, ale keď ich už prijali, mal istotu, že sa dodržia. Hovorí, že v politike sa drží hesla „nemusíš vždy hovoriť pravdu, ale nesmieš klamať“ a Csáky teraz podľa neho klamal.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš povedal, že sa do sporov vnútri SMK sa nebude miešať.
„Neviem, či sa dá takáto udalosť vymyslieť, vyzerá to dosť dôveryhodne,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho sa stretnutie uskutočnilo, iba účastníci rôzne interpretujú jeho obsah. Situácia podľa neho skôr poškodzuje Smer a Csákyho, keď predsedovia strán stretnutie popierajú alebo sa snažia znížiť jeho význam.
Bugár: Od Csákyho to bolo nemiestne
O stretnutí s premiérom a predsedom parlamentu sme hovorili s BÉLOM BUGÁROM.
Videli ste, čo bolo na papieri, ktorý dal Csáky Ficovi?
„Nejaká žiadosť. Nevidel som to, ale Csákymu som to vytkol. Povedal, že to je žiadosť Madáchu. Je nemiestne robiť niečo také, keď sme tam spolu.“
Išlo o písomnú žiadosť o dotáciu?
„Predpokladám, že áno. Csáky povedal len toľko, že je to žiadosť Madáchu.“
Ako zareagoval premiér?
„Nevidel som. Predpokladám, že to prevzal a dovidenia. Už sme boli na odchode.“
Bolo to ešte pred hlasovaním?
„Mohlo to tak byť. V posledný týždeň, keď sme v Národnej rade rokovali, ale s Lisabonskou zmluvou ani tlačovým zákonom to nemalo nič spoločné. Informovali sme predsedu Národnej rady, kde sa porušuje status quo ohľadne školského zákona. Keďže tam neskôr prišiel aj pán premiér, využili sme situáciu.“
Ani z ich strany nezaznela veta o podpore zmluvy?
„Nie.“
Nedokazuje Csákyho požiadavka, že SMK urobila s vládnou koalíciou obchod?
„Nemyslím si. Keď som bol koaličným politikom, tiež som to zažil, aj teraz veľa opozičníkov chodí za rôznymi ministrami a potrebuje pomoc pre svoju dedinu, mesto, nadáciu. To je v poriadku. Ale nerobí sa to pred inými. Ak chcel niečo vybaviť, môže. V tomto období, keď sme boli obviňovaní, to bolo netaktné.“
Načasovanie stretnutia pred hlasovaním o tlačovom zákone a Lisabone bola náhoda?
„Áno. V ten týždeň aj pán Szigeti rokoval s pánom Mikolajom. Ešte predtým aj ja. Intenzívne rokujeme, na to nás tam voliči poslali.“
Pán Szigeti povedal, že v politike všetko so všetkým súvisí, školský zákon s Lisabonskou zmluvou a podobne.
„Nechcite počuť, čo som mu vtedy povedal. Ak to povedal, nie je dobrý politik. Bolo to netaktné.“
Csáky hovorí, že ste sa asi zbláznili a že je to vaša pomsta za to, že ste sa nestali predsedom SMK.
„Netúžim po poste v SMK. Nemám ani najmenšie nutkanie, aby som sa mu pomstil.“
(mož)