Po smrti jedného z dvojice je postavenie pozostalého manžela výhodnejšie než postavenie druha.
BRATISLAVA. Keď jeden z dvojice zomrie, je rozdiel medzi manželstvom a voľným vzťahom výrazný. Ak nespísal závet a pár nepotvrdil vzťah manželským sľubom, pozostalý z páru je v horšej pozícii, ako keby manželstvo uzavrel.
Manžel v prvej skupine
Podľa Diany Gločkovej z advokátskej kancelárie Patent Iurist platí, že po úmrtí jedného z manželov, ktorý má potomkov, patria deti poručiteľa a pozostalý manžel do tzv. prvej dedičskej skupiny. „Pozostalý manžel má nárok na časť majetku, ktorá mu bola určená v dôsledku vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a tiež na svoj nárok na dedičstve,“ vraví.
Manžel v prvej skupine nededí sám. Ak s ním nededia deti poručiteľa, nastupuje druhá skupina, v tej sú rodičia a spolužijúce osoby. V druhej skupine môže dediť aj všetko, ak v nej nie sú iné osoby.
Prednosť majú iní
Druh či družka do prvej skupiny nepatria. Dediť môžu v druhej, ale len ak s poručiteľom žili aspoň rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti. Samostatne po partnerovi dediť nemôžu. Ak nie sú iní dedičia, o pozostalosť sa delia s dedičmi z tretej skupiny.
Dvojice, ktoré sa rozhodnú nevstúpiť do manželstva, by preto mali radšej myslieť na finančné zabezpečenie svojej polovičky pre prípad smrti v závete.
Autor: den