BRATISLAVA. Informáciu, že dispozičné právo k účtu, na ktorý išli peniaze vytunelované na stavbe tunela Branisko, má Gabriel P., dostal premiér Robert Fico od spravodajských služieb.
Fico sa odvolal na to, že je predsedom Bezpečnostnej rady, ktorá prácu tajných služieb zosúlaďuje. Informáciu by vraj povedal, aj keby ju nezískal legálne.
Neprekáža mu, že v boji proti politickým súperom zverejňuje neoverené informácie.
„Gabriel Palacka bol pokladníkom SDKÚ, sú známe jeho rozhovory s Badžgoňom o švajčiarskej banke, riadil rezort dopravy aj po svojom odvolaní, preto informácia o ňom je relevantná a treba ju preveriť,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Prvýkrát potvrdila, že Gabriel P., o ktorom hovoril Fico, je Palacka.
SIS využívali všetci premiéri
Ficove praktiky označil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda za špinavé spravodajské hry a pobúrili aj predsedu KDH Pavla Hrušovského.
Keď bol Hrušovský predsedom parlamentu, tiež dostával správy od SIS.
„Ani vo sne by mi nenapadlo, aby som tieto informácie verejne publikoval,“ povedal. Fico sa týmto podľa neho podobá Vladimírovi Mečiarovi. „Vidím to ako začiatok rozvratu Slovenska.“
Mečiar zverejňoval „zaručené správy“ často, keď bol premiérom, napríklad, že naňho chcú spáchať atentát.
Urobil to aj pred cestou do Nemecka, pričom Nemci potvrdili, že o ničom takom nevedia.
Dzurindova skupinka
SIS ako premiér citoval aj Dzurinda. Keď v roku 2003 pred prokurátorom vypovedal, že na čele skupinky, ktorá škodí štátu, je podnikateľ Miloš Žiak, okrem iného povedal: „Žiaľ, jeho najväčšou oporou podľa týchto informácií je Ján Mojžiš, ktorý mal za svoje služby získať aj provízie a úplatky, toto všetko sa uvádza v informáciách SIS.“
Mojžiša nikdy z korupcie neobvinili.
Prezident Rudolf Schuster vtedy povedal, že aj on dostáva na stôl informácie zo SIS, nedá sa však podľa nich riadiť štát.
Palko: Mal by svedčiť
Informácia o Palackovi nie je podľa informácií SME vôbec vo vyšetrovacom spise na Slovensku ani vo Švajčiarsku.
Poslanec a exminister vnútra Vladimír Palko si preto myslí, že Fico by mal ísť svedčiť, keďže vie asi viac ako policajti.
„To, ako kauzu podal, naznačuje, že ju chce politicky využiť na kompromitáciu SDKÚ,“ povedal o Ficovi politológ Grigorij Mesežnikov.
Premiér chce vraj nahrádzať orgány činné v trestnom konaní a narúša deľbu spoločnosti na výkonnú, legislatívnu a súdnu moc.
KDH bude možno rokovať s Ficom
Návrh Smeru na vznik vyšetrovacích výborov KDH možno podporí, má však tri podmienky. Fico pripustil, že ich splní.
BRATISLAVA. KDH by mohlo zahlasovať za vyšetrovacie výbory v parlamente, ak by premiér Robert Fico splnil jeho tri podmienky.
Predseda KDH Pavol Hrušovský a podpredseda Daniel Lipšic povedali, že poslanci, ktorí vo výboroch budú, by museli mať bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné, opozícia a koalícia by mali mať vo výboroch rovnaké zastúpenie a Špeciálny súd a Špeciálna prokuratúra, ktoré KDH presadzovalo, musia byť chránené ústavou.
Fico, ktorý vznik výborov navrhol opäť po kauze Branisko, povedal, že o podmienkach sa dá rokovať. „Prvé dve sú úplne normálne,“ myslí si.
Splnenie tretej podmienky podľa neho závisí od toho, čo o špeciálnych inštitúciách povie Ústavný súd. Podanie naň dali poslanci vládnej koalície zo všetkých troch strán. Výhrady k Špeciálnemu súdu má najmä HZDS.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda označil Ficovu iniciatívu za „návrat ducha mečiarizmu, ako aj špinavých praktík z tohto obdobia s hrami tajných služieb“.
SMK hovorí, že ústava jednoznačne definuje, ktoré orgány majú vyšetrovacie právomoci a parlament k nim nepatrí.
(sita)