Na Slovensku sme alergickí čoraz viac

Peľová alergia vyvrcholí medzi májom a júlom. Postihuje čoraz viac ľudí, ktorí musia brať liekya dodržiavať vhodnú životosprávu.

Pri korčuľovaní či bicyklovaní v prírode sa alergici chránia rúškami.Pri korčuľovaní či bicyklovaní v prírode sa alergici chránia rúškami. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Nekonečné kýchanie, slzenie očí, večne plný nos, precitlivená pokožka. Nepríjemný scenár sa alergikom spája predovšetkým s jarným obdobím, keď všetko kvitne. Najhoršie obdobie roka práve prichádza. Dobre to vedia najmä alergici na peľ, toto obdobie roka prežívajú najhoršie. Ich počet stále rastie.

Každý druhý

„Na Slovensku trpí alergiou okolo 30 – 35 percent obyvateľov,“ hovorí alergiológ Martin Lešťan z Prešova. Celkove ide asi o jeden a pol milióna ľudí a bude ich pravdepodobne ešte viac. Odhady odborníkov sú chmúrne: v roku 2050 má byť alergikom každý druhý Európan. Alergie sa tak stanú jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb. Ich spúšťačom nie je len dedičná predispozícia, ale aj znečistené životné prostredie, stres a paradoxne aj prehnaná hygiena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najlepším liekom proti alergii je útek tam, kde sa žiaden peľ či iný alergén nedostane. Naj­vhodnejšie prostredie je prímorská oblasť bez peľu, alebo oblasti s vyššou nadmorskou výškou. To je ideálne riešenie, ktoré si môže vzhľadom na dĺžku kvitnutia, pracovné a školské povinnosti a finančnú náročnosť dovoliť len málokto.

Disciplína

Horšie riešenie, ktoré zostáva väčšine, je byť disciplinovaný a dodržiavať zásady. Alergik na peľ sa musí v kritickom čase vyhýbať kvitnúcim stromom a lúkam.

Po príchode domov si treba umyť vlasy, na ktorých sa zachytáva peľ a muži aj bradu, ak ju majú dlhú. Dôležité je vnútorné umytie nosa slanou vodou, ktoré je účinnejšie ako nosné kvapky. Alergik by mal vetrať pred spánkom a spať pri zatvorenom okne. Okno musí byť zatvorené aj počas jazdy autom.

SkryťVypnúť reklamu

Pri alergii je viac ako liečba dôležitá prevencia. Alergiu nestačí liečiť až vtedy, keď prepukne, treba jej predchádzať, keď alergik ešte nemá problémy. Toto mnohí podceňujú a zanedbávajú.

„Pre niektorých pacientov je ťažké pochopiť, že musia užívať lieky aj vtedy, keď im nič nie je,“ hovorí alergiológ Martin Lešťan. Podľa jeho vyjadrenia sú v prevencii najneporiadnejší mladiství ľudia, ktorí „majú iné záujmy a menej myslia na zdravie“. Druhou skupinou sú tridsiatnici, ktorí sú príliš zaneprázdnení prácou.

Dedičnosť

Alergia je do značnej miery dedičná záležitosť. Pre rodičov to znamená, že by jej mali venovať veľkú pozornosť, ak sa jeden z nich s týmto typom problémov stretáva. Obzvlášť to platí pre matky alergičky, u ktorých je pravdepodobnosť prenosu na dieťa vyššia ako u mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy by pred narodením dieťaťa mali obmedziť kontakt s domácimi zvieratami, ak sú fajčiarky, mali by prestať. Po narodení by mali deti čo najdlhšie dojčiť, vyhnúť sa kravskému mlieku, vajciam a parfumovaným mydlám.

Alergia sa najviac prejavuje v predškolskom veku. Po dovŕšení veku dospelosti je jej výskyt zriedkavejší, prejaviť sa v niektorých prípadoch môže aj po štyridsiatke.

Zdravý dospelý človek sa alergie nemusí báť, pretože nie je prenosná. Napriek tomu je pre neho dobré, aby dodržiaval zdravú životosprávu.

Alergiológ Ľubomír Fučko tvrdí, že alergik by nemal fajčiť a jesť veľa tukov. Nemal by sa zdržiavať v prekúrenom, vlhkom a znečistenom prostredí a mal by mať veľa pohybu.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Liečenie hradí poisťovňa

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás svrbí hlava a pália oči, niečo nie je

v poriadku. Liečbu pri alergiách hradí zdravotná poisťovňa.

BRATISLAVA. S chrípkou je to jednoduché, kto chce, zaočkuje sa a prečká tak s veľkou pravdepodobnosťou kritické obdobie bez choroby a komplikácií. Výskumníci dávajú istú nádej, že sa takéhoto lieku možno dočkajú aj alergici. „Prebieha výskum, v rámci ktorého vedci hľadajú vhodnú očkovaciu látku,“ hovorí alergiológ Martin Lešťan. Zatiaľ však žiadne očkovanie neexistuje.

Alergiu človek môže rozpoznať na základe príznakov. Peľová alergia sa prejavuje najmä svrbením a pálením očí, opakovaný kýchaním, plným nosom, stekaním hlienov, kašľom a problémami s kožou. Vo výnimočných prípadoch môže bolieť hlava alebo príde trápenie s infekciou močových ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa prejavia tieto symptóny, človek by mal čo najskôr navštíviť obvodného lekára. Ten mu dá výmenný lístok, s ktorým pôjde za alergiológom.

Liečenie akejkoľvek alergie je plne hradené zdravotnými poisťovňami, preto je lepšie aj lacnejšie vyhľadať lekára.

Pacienti sa očkujú alergénovou vakcináciou. Môže byť vo forme kvapiek, tá sa využíva pri deťoch a injekčná u dospelých. Liečba trvá tri až päť rokov, niekedy aj dlhšie.

Lieky na liečenie alergie sa označujú ako antihistaminiká. Medzi najnovšie a veľmi účinné patria podľa alergiológa Ľubomíra Fučka zo Sobraniec Xyzal, Aerius a Livostin. Sú pomerne drahé, ale pri lekárskom predpise za ne pacient dopláca minimálne.

(jkr)

Chce to životosprávu aj lieky

Alergia je nevyliečiteľná.Ak pacient berielieky a dodržuje životosprávu,dá sa dosiahnuť, že sa alergia nebude prejavovať.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Devätnásťročná Katarína z Prešova má už sedem rokov alergiu na prach a peľ. „Dostala som ju v škole na technických prácach,“ spomína si mladá Prešovčanka. Počas hodín kýchala a mala problém sa nadýchnuť.

Alergiológ jej diagnostikoval veľmi silnú alergiu. „Dostala som lieky, ktoré som spočiatku brala pravidelne.“ Keď sa jej zdravotný stav zlepšil, lieky začala brať sporadicky. Podporil ju v tom aj jej vtedajší alergiológ.

Problémy sa však náhle zhoršili. V kritickom štádiu ochorenia vyhľadala doktora Martina Lešťana, ktorý ju nabádal, aby začala opäť pravidelne brať lieky.

„Alergik sa musí o seba pravidelne starať. Striekať si do nosa a do očí, vyplachovať nos slanou vodou a brať lieky,“ spomína Katarína jeho slová. Jej stav sa potom zlepšil. „Odkedy pravidelne beriem lieky a vyplachujem si nos, nemám také problémy, ako som mala predtým.“

SkryťVypnúť reklamu

Oči jej slzia len vtedy, keď je vo veľmi prašnom prostredí.

Katarína hovorí, že ľudia s peľovou alergiou by nemali mať v byte žiadne kvety. Z izieb, v ktorých žijú a najmä spia, by mali vyhodiť koberce, pretože sa v nich drží prach. Pre alergikov sú nebezpečné aj deky a plyšové hračky. „Sú to typické lapače prachu,“ tvrdí Prešovčanka.

Alergiológ Ľubomír Fučka pripomína aj to, že treba často prať posteľnú bielizeň. Dobré je zaobstarať si čističku vzduchu. Naopak zvlhčovače a osviežovače vzduchu sú nevhodné. Podlahy je dobré utierať na mokro, a na vysávanie by sa mali používať kvalitné vysávače.

Alergici by nemali mať vo svojom byte domáce zvieratá. Spálňu by mali dostatočne vetrať, najmä keď prší alebo hneď po daždi. Ideálna teplota v nej je 18 stupňov. Relatívna vlhkosť by mala byť 40­ až 50–percentná.

SkryťVypnúť reklamu

(jkr)

Zaočkovať proti alergii sa zatiaľ nedá. FOTO-SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu