MINSK, BRATISLAVA. O tom, že mať v Bielorusku zmysel pre humor a uťahovať si z jeho prezidenta Alexandra Lukašenka môže byť nebezpečné, Pavel Morozov niečo vie.
Doma ho stíha polícia za „urážku prezidenta“ a spolu s ďalšími kamarátmi mu hrozí až 5 rokov väzenia. Pred Lukašenkovým režimom nakoniec z krajiny ušiel do blízkeho Estónska. Tam spolu s jeho kolegom Andrejom Abozauom začiatkom roka dostali politický azyl.
KGB loví karikaturistov
Klipy skupiny aktivistov Tretia cesta na stránke multclub.org tak nazlostili režim, že sa stali jednou z priorít bieloruskej tajnej služby KGB.
„Museli sme opustiť Bielorusko, lebo nám hrozilo, že nás zavrú pre satiru o Lukašenkovi. O azyl sme požiadali potom, čo Andreja počas cesty v Rusku takmer vyhostili do Bieloruska,“ hovorí 27ročný Morozov.
Z „poslednej európskej diktatúry“ ušiel v pravý čas. Aj posledná razia KGB, pri ktorej koncom marca zatkli viac nezávislých bieloruských novinárov, súvisí s kreslenými videami zošmiešňujúcimi diktatúru v Bielorusku.
Podľa Rádia Slobodná Európa aj opozičného serveru Charta 97 bolo vypočúvaných až 30 novinárov v 12 mestách. Zásah kritizovala americká aj európska diplomacia.
O razii informovali aj ruské televízie, ktoré zverejnili úryvok z klipu. Na jednom z nich je Lukašenko vykreslený ako balón naplnený lacným plynom z Ruska. Na rozdiel od Ukrajiny naň má stále veľkú zľavu.
Televízia proti Lukašenkovi
Morozov a jeho Tretia cesta neprestali so satirou ani v zahraničí a ich klipy kolujú po internete aj naďalej. „Pokračujeme aj v Estónsku, niekoľkých ľudí máme stále i v Bielorusku a pridáva sa stále viac ľudí. Videá sa uchytili aj na portáli YouTube,“ hovorí Morozov.
Nedávno predstavili projekt People TV, ktorá má byť akousi opozičnou televíziou na internete.
Prišli s ňou v čase, keď v Bielorusku prebieha nová vlna represií. Prejavila sa aj brutálnym potlačením opozičnej demonštrácie 25. marca, keď bolo zatknutých niekoľko desiatok ľudí a viacerých dobili obuškami. Podľa Morozova to nie je žiadne prekvapenie.
Policajné kontroly
„Ak si Západ myslel, že Lukašenko viac zliberalizuje ekonomiku a zmäkne k opozícii, mýlil sa,“ hovorí Morozov. Lukašenko je podľa neho typický tyran, ktorý profituje z protikladov medzi Západom a Ruskom. „Nemal by sa s ním viesť dialóg,“ hovorí Morozov.
Jeho rodičov v Bielorusku pravidelne navštevuje polícia. „Vyvíjajú na ňu psychologický tlak. Pýtajú sa jej, kde som, aj keď to veľmi dobre vedia,“ hovorí Morozov.
Lukašenkov syn musí ešte počkať
Na posledný vývoj v Minsku sme sa pýtali šéfa Bieloruského Inštitútu pre strategické štúdie Vitalija Silitského.
Čo znamená tá nová vlna represií v Bielorusku?
„Minsk chcel niečo vyjednať s Európskou úniou, ale nešlo to bez toho, aby bol viac demokratický. Režim sa preto vracia do 'normálu'.“
Má únia priestor, ako pritlačiť Minsk na prepustenie politických väzňov?
„Závisí to aj od toho, ako ďaleko je ochotná zájsť. Je najväčším obchodným partnerom Bieloruska. Ide hlavne o energetiku, a to je pre Európu citlivá záležitosť. Fungujú vízové obmedzenia pre predstaviteľov režimu. Majú účty v zahraničí, nemôžu však cestovať na pekné miesta a míňať ich tam.“
Je šanca na pád režimu?
„Minimálna. Kontrola spoločnosti funguje. Nemáme tu gulagy, ale platí, že ak chcete žiť normálne, tak sa vyhýbate politike.“
Mohol by Lukašenka nahradiť jeho syn Viktor?
„Má jeden problém. Bude musieť čakať veľmi dlho. Lukašenko chce byť pri moci dlho, najmenej desať rokov.“
Zasiahli Minsk nové sankcie USA na spoločnosť Belnaftechim?
„Určite. Transakcie v ropnom biznise sa robia v dolároch a cez americké banky. Doplatila na to však aj americká ambasáda, ktorá musela zúžiť personál.“
(rek)
Na moju rodinu vyvíjajú psychologický tlak. Pýtajú sa, kde som, aj keď to dobre vedia. Pavel Morozov, bieloruský aktivista |