Kto chce spoznať osemdesiat dva rokov Burta Glinna, nepotrebuje čítať siahodlhé nekrológy. Stačí si pozrieť jeho fotografie.
Je v nich zachytená celoživotná púť fotografa, ktorého denník New York Times označil za kronikára studenej vojny.
Burt Glinn patril medzi prvých Američanov, ktorí sa pridali k svetoznámej fotografickej agentúre Magnum. Po boku takých velikánov ako Robert Capa, či Henri Cartier-Bresson fotil pre agentúru po celom svete. Pri listovaní v Glinnovom fotoalbume nájdete okrem iného kubánsku revolúciu, americkú námornú inváziu do Libanonu, Sinajskú vojnu či Chruščovovo Rusko. Dvakrát (v 70- tych a 80-tych rokoch) sa stal prezidentom Magnumu. Vyhral tiež viacero fotografických cien.
Jeho najslávnejšie chvíle prišli v roku 1959. Najskôr spolu s kubánskymi socialistami pochodoval ostrovom slobody a zaznamenával triumf revolucionárov. Spolu s ním sa to podarilo len ďalším dvom západným fotografom.
Ten istý rok fotil aj návštevu Nikitu Chruščova v Spojených štátoch. Snímka lysiny sovietskeho lídra pred Lincolnovým pamätníkom je jedným z jeho najznámejších výtvorov. Glinn k nej pritom, ako to býva, prišiel náhodou. Na miesto dorazil neskoro a zástupy fotografov ho prinútili experimentovať a na Chruščova sa pozrieť odzadu.
* 23. 7. 1925
† 13. 4. 2008
Autor: vas