V súčasnosti je zaregistrovaných 24-tisíc hybridov a každoročne k nim pribúdajú ďalšie. Pre lepšiu orientáciu záhradníci rozdelili narcisy do dvanástich skupín podľa tvaru a farby kvetu a tulca. "Moja zbierka pozostáva z desiatich druhov. Väčšie množstvo z nich má dvojfarebné kvety, niektoré odrody sú plnokveté, s veľkou, malou alebo valcovitou pakorunkou so zúbkatým okrajom," hovorí Jozef Garlík zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorý sa pestovaniu narcisov venuje už pätnásť rokov.
Jednotlivé odrody narcisov sa môžu vysádzať do menších skupín, ktoré sa dajú kombinovať s inými práve kvitnúcimi kvetmi, napríklad s rôznofarebnými hyacintmi, tulipánmi, krókusmi, fialkami, prvosienkami, modricami, plesnivcom či hlaváčikom. "Narcisy sú nenáročné a môžeme ich pestovať takmer na všetkých druhoch pôd. Najlepšie sa im však darí v priepustnej, ľahkej až stredne ťažkej úrodnej pôde. Najradšej majú slnečné stanovište, ale znesú aj polotieň a tieň. Môžeme ich preto vysádzať aj pod kry alebo pod stromy. Charakteristickou zvláštnosťou jarných cibuľovín, teda aj narcisov je, že nepriazeň počasia prečkajú vďaka zásobnému orgánu, ktorým je cibuľa," hovorí Jozef Garlík.
Narcisy dorastajú od 8 do 60 centimetrov, kvitnú od apríla do mája. Vyžadujú si vyššie množstvo zrážok. Výhodou je, že na tom istom mieste môžu byť aj päť - šesť rokov, kde tvoria veľké trsy. "Ak však chceme mať záruku veľkých kvetov, odporúčam ponechať cibule v zemi maximálne dva roky. Potom ich vyberieme a opatrne rozdelíme. Množiteľské porasty zasadíme na jeseň do dobre prekyprenej mierne vlhkej pôdy, do záhonov alebo trávnikov a skaliek. Na jar ich môžeme prihnojiť špeciálnym hnojivom na cibuľoviny. Dôležité je tiež vedieť, že celá rastlina je prudko jedovatá, najviac jedovatých alkaloidov obsahuje práve cibuľa," dodáva pestovateľ.