Maratónec Baldini: A zrazu, akoby smog zmizol

Taliansky maratónsky olympijský víťaz z Atén 2004 a majster Európy 2006 Stefano Baldini hovorí z Pekingu, že v krajine poznať rozdiel medzi tým, čo píšu noviny a čo človek vidí a cíti na vlastnej koži.

Stefano Baldini niesol pred tromi rokmi štafetu, ktorá putovala z Olympie do dejiska zimných olympijských hier v Turíne.Stefano Baldini niesol pred tromi rokmi štafetu, ktorá putovala z Olympie do dejiska zimných olympijských hier v Turíne. (Zdroj: ČTK)

PEKING, BRATISLAVA. Stefanovi Baldinimu sa na nedávnom londýnskom maratóne nedarilo, dosiahol podpriemerný čas 2:13:06 h. „Bol som sklamaný, ale pracujem ďalej. Zoznamovací a čiastočne i prípravný pobyt v Pekingu je poučný,“ oznamuje v denníku La Gazzetta dello Sport z dejiska XXIX. hier olympiády 36-ročný Talian.

Maratónska veľmoc vyslala vlani na majstrovstvá sveta v Osake symbolicky iba veterána s marockými koreňmi Migidia Bourifu. Taliani v Aténach získali zlato po 16 rokoch. V Soule '88 vyhral Gelindo Bordin. Aj teraz chcú prekvapiť. Krajina známa cieľavedomou prípravou japonský svetový šampionát vynechala úmyselne. Dôvodom boli vysoké teploty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nemali sme šancu na väčší úspech. Nie sme v pozícii účasti pre skúsenosti. Na rôznorodosť východoázijských podmienok si treba zvykať dlhodobo. Osacké boli podobné čínskym iba vysokými teplotami. Nie vetrom, a najmä nie smogom. Preto sme sa museli rozhodnúť. Olympiáda dostala prednosť,“ vysvetľuje Baldini.

Iba pekné, pročínske

Taliansky olympijský výbor požiadal skúseného športovca, aby chodil po Pekingu „s otvorenými očami“ a všímal si aj nálady obyvateľstva.

„O problémoch tibetskej menšiny som pred odchodom do Číny vedel málo. Začal som sa o to zaujímať. V Pekingu si denne kupujem čínsky denník vychádzajúci v angličtine China Daily. Informuje o problematike skutočne jednostranne. Princíp štátnej propagandy je zjavný. Ešte aj fotografie z priebehu štafety sú iba tie pre nich pekné, pročínske. Prekáža mi to, hoci som odporca fyzických útokov na štafetu. Iste však nie protestov popri trati,“ hovorí Baldini. Zdôrazňuje: „S e–mai­lova­ním, otvorenou komunikáciou s domovom nemám najmenšie problémy.“

SkryťVypnúť reklamu

Povaha uniformity trvá

Baldini nešiel do Pekingu prirodzene s politickými úlohami. Chce vyskúšať, čo urobí s jeho organizmom nezvyčajné podnebie. Práve v tejto súvislosti však najlepšie vystihol čínsku povahu uniformity.

„Včera sprístupnili hlavný Olympijský štadión. Pekinčania, ktorí takmer do jedného nosia šatky cez ústa chrániace proti smogu, zrazu chodili bez nich. Stačil pohľad k oblohe, aby každému došlo, že zo smogu neubudol ani miligram. Ale oni sa tvárili akoby zmizol. Iste dostali povel, aby to dobre vyzeralo.“

Taliansky maratónec označil „Vtáčie hniezdo“ za impozantné športovisko. V hľadisku ho ešte dorábajú.

Ide už však o menšie úpravy. Športovcom môžu podľa bežca prekážať ostré tiene, ktoré vrhajú na plochu prepletence oceľových konštrukcií.

SkryťVypnúť reklamu

Je za kompletný ceremoniál

Baldini vraví, že sa teší na otvárací ceremoniál.

„Čoraz častejší nápad bojkotovať ho považujem za zvláštny. Ak majú politici problémy, môžu si ich, aspoň čiastočne, vyjasniť napríklad práve v Pekingu. Je zaujímavé, že športovcov do problému vťahujú, ale veľkým svetovým firmám dajú v súvislosti so situáciou v Číne pokoj. Nie som v tejto krajine prvý raz. Mám pocit, že od roku 2001, keď olympiádu Pekingu pridelili, sa správa k svetu otvorenejšie. Do začiatku Hier zostáva ešte pár mesiacov. Domnievam sa, že problémové témy časom ustúpia pred očakávaním športovej udalosti. Hoci všetko nebude zrejme úplne pokojné,“ povedal Baldini.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu