BRATISLAVA. Do vývoja modelu plaviek LZR Racer investovala firma Speedo milióny eur a od začiatku dúfala, že práve v nich budú padať rekordné časy. Sen sa jej splnil nad očakávanie.
„Cítim sa v nich ako raketa,“ vraví na ich adresu pre agentúru Reuters Michael Phelps, šesťnásobný zlatý olympijský medailista z Atén. S raketou nie je ďaleko od skutočnosti, pri vývoji plaviek vskutku využili aj znalosti NASA z vesmírneho výskumu. Kombinéza je zložená iba z troch častí. Nemá nijaké švy – nie je zošívaná, ale zváraná ultrazvukom.
Nové plavecké kostýmy spôsobujú dilemu športovcom, ktorí majú zmluvy s inými výrobcami.
Peniaze alebo zlato
„Skutočne im nezávidím,“ komentuje situáciu Mark Schubert, dlhoročný kouč olympijského tímu USA. „Pretekári si musia vybrať. Peniaze za sponzorské zmluvy, alebo boj o zlato. Ostatné firmy sa viac starali o módu ako o výkonnosť. Majú čo doháňať.“
Na nedávno skončenom svetovom šampionáte v krátkom bazéne v Manchestri sa predstavili aj slovenskí plavci. S vlnou rekordných výkonov sa zviezol aj Ľuboš Križko, hoci zázračné plavky LZR nemal. Dvadsaťosemročný člen Dukly Banská Bystrica vytvoril nové slovenské maximum na 50 metrov voľným spôsobom, výkon však v obrovskej konkurencii na postup do finále nestačil. Aj trenčiansky odchovanec súhlasí s názorom, že nové plavky môžu mať na výkonnosť plavcov výrazný vplyv.
„Zamýšľal som sa nad tým a určite na tom niečo bude. Vo finálových disciplínách ich mali takmer všetci. Držal som ich v rukách. Trenie je skutočne minimálne.“
Dvojnásobný bronzový medailista z majstrovstiev Európy (Helsinky 2006 – krátky bazén, Eindhoven 2008 – dlhý bazén) ich však oblečené ešte nemal. „Neskúšal som ich. Nemal mi ich zatiaľ kto požičať. Sú skutočne na inej báze ako bežné. Vývoj trval päť rokov, tkanina je postriekaná špeciálnou umelou hmotou. Plavky sú bez švíkov, čo znižuje odpor vody. Stoja v prepočte asi 13tisíc korún a sú len na jedno použitie. Predchádzajúci, starší model bol zošitý z 30 kúskov.“
Naši v speedach nesmú
Kým niektorí zahraniční športovci zahodia plavky po každých pretekoch, našim musí stačiť niekoľko kusov na celú sezónu. „Slovenská plavecká federácia má od roku 1999 podpísanú zmluvu s firmou TYR. Na posledných majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v Manchestri som vyskúšal nový model tejto značky. Sú to normálne plavky potiahnuté tenkou vrstvou neoprénu. Sú veľmi malé a tesné. Ťažko sa v nich dýcha. Znižujú však odpor vody, čo pomáha k zvyšovaniu rýchlosti. Zaplával som v nich druhý najlepší osobný čas na 50 metrov znak,“ dodáva Križko.
Slovenskí reprezentanti fasujú plavky od Slovenskej plaveckej federácie. Povinnosťou každého reprezentanta je plávať v plavkách značky TYR. Križko naznačil, čo by sa stalo, ak by uprednostnil inú firmu: „V prípade, že by som štartoval v plavkách inej značky, slovenská federácia by dostala od TYR vysokú pokutu. Je viac ako pravdepodobné, že by som tú nemalú sumu musel zaplatiť sám. Nové špeciálne plavky by som teoreticky mohol vyskúšať na domácich podujatiach. Na významných medzinárodných šampionátoch by to nebolo možné.“