Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Peter Šťastný: Golonka je úbožiak

Nemám najmenšie pochybnosti, že Široký korumpuje a kupuje si tak beztrestnosť, tvrdí v rozhovore pre SME.sk europoslanec a hokejová legenda Peter Šťastný.

Narodil sa v roku 1956 v Bratislave. V rokoch 1974 – 1980 odohral za Slovan Bratislava 242 zápasov, dal 236 gólov. Po emigrácii strávil v NHL pätnásť sezón (Quebec Nordiques, New Jersey Devils, St. Louis Blues), v prvých šiestich sezónach získal vždy miniNarodil sa v roku 1956 v Bratislave. V rokoch 1974 – 1980 odohral za Slovan Bratislava 242 zápasov, dal 236 gólov. Po emigrácii strávil v NHL pätnásť sezón (Quebec Nordiques, New Jersey Devils, St. Louis Blues), v prvých šiestich sezónach získal vždy mini (Zdroj: Dana Salajová)

Sledovali ste finále našej ligy medzi Slovanom a Košicami?

Áno, v televízii. Musím povedať, že celé play off bolo veľmi zaujímavé, asi jedno z najlepších, aké tu doteraz boli. Myslím to z pohľadu dramatickosti, vyrovnanosti, v každom kole play off sa bolo na čo pozerať, boli to divácky atraktívne zápasy s nenormálnymi zvratmi. Prekvapila ma najmä Skalica, hrala veľmi pekne. Celkovo to bolo pre náš hokej veľmi prospešné vyvrcholenie ligy.

Držali ste palce Slovanu?

Mne sa páči každý dobrý hokej a tak som sa snažil byť neutrálny. Veľmi dobre rozumiem, čo play off znamená pre hráčov, pamätám si, ako som to prežíval ja. Keďže som však hrával za Slovan, je jasné, že som predsa len podvedome fandil jemu.

Ide úroveň našej ligy hore alebo stagnujeme?

Ťažko povedať. Ligu treba brať v celom svojom kontexte, nedá sa hodnotiť len na základe finálových zápasov. Hokej ako šport ide dopredu, zdokonaľuje sa, stúpa kvalita zabezpečenia, rozširuje sa jeho báza, ale nemyslím si, že sa to týka aj Slovenska. Náš hokej napreduje, ale svetový napreduje rýchlejšie.

Príčiny?

Tie sú jasné. Kde sú naši špičkoví hráči? Vonku. Doma skoro nikto z nich nehrá. Nemusíme si nahovárať, že to je ako za mojich čias, keď som sa snažil dostať do reprezentácie a ani som neveril, že sa mi to podarí, lebo som videl mená, ktoré v nej už boli. Vtedy sa nedalo spoliehať na to, že tridsiati odídu do zahraničia a potom dostanem možnosť, všetci hrali tu. Liga je v zásade dobrá, ale vidíte, že akonáhle sa zjaví dobrý hráč, ďalšiu sezónu už nehrá doma. Kvalita teda pribúda, ale nie takým tempom ako vo svete.

Fasel vychvaľoval eštebáckeho súdruha a kapitána Širokého

Čo sa musí zmeniť? Lebo to, že najlepší budú odchádzať do Európy, Ruska alebo NHL, je neovplyvniteľné.

Nad tým som premýšľal už začiatkom deväťdesiatych rokov, pochopil som to teda dávno. Hokej a šport všeobecne je úzko previazaný na ekonomiku, hospodárstvo spoločnosti. Chcem tým povedať, že čím rýchlejšie bude napredovať ekonomika Slovenska, tým viac bude napredovať aj náš hokej. Ten sa bez peňazí nedá robiť.

Tvrdíte teda, že ak napreduje ekonomika, vždy napreduje aj hokej?

To je len jedna strana mince. Druhá je, že musíme mať aj základňu hráčov. Veď to je tragédia, aká je realita. Minule som sa dokonca dozvedel, že sa scvrkla. Ako je to možné? Veď sa scvrkla po našich najväčších úspechoch na Majstrovstvách sveta! Kto je za to zodpovedný? Slovenský hokej má vysoký špic, patrí tam možno desať hokejistov, ale keď ho zotnete, sme len jedno veľmi priemerné mužstvo. Zotnite ho vo Švédsku, Fínsku a podobne, veľa sa nestane. S nami by to veľmi otriaslo, prepad by bol veľmi výrazný.

Kto zodpovedá za šírku základne?

Vstupujú tam rôzne objektívne aj subjektívne príčiny, ale... Prezident medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel mi na môj list odpovedal tým, že vychvaľoval eštebáckeho súdruha a kapitána Širokého. Vraj ako dobre pracuje pre IIHF. Ale o tom to nie je. Pointa tkvie v tom, či taký človek a s takou minulosťou má vôbec byť v Rade IIHF. Veď práve on je zodpovedný za scvrknutie našej hokejovej základne! Kto iný, ak nie on? Veď on je prezident nášho zväzu a zodpovedá za výsledky aj so svojím vedením. Oni sa majú starať o základňu, nie?

Golonka je klamár

Je tu však množstvo hráčov, najmä bývalých, a tiež funkcionárov, ktorí si Širokého prácu na zväze chvália. Podľa nich je výborný manažér, ktorý to tam dal do poriadku.

Ale kto to hovorí? Koho ústa to rozprávajú? Veď pozerajte, kto sú jeho zástancovia.

Jozef Golonka, Dárius Rusnák, Jaroslav Walter, ...

No veď hovorím. Eštebáci a eštebákom naklonení priaznivci, ktorí sa priatelili s minulým režimom.

Minimálne Golonka v Ústave pamäti národa žiadny spis nemá.

Nemusel mať žiadny zápis, veď preto hovorím aj o priaznivcoch, ktorí veľmi dobre vychádzali s každým režimom, aby mohli robiť kšefty.

Golonka k nim patril?

Bezpochyby. Veď ja to počúvam od mnohých ľudí, od hráčov, ktorí s ním boli v kontakte. Tí vravia, že by mi o ňom vedeli porozprávať iné veci. Veď ja sám som vyrastal s generáciou, ktorá s ním hrávala. Celá hokejová rodina je veľmi maličká, každý každého pozná a nič sa neutají. Golonka bol bezpochyby veľkým kamarátom komunistov. A je aj klamárom, lebo to množstvo lží, ktoré vám v rozhovore narozprával na moju osobu... veď to sa ani nedá počúvať. Je to smutné.

Bol by som prvý, kto by ho vyzval na odstúpenie

Realitou však je, že proti Širokému ste sa ozvali až v čase, keď už ste neboli generálnym manažérom reprezentácie. Inými slovami - kým vás platil, mlčali ste. Také je aj oficiálne stanovisko Širokého, údajne sa neviete povzniesť nad to, že s vami nepredĺžili zmluvu.

Jeho oficiálne stanovisko až donedávna bolo, že nikdy pre ŠtB nepracoval, ani s ňou nespolupracoval. Mne ide len o tvár slovenského hokeja. Niekto by veľmi rád posunul náš spor do osobnej roviny, pričom práve ten je najviac vzdialený od pravdy. Veď v tom čase som nemal žiadne právne a hodnoverné podklady o Širokého spolupráci s ŠtB. 1.jpgPozrite si moje vyjadrenia z roku 2005 - už vtedy som povedal, že eštebáci by nemali mať žiadne funkcie pri reprezentácii. Vyjadril som sa jasne. A stálo ma to, čo ma to stálo. A nielen mňa, možno aj Slovensko. Veď ja som presadzoval novú arénu za 1,5 miliardy, a oni to vedia postaviť až za štyri? Ľudia, ktorým záleží na verejných financiách, sú tu nežiadúci.

Na post tlačového hovorcu pre Svetový pohár v Kanade som mal jedného veľmi vhodného kandidáta. Bol to Slovák žijúci v Amerike, pracoval tam pre médiá, vyznal sa v hokeji, proste ideálny človek. Široký pretláčal Igora Telekyho. Naťukal som si jeho meno, videl som, že to bol eštebák. Povedal som, že žiadnych eštebákov v reprezentácii nepripustím. Môj postoj bol teda úplne jasný. Širokého zväzok bol zverejnený až vlani, ako som teda mohol proti nemu protestovať skôr? Tí, ktorí ma napádajú, že som bol ticho počas práce na zväze, hovoria úplné nezmysly. Ja si za svojimi vyhláseniami stojím, boli rovnaké, keď som mal štrnásť, dvadsať i teraz. Princípy proste ostávajú.

To, že Široký zrejme nie je úplne čistý, presakovalo už dávno pred zverejnením informácií o jeho kariére v ŠtB, rovnako sa vedelo, že bol zamontovaný do Harvardských fondov, v ktorých spolupracoval s podvodníkom Koženým. Prečo ste potom vôbec na ten zväz šli?

Ešte raz - to, že bol naozaj eštebákom, sa preukázalo až v roku 2007. Všeličo sa hovorilo už predtým, ale nebolo to potvrdené. A verte, že keby som o tom vedel, bol by som prvý, kto by ho vyzval na odstúpenie.

Len čakám, kedy začne Kožený rozprávať

Kritici hovoria, že je trápne ešte osemnásť rokov po revolúcii niekoho kádrovať, vysporiadať sme sa s tým mali po revolúcii.

To sú takí kritici, ktorí v tej ŠtB sami boli, prípadne socialistické nomenklatúry. Zvyšok kritikov sú ľudia, ktorí čerpali z minulého režimu obrovské výhody. Kto vstupoval do ŠtB? Predsa ľudia, ktorí hodili tradičné hodnoty za chrbát a ktorí majú pokrivené charaktery. Uprednostnili osobné ambície a osobný zisk na úkor druhých, aj za cenu ich nešťastia.

To sa mohlo vyriešiť platným lustračným zákonom. Ten čas sme premeškali.

Ak dnes takých ľudí staviame do špičkových pozícií a dávame im možnosť rozhodovať o peniazoch aj o budúcnosti Slovenska, tak nebuďme prekvapení, keď padáme alebo stagnujeme, ak mizne demokracia a miznú miliardy. Široký má pred aj po roku 1989 takú minulosť, že tam nemá čo robiť. Pospolitým ľuďom sa v rámci Harvardských fondov 12.jpgstratili desiatky miliárd, veď ho obviňujú jeho vlastní! Ja len čakám, kedy začne Kožený rozprávať, až sa k nemu dostane prokurátor, lebo zatiaľ stále čaká vo väznici. A isté veci už predsa povedal. Všetci to vedia, médiá o tom píšu, vrabce to čvirikajú na streche, že podporoval Schustera, Gašparoviča, ich strany, potom Smer. Veď potom je ten človek asi najvplyvnejší na Slovensku, nie?

Teraz pozerám - kto sa to stal riaditeľom STV? Nižňanský? Veď to je desivé! Tu a tam sa objaví priama zákazka na prípojku pre autostrádu za 207 miliónov, dostala to Širokého firma. Iné zákazky ako renovácia hradu za vyše miliardy tiež. Prihlásili sa až dvaja! Tomu mám ako rozumieť? Že tu nikto nemá záujem o miliardové zákazky? Tomu mám veriť? A tie ponuky sa robia tak, že pätnásť percent ide tomu, kto z toho profituje. Niekedy aj dvadsať až tridsať percent. To sa tu môže niekoľko desiatok miliónov stratiť len tak? Občanovi ako vy alebo ja to predsa musí vadiť.

Štadión je bezpochyby Širokého kšeft

Prekáža vám aj výstavba nového hokejového štadióna.

Až mi zimomriavky chodia po chrbte, keď počúvam, že ho „akože" zvládnu postaviť za 3,5 miliardy, najnovšie až za 4 miliardy. A verte, že keď Široký povie, že to bude taká suma, tak aj bude. A v čom je problém? Boli tu ponúknuté varianty, ktoré sa pohybovali od 60 miliónov do 80 miliónov dolárov podľa toho, či pôjde o halu pre 12 tisíc alebo pre 15 tisíc divákov. Uvažuje sa o tej pre 12 tisíc ľudí.

Kto len trochu pozná pozadie, tak vie, že najlepšie štadióny stavajú severoamerické firmy a ceny sú kótované v amerických dolároch. Inflácia je možno tri percentá, slovenská koruna pritom za posledné tri roky spevnela oproti doláru takmer o päťdesiat percent. Vtedy ten drahší variant vychádzal v prepočte na 2,4 miliardy. Dnes po spevnení koruny vychádza na 1,7 miliardy a ak k tomu aj pridáte nejakú infláciu, vyjde to stále len 1,8 až 1,9 miliardy. Aj to len pri tom väčšom variante. Posledné najmodernejšie štadióny v Nemecku vyšli len na 70 miliónov eur! A sú to haly pre 13 600 divákov.

Smerujete k tomu, že u nás je to predražené?

Takmer dvojnásobne.

Niekto sa na tom nabaľuje?

Nebudú to stovky miliónov, ale vyše miliarda! Ako je možné, že tu na to nikto nič nepovie?

Jeden variant bol pritom taký, že ak dá mesto zhotoviteľovi viac pozemkov, na ktorých si bude môcť postaviť budovu a nejaké centrum, postaví to zadarmo a daňoví poplatníci nemusia platiť nič. Keď nie, bude ten druhý variant a zaplatí sa okolo 60 miliónov dolárov. A oni tu hovoria o sume 3,5 miliardy? To stále nie je všetko - štát sa totiž zaväzuje dvadsaťpäť rokov splácať finančné náklady plus ďalšie náklady. Ak si vezmeme úroky čo len konzervatívnej pôžičky, ten štadión sa ešte minimálne trikrát predraží. Daňového poplatníka teda môže vyjsť až desať miliárd!

Týmto veciam sa venujem dvadsaťpäť rokov, jednal som s firmami, ktoré stavali najkvalitnejšie a najmodernejšie štadióny sveta... spýtajte sa Jana Filca, tiež sedel aspoň na dvoch mítingoch. A potom ma už zrazu neprizvali. Možno aj tu treba hľadať dôvody, pre ktoré som musel zo zväzu odísť. Niekto sa potrebuje nabaliť na obrovských sumách.

Spýtam sa explicitne - v prípade štadióna ide o Širokého kšeft?

Bezpochyby. A toto je ten šikovný manažér? Veľmi šikovný manažér? Nepochybujem o tom, že pre pár komplicov je veľmi šikovný, že im veľmi veľa zarobí. To sú predsa miliardy. Máme tu pritom zdravotné sestry, lekárov, možnosť investovať do vzdelania, kultúry, do inovácií, ktoré nám zaručia trvalý rast. To nikoho nezaujíma. Štát a ľudia mlčia, ale o tomto predsa treba rozprávať.

Medzi slušnými ľuďmi musí prísť k povstaniu! Treba s tým niečo robiť, lebo ľudia ako súdruh eštebácky komunistický kapitán nesmú byť na popredných pozíciách. Prečo v Nemecku zakázali tajných spolupracovníkov STASI? Nesmú byť vo funkciách, vrátane šéfov športových federácií. Taká spoločnosť je potom zdravšia a lepšie funguje. Tu je obrovská korupcia práve kvôli takýmto ľuďom.

Široký korumpuje, aby si kúpil nevinu

Ak je to tak, prečo SDKÚ ohľadne výstavby štadióna neiniciuje poslanecký prieskum?

Oni o tom ešte moc nevedia, nemajú tieto informácie. Ale ja budem podnecovať každého. Už pred tromi rokmi sa na tom štadióne mohlo pracovať, veď bolo jasné, že ten šampionát dostaneme. To je len neschopnosť tohto vedenia. Každý vie, že Majstrovstvá sveta organizujú len účastníci A skupiny a bolo otázkou času, kedy ich dostaneme my. Lotyši prišli do A skupiny po nás a šampionát organizovali päť rokov pred nami. A toto je ten šikovný manažér? On je šikovný len na obohacovanie seba a ľudí okolo neho. O chvíľu tu budeme mať eštebákov na každom stupni rozhodovania.

Lenže ak by to bola pravda, prečo taký človek ešte nesedí?

Len jedno slovo - korupcia.

Široký upláca, aby nesedel?

Tak to povedal pán Kožený. Veď kam šli tie stovky milióny dolárov? Na to, aby si kúpil nevinu. Tak to povedali iní a ja tomu verím. Vidím to na každom kroku, lebo prokuratúra môže konať a nekoná. Všetko zastavili, vraj je nedostatok dôkazov.

Nečinnosť prokuratúry voči Širokému vnímate ako zámer?

Už som niekde povedal, že takí ľudia z Enronu, MCI a iných spoločností sedia, pritom si vzali oveľa menej ako Široký. Zneužili však dôveru akcionárov. Tam s tými aférami začali novinári, prišla prokuratúra a začala vyšetrovať. Kde u nás prokuratúra niečo vyšetrovala a na niečo prišla?

Širokého teda považujete za úplatkára, ktorý si kupuje beztrestnosť?

Nemám o tom najmenšie pochybnosti.

Prečo potom nepodáte trestné oznámenie?

Lebo zatiaľ nemám v rukách nič konkrétne. Len považujem za svoju povinnosť apelovať na kompetentných, aby sa tomu venovali, lebo v tomto prípade ide o peniaze daňových poplatníkov. Veď to, čo sa deje okolo štadióna, je nehoráznosť najvyššieho stupňa. Pritom jedna z alternatív hovorila, že sa mohol postaviť bez jediného haliera občanov!

spol.jpg

Široký tvrdí, že má s vami viacero súdnych sporov.

Zaplavil ma nimi, chodí mi toľko všelijakých žalôb, že až. Len to posúvam svojmu advokátovi. Ja sa s ním zase súdim za výdavky, ktoré mi spôsobuje. On útočí na moje najzákladnejšie a najprincipiálnejšie demokratické slobody ako sloboda slova a vyjadrovania. Som aj politikom a je mojou povinnosťou a právom o tých veciach rozprávať. Cieľom žalôb je len zavádzať verejnosť a zastrašiť žalovaného. U mňa však staré eštebácke praktiky neuspejú.

Nikdy som nepovedal nič, čo by bolo nepodložené

On to však vníma ako urážky na cti a ohováranie. Tvrdí, že všetky vaše obvinenia sú nepodložené.

Nepodložené? Ešte nikdy som nepovedal nič, čo by bolo nepodložené. Dôkazy nech hľadá prokuratúra, ja hovorím len o veciach, ktoré vidím, o ktorých píšu novinári, počúvam, čo hovoria jeho kolegovia, s ktorými zakladal Harvardy. Ľudia si nevedia predstaviť, koľké státisíce investorov s rodinami tí ľudia okradli. To sú akože vymyslené veci?

Nerešpektujete prezumpciu neviny.

Rešpektujem ju, ale môžem mať svoj názor. Nech konajú na to určené orgány. Keby hľadali, tak by zistili veľa vecí. Ja mám tendenciu veriť tým, ktorých chytia a začnú spievať. A na Širokého ukázali jeho vlastní bývalí kolegovia. To sú podložené veci.

Ako sa vám dvom vlastne spolupracovalo?

Neviem vám povedať. On mal na starosti administratívu a ja som mu jasne povedal, že do hokeja sa nebude nikto miešať.

Chceli presadzovať domácich hráčov na úkor tých lepších

A miešal sa?

Snažil sa o to, ale vždy len takticky a cez iných ľudí. Posledné rozhodnutie o tom, kto bude v mužstve, som robil ja. Boli tam pritom veľké tlaky z klubov a od rôznych vplyvných ľudí, aby sme vzali aj takého hráča, hentakého, aby sme údajne mali čo najviac Slovákov a ľudí zo slovenskej ligy, ale nemali šancu. Pre mňa sú všetci Slováci, aj tí, ktorí hrajú vonku.

To chcel niekto pretláčať menej kvalitných hráčov len preto, že boli z našej ligy?

Jeden z príkladov sú Majstrovstvá sveta v Göteborgu. Mala sa uzavrieť súpiska a verte mi, že je nepríjemné niekoho poslať domov, lebo prichádzajú hráči z NHL. Tlačili ma do toho, aby som ju uzavrel, že už stačilo, netreba ďalej čakať a podobne. Odmietol som, lebo som vedel, že ešte môžu prísť aj Višňovský s Pálffym zo zámoria. Kde by sme boli bez nich? Určite nie zlatí, to vie asi každý.

Kto tlačil na uzavretie súpisky?

Tréner Jano Filc a ďalší. Tí však za to asi ani nemohli, lebo na nich tlačili zhora. A také tlaky boli už v minulosti, to nebol prvý prípad, keď sa niekto snažil pretláčať hráčov z našej ligy na úkor najlepších z NHL. To nám predsa spravili aj na olympiáde, bol som úplne šokovaný. Ja tam dotiahnem najlepších hokejistov a tí ostali sedieť na striedačke, zatiaľ kým hrali chlapci zo slovenskej ligy. Hrali sme presilovku proti Nemcom a dostali sme gól. Kde je tam logika? Veď niektorí mali úplne obrátené myslenie!

Bol to zámer?

Nie, to bolo ich presvedčenie. Mysleli si, že chlapci z domácej ligy sú lepší. Všetci sa ale učia, potom pochopili, že takto sa nedá robiť. Potom som to už mal aj ja ľahšie. Tlaky však boli stále.

2.jpgVy vlastne tvrdíte, že zväz chcel pretláčať horších hráčov na úkor lepších len preto, že hrali doma.

Áno, ale také bolo ich presvedčenie. Myslieť si to mohli, ale u mňa nemali šancu. Nepresvedčili by ani mňa, ani svet. V tomto mám množstvo skúseností, argumentov, podkladov, prešiel som všetky úrovne hokeja, hrával som mnohých miestach a viem, ako sa má k hokeju pristupovať, na akých hodnotách stavať, viem pripraviť mužstvo. Hokej poznám kompletne až do detailov, viem, prečo som bol úspešný ja, aj ľudia okolo mňa. Viem, ako sa skladá úspech a nemôže mi do toho hovoriť niekto, kto hokej pomaly ani nehral a nerozumie sa mu.

Ako ste mali podelené kompetencie s trénerom?

Tréner určoval, kto z našej zostavy kedy pôjde na ľad, v ktorom útoku a podobne, ja ako generálny manažér som spolurozhodoval, kto v tej zostave bude. Ak nebola zhoda, vedel som presadiť svoju víziu. Samozrejme, že existujú nepísané zákony a normálny človek takéto veci konzultuje a poradí sa. Čím viac hláv, tým viac rozumu. To vždy platilo.

Golonka hovorí nezmysly, sú to slová úbožiaka

Jozef Golonka tvrdil, že ste intrigán a že ste ním boli už dávno pred revolúciou.

Každý má právo na svoj názor, môže si povedať, čo sa mu páči. Keď je zlé povedať pravdu a ukázať prstom, tak naozaj som intrigán.

Povedal, že ste ho ako hráč spolu s Bukovinským a bratom chceli presvedčiť, aby nahradil na poste trénera v Slovane Horského. Vraj to boli intrigy proti vlastnému trénerovi, ktorý mal stále platnú zmluvu.

To neboli žiadne intrigy. Šlo tam o masívne rozkrádanie mužstva, znižovanie jeho kvality, pričom rok predtým sme získali titul a mali sme v mužstve mladých hráčov, ktorí získali päť titulov majstra ČSSR za posledných šesť rokov. Bola to proste liaheň. Zrazu to bol širší káder s osemnástimi hráčmi, traja z toho boli dorastenci... Pre mňa bolo absolútne neprijateľné, aby predávali hráčov, ktorí hrali na šampionáte v Moskve a chvíľu na to zrazu neboli dobrí. To sú akože intrigy?

O rozpredávaní kádra zrejme rozhodovali ľudia na vyšších pozíciách ako Horský.

Nie. On bol toho súčasťou, i keď šlo o viac ľudí. Ja som chcel vyhrávať. Keď človek vyhrá titul, je to ako droga. A keď mu v tom niekto úmyselne bráni, je mojou povinnosťou sa ozvať a robiť niečo. Veď išlo aj o našich fanúšikov a o moje rodné mesto Bratislava. Neboli v tom žiadne zištné záujmy.

To bola príčina vašej emigrácie?

Jedna z príčin. Tou pravou bolo to, že si ma vzali súdruhovia eštebáci a jeden z nich mi povedal - ak nebudeš robiť, ako ti povieme, nikdy nebudeš hrať za reprezentáciu. To ma zasiahlo tak hlboko, že som pochopil, že tu nemám čo robiť. Dozrel som do času, že na Slovensku nemôžem vychovávať rodinu. Manželka bola pritom vo vysokom štádiu tehotenstva. Vychovávať deti v prostredí, v ktorom ich štát učí iným hodnotám ako ja a riskovať, že budú rozpoltené... To som si nemohol a nechcel dovoliť. Rozhodli za mňa. Dnes som im síce nesmierne vďačný, ale to neznamená, že im odpustím to, čo tu robili, alebo že sa nepostavím proti tomu, čo sa v tejto krajine dialo. S radosťou za to preberiem zodpovednosť.

Intrigy ste ako bratia podľa Golonku robili aj za morom, preto vás klub rozpredal na rôzne miesta.

To sú absolútne nezmysly. Hrali sme spolu ďaleko dlhšie ako iní. V NHL boli aj šiesti bratia a nehrali spolu. My sme vydržali prakticky tri roky, kým Marián odišiel do Toronta.

Golonka teda klamal?

Z jeho strany ide o úvahy úbožiaka.

Tvrdí tiež, že v Sieni slávy by mali byť len tí, ktorí neemigrovali a zabávali divákov doma, nie v zahraničí.

Na tom sa smejú aj jeho rovesníci a mnohí ďalší. Koľko tu on bol? Keď mohol, šiel do Nemecka a motal sa kade tade. Jemu bol slovenský fanúšik úplne ukradnutý. Vždy ho zaujímali len materiálne veci, vychádzal dobre s kýmkoľvek, kto mu pomohol niečo nadobudnúť.

Podľa neho morálne zlyhali všetci tí, ktorí emigrovali z ekonomických, nie z politických dôvodov.

Keby som chcel emigrovať z ekonomických dôvodov, tak odídem v rokoch 1976 až 1977, keď bol o mňa záujem. Naháňali ma, aby som hral vonku. Nikdy som nechcel vonku podpísať žiadny kontrakt, nemal som záujem, veď som tu mal celú rodinu. Lenže dostali ma do stavu, že som musel odísť a nejako to rodine kompenzovať. Chvalabohu, všetko vyšlo. Keď prišiel Marián do Ameriky, padol mi z krku najväčší balvan. Na ňom by sa tu totiž vyvŕšili, dostal by asi celoživotný dištanc. A zruinovať kariéru som mu svojím odchodom naozaj nechcel. Nikdy som nekonal ziskuchtivo, vždy zvažujem všetky okolnosti - pre aj proti.

Údajne však práve s Mariánom máte veľmi zlé vzťahy.

7.jpgTo sú všetko lži. Golonka v rozhovore s vami spomínal nejakú jeho knižku o mne. To je obrovská lož, nikdy žiadnu nenapísal. Z Golonkovej strany je to cielená kampaň, naše vzťahy s Mariánom sú úplne v poriadku. Nehovorím, že sú ideálne, ale kto dnes má ideálne vzťahy? Telefonujeme si, stretávame sa... Naše vzťahy sú jednoducho veľmi dobré. Golonka vám vyslovene klamal. Pýtam sa brata - o akej knihe to ten chlap hovorí? A on, že nikdy žiadnu nenapísal, že o tom nič nevie. U Golonku je to o ťažkej schizofrénii, ani sa mi o tom nechce hovoriť. Niekto tu chcel len svojimi rečami neutralizovať toho, kto na niečo poukazuje.

Viem, že Mečiar a Gašparovič tlačili na to, aby som nebol trénerom

Prečo ste s Golonkom na nože?

Spýtajte sa jeho spoluhráčov, čo je to za človeka, ja ho osobne nepoznám. Videl som ho hrať len raz, vtedy hrával za Zvolen a bola to úplná katastrofa. Ale úplná! Nespochybňujem však, že bol dobrým hokejistom, hrával v reprezentácii, ale to je tak všetko. Ako o človeku som o ňom nič dobré nepočul. Stačí počúvať jeho rovesníkov a spoluhráčov. My sme v Slovane tvorili partiu, fungovala kolegialita, rešpekt. U nich nič také nebolo.

Nevznikli tie spory v roku 1996, keď vám údajne Dušan Pašek sľúbil post reprezentačného trénera a zrazu sa ním stal Golonka?

To mi sľúbil Mitošinka, vtedajší šéf zväzu. Všetci o tom vedeli, nakoniec však z toho vycúval aj Mitošinka, vraj som si dával podmienky, kto budú moji asistenti a preto to neprešlo. Samozrejme, že som si ich dával. Čo čakali, že najbližších spolupracovníkov mi vyberú oni?

Prečo ste ale tvrdili, že to bolo kvôli politickým tlakom od Mečiara a Gašparoviča?

Lebo nie som mladý novinár ale hokejista, ktorý tým hokejom žil celý svoj život. A viem, kto z politiky do toho zasahoval a ako to robil.

U Gašparoviča nepochybujem, ale Mečiarovi mohlo byť ukradnuté, kto trénuje reprezentáciu. Viete to vlastne alebo si to len myslíte?

Viem to, veď tie informácie som mal od Pašeka. On mi nepovedal mená, len to, že sú na neho vyvíjané obrovské tlaky. To ako keby mi dnes môj kamarát Sláva Fetisov povedal, že sú tiež na neho vyvíjané tlaky. No od koho by mohli byť, keď vidím, že jeho nadriadeným je de facto Putin? A koho tu mal nadriadeného Pašek? Zrazu mi volal, že „vieš Peter, sú tu veľké tlaky, nemôžeš byť trénerom".

Pravdou však je, že predtým ste nikoho netrénovali. Je správne, ak má reprezentáciu „koučovať" človek bez trénerských skúseností?

Máte právo na svoj názor, ale keď sa chceme niekam dostať, dajme to do rúk kompetentným. V reprezentácii som hrával, bol som činný pri rôznych rozhodovaniach, a vždy mi na nej záležalo. Nikdy som nechcel zo Slovenska nič, prišiel som sem čisto s tým, že treba pomôcť a potešiť ľudí. Štátnu reprezentáciu som považoval za platformu, ktorá má úžasnú silu nielen na športovcov, ale aj na spoločnosť.

Výborný hráč nerovná sa výborný tréner.

Nemusí sa rovnať, ale v tej dobe sa hokej menil rovnako ako dnes. Boli tam hráči z NHL, zvyknutí na iný spôsob jednania. A kto to poznal lepšie ako ja? Kto vedel lepšie, kto s kým má hrať a prečo tam má hrať? Ja vám váš názor neberiem a sčasti máte pravdu, ale ja som mal vplyv na hráčov a chcel som zaviesť určité hodnoty, ktoré by sa pozitívne odzrkadľovali a prenášali do oddielov medzi mladých hráčov a prostredníctvom nich do spoločnosti. Veď preto som šiel aj do politiky - budovať a šíriť zdravú demokraciu, ktorú veľmi dobre poznám.

Konkrétne?

Kriminálne živly sa tu dostali do najvyšších sfér spoločenského a politického života. A sú tam dodnes. To sa mám len tak prizerať? Cítim morálnu zodpovednosť za to, v akých podmienkach žijeme. Spoločnosť predsa nemôže normálne fungovať, keď jej vládnu komunistickí diktátori. Tu sa nedá domôcť práva, spravodlivosti, korupčníci sa vám smejú do očí! Neschopní ľudia na tých pozíciách nemajú čo hľadať. A Široký je neschopný.

Lenže ten neschopný Široký, ako hovoríte, môže argumentovať, že sem doniesol tri medaily zo svetových šampionátov.

Ja viem, ale nech sa páči. Nech si hovoria, čo chcú.

Macko s Okoličányim si kešovo vyberali cudzie peniaze

Údajne sa preceňuje, do akej miery je pravdivé tvrdenie, že mnohí hráči chodili reprezentovať len kvôli tomu, že ste ich sami presvedčili. Golonka povedal, že ak chodili Hossovci, tak jedine kvôli otcovi, nie kvôli vám.

Nikdy som sa k tomu nevyjadroval a ani sa vyjadrovať nebudem. Nech si každý spraví vlastný úsudok a pohľad na vec. Povedať sa dá všeličo. Poznáte vy vôbec psychický stav hráčov, ktorí sú vyradení z bojov o Stanleyho pohár? Ja ho poznám. Presviedčal som mnohých. S vlastným telefónom, ktorý tu vidíte na stole. Tak som sem ťahal Šatana, 6.jpgHandzuša aj Bartečka. Niekedy som doslova prosil, argumentoval som, presviedčal ich. A aj som ich dotiahol, napríklad už do Peterburgu, keď som ešte ani nebol generálnym manažérom. Robil som to z vlastnej iniciatívy. A rozmýšľajte, ako by to dopadlo bez nich. Stačí sa zamyslieť, kto tam hral, kto vyhrával zápasy.

Výsledky závisia od kompetentnosti ľudí. V deväťdesiatych rokoch boli na zväze aj ľudia ako Macko a Okoličányi, ktorí si „kešovo" vybrali viac ako 16 miliónov korún z peňazí IIHF a nikdy ich dostatočne nevyúčtovali. Vyšetrovala to aj polícia. Macko sa potom na pár rokov stratí a dnes je šéfom sekcie športu na Ministerstve školstva? Veď to nie je normálne. On je v podstate najvyšším človekom v športe na Slovensku! Toto sú skutočné problémy a nie to, čo povie Golonka.

Na to žiadna kontrola neprišla? Ako sa môžu stratiť veľké sumy bez vyúčtovania?

Keď to robia skorumpovaní ľudia, tak sa to dá. Ja mám vážny problém s kvalitou slovenskej polície, súdov a prokuratúry. Slovensko sa už totiž dostáva medzi najskorumpovanejšie štáty na svete a to nie je žiadna náhoda.

Dzurinda spravil veľmi veľa

Ale veď práve vaši spolustraníci Dzurinda s Miklošom, ktorí vládli osem rokov, tu hlasno kričali, ako je korupcia vďaka ich opatreniam na ústupe.

O tom nepochybujem. Veľa vecí sa tu radikálne zlepšilo, ale stále to nestačí, dnes sa to dokonca otáča. Nech si 8.jpgdajú ľudia ruku na srdce a spýtajú sa sami seba, ako by to tu vyzeralo, keby tu nebol Mikuláš Dzurinda a ako by sme dopadli, keby v roku 1998 vyhral Mečiar. Boli by sme na úrovni Bieloruska alebo Srbska.

Dzurinda spravil veľmi veľa, dnes ho pritom napádajú falošnými obvineniami, snažia sa okolo všetkého vytvárať dymové clony, potom sa v tom nikto nevyzná. Za tým všetkým sú práve tie živly z minulého režimu. Nomenklatúrne a eštebácke kádre, ktoré z toho majú profit. Ako sa môže človek typu Nižňanský vôbec dostať do nejakej funkcie? A takých nominácií je čím ďalej, tým viac. Ja to vidím len v hokeji - mňa vyhodia a pána Rusnáka tam zoberú. Otec vysoký a vplyvný funkcionár Ministerstva vnútra, syn mal podpísanú spoluprácu s ŠtB. Veď to je hanba!

Ešte raz - SDK, neskôr SDKÚ bola osem rokov pri moci. Prečo teda nespravila poriadok?

Lebo také niečo sa nedá urobiť z večera na ráno, to sa buduje celé generácie. A do politiky som šiel aj preto, aby som tomu procesu pomohol. Pánboh zaplať za Dzurindu, ktorý vyviedol krajinu z toho strašného Mečiarovho marazmu, keď sme šli od deviatich k piatim. Musím stáť tam, kde je pravda.

Kritici vás napádajú, ako môžete zastupovať slovenské záujmy v europarlamente, keď tu ani nežijete. Aká je pravda?

Akože tu nežijem? Nezmysel, ja žijem na Slovensku. Je to len ďalšie zo série klamstiev, ktoré tu niekto úmyselne šíri. Tri týždne z mesiaca musím byť v Bruseli, týždeň v Štrasburgu, ale každý piatok, sobotu, nedeľu a pondelok som na Slovensku.

Nežijete teda v Amerike?

Tam trávim len sviatky, trebárs vianočné a letá, keď chcem byť s rodinou. Občas si tam cez rok odskočím na víkend.

Golonkov argument bol, že si máme vypýtať podklady od hokejového zväzu, koľko ste ho stáli na letenkách do Ameriky.

Poviem vám príklad - keď som sem začal chodiť hrať ako hokejista, ani som si nenechal preplácať letenky. Na to sa pokojne spýtajte Mitošinku. Vedel som, že nie sme žiadne Spojené arabské emiráty, len chudobná krajina a tak som si cestu na Slovensko platil sám. A peniaze, ktoré som od zväzu dostal, som vždy dal na charitu, na dobré ciele. Vždy som to robil, robím a budem robiť. Nepotreboval som peniaze zo zväzu ani vtedy, ani keď som bol generálnym manažérom, nepotrebujem ich ani teraz. Niekto sa to však snaží obrátiť presne naopak. Strašne veľa kriminálnikov tu kričí na druhých, že sú zlodeji. Na mňa tu kričia najmä kriví ľudia. Navyše - plat generálneho manažéra mi pokryl jeden deň rodinných výdavkov v mesiaci. Ak vy miniete 50 tisíc mesačne, robili by ste tú prácu za 1700 korún? Aj to o niečom svedčí.

Široký sa so mnou bojí diskutovať

Ste ochotný stretnúť sa v živej debate spolu so Širokým?

Som ochotný stretnúť sa s kýmkoľvek. Nedávno som bol v De Facto. Volali aj Širokého, aj Rusnáka, Golonku... nikto nechcel prísť. Ja som prišiel. Vyberte si moje výroky z ktoréhokoľvek roku, budem si za nimi stáť, lebo vždy hovorím len fakty.

Široký neprišiel ani vtedy, keď ste debatovali Pod lampou.

Bojí sa. Ja som pritom do tej relácie doletel až z Ríma, zaplatil som si letenku... a on neprišiel. Som ochotný debatovať kedykoľvek s kýmkoľvek, nech sa tomu robí poriadna reklama, aby to pozeralo čo najviac ľudí. Ale na to tí oponenti nemajú odvahu. Ja nemám čo skrývať, iní áno.

Vaša vyhrážka vystúpením so Siene slávy v prípade neodstúpenia Širokého je mnohými vnímaná ako teatrálne gesto, ktoré najviac sklame vašich fanúšikov. Zrejme si ani vy sám nemyslíte, že by to Širokým mohlo pohnúť.

15.jpgJa som to povedal zámerne, lebo niektorí majú záujem, aby tu bol pokoj, aby sa o tých problémoch nehovorilo, že vlastne všetko je fajn. Nielen nový štadión, ale aj ďalšie veci, za ktorými stojí Široký, budú stáť túto spoločnosť ťažké miliardy a morálnu stagnáciu spoločnosti.

Vystúpenie zo Siene slávy mi nenapadlo len tak, aj v Kanade sa pár hráčov postavilo proti jednému človeku, ktorý pre kanadský hokej urobil stokrát viac ako nejaký Široký pre slovenský. Mnohí novinári ho bránili, bola o tom verejná debata, trvala mesiace, nakoniec ten človek padol. Jeho prehrešok bol síce vážny, ale bola to maličkosť v porovnaní s tým, z čoho je podozrivý Široký.

Ešte raz - so Širokým také gesto nepohne, to viete aj sám.

S ním to nepohne, má nenormálne hrubú kožu, ale musí pohnúť s verejnosťou. Nech sa o tom rozpráva, nech na mňa nadávajú, nech si všetci povedia svoj názor... tým všetkým sa rozviruje verejná debata, dialóg, ktorý možno raz dospeje k tomu, čo treba. Treba si uvedomiť, čo bola ŠtB zač. Má za sebou tisíce zruinovaných životov, milióny tých, ktorí nemohli cestovať, šikanovanie, týranie, likvidácie. A ja mám tolerovať človeka, ktorý bol reprezentantom tej zverskej organizácie? Široký bol na vysokom poste, každý normálny vie, čo to znamenalo. Nech zverejnia jeho prísahu, ľudia aspoň uvidia, o aký prehrešok proti demokracii z jeho strany šlo. Voči eštebákov a rozkrádačom nemienim byť ticho.

Na Slovane pomerne rýchlo zvesili váš dres. Nemrzí vás to?

Vôbec ma ten ich čin neprekvapuje. To je o agilite niektorých ľudí, ale viac to svedčí o nich ako o mne.

S ponukou na rozhovor sme oslovili aj šéfa SZĽH Juraja Širokého.

Výhercovia súťaže o darčeky od Greenpeace:

Soňa Sitanovová z Banskej Bystrice a Filip Lenčucha z Tvrdošína.

Poznámka: Rozhovor bol autorizovaný, Peter Šťastný v prepise nič nezmenil.

Medzititulky: Redakcia

Predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu.

Poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudí, ktorí nie sú mediálne známi? Poznáte skutočné osobnosti? Ak áno, zašlite nám svoje tipy e-mailom na adresu karol.sudor@smeonline.sk a pomôžte nám zviditeľniť tých, ktorí si to zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 602
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 742
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 827
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 759
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 746
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 182
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 038
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu