BRATISLAVA. Už od mája firmy môžu dostať viac peňazí, keď na istý čas zamestnajú invalidných ľudí. Príspevky, ktoré štát poskytuje na prácu takýchto ľudí so zdravotným postihnutím, sa zvýšia a ešte niekoľko príspevkov pribudne.
Zmeny vyplývajú z veľkej novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú prijal parlament. Prezident už zákon podpísal.
Zamestnajú sa invalidi?
Ministerka práce Viera Tomanová povedala, že zmeny „majú za cieľ priniesť prácu týmto občanom a udržať ich v zamestnaní“.
Pán Gustáv z Bratislavy, ktorý je ťažko zdravotne postihnutý, zmeny považuje iba za kozmetické. „Štát vynaloží viac peňazí na zamestnanie občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, ale im to život nijako neuľahčí.“ Gustáv tvrdí, že každý zamestnávateľ, na ktorého inzerát reagoval, zmenil názor, keď ho videl. „Idem ťažko a s paličkou.“ Zmluvu na čas určitý, ktorý mu niekto navrhol, odmietol.
František Puk z Nových Zámkov sa nemôže zamestnať, hoci chodí, ovláda anglický jazyk a roky pracoval v oblasti informačných technológií. „Táto skúsenosť sa mi potvrdila aj na úrade vlády pri obsadzovaní miesta informatika v decembri 2007. Bol som pozvaný na pohovor iba preto, že som neuviedol vo svojom životopise, že som zdravotne postihnutý.“
Pokuty pôjdu na príspevok
Všetky príspevky budú spolufinancované z Európskeho sociálneho fondu.
Jedine nový príspevok na obnovu alebo „amortizáciu“ vybavenia chránenej dielne je výnimkou. Ministerstvo preto navrhlo, aby sa naň použili peniaze z pokút, ktoré zamestnávatelia musia platiť, keď neposkytujú prácu potrebnému počtu zdravotne postihnutých ľudí.
Túto povinnosť má naďalej každý subjekt, ktorý má najmenej 20 zamestnancov. Bez ohľadu na to, čím sa zaoberá, musí zamestnávať toľko invalidných ľudí, aby ich bolo 3,2 percenta zo všetkých zamestnancov. Alebo si musí u niekoho, kto ich zamestnáva, niečo objednať.
Ministerstvo navrhlo limit znížiť na 2,5 percenta. Napísalo, že na Slovensku „dlhodobejšie pretrváva nižšia ponuka pracovnej sily z radov občanov so zdravotným postihnutím“, ako ešte stále platný zákon vyžaduje. Z návrhu však zišlo.
Zamestnávatelia radšej zaplatia pokutu
Pokuta bude vyššia ako hodnota zákazky, ktorou zamestnávateľ môže vyhovieť zákonu.
Kto nezamestnáva potrebný počet invalidov, má na výber z dvoch možností. Buď si od takýchto ľudí niečo objedná, alebo štátu zaplatí „odvod“, teda pokutu.
Zákon paradoxne zamestnávateľa priamo nabáda, aby uprednostnil druhú možnosť. Za každého invalidného človeka, ktorého nezamestnáva, si musí objednať výrobky alebo služby v hodnote 29 688 korún, kým odvod by ho vyšiel iba na 24 300 korún.
Od mája to bude inak. Kým zákazka musí mať hodnotu 21 700 korún, pokuta bude 24 400 korún.
Štátu môže vyhovovať, že mnohé firmy nemôžu zamestnávať invalidných ľudí. Na pokutách ročne vyberie stovky miliónov korún.
Ministerstvo práce pripúšťa, že príjmy štátneho rozpočtu sa môžu znížiť, keď zamestnávatelia budú v oveľa väčšom rozsahu zadávať zákazky. Práve tým sa však môže zvýšiť zamestnanosť občanov so zdravotným postihnutím, píše.
(joč)