Tabáček sme rok nehrali

Kapela Chinaski sa z undergroundu vyšvihla až na vrchol českej popmusic.

Kapela Chinaski sa z undergroundu vyšvihla až na vrchol českej popmusic.

BRATISLAVA. Jeden deň si v Prahe prišli po Anděla, ocenenie pre najlepšiu českú skupinu, a na druhý sa už ponáhľali na Slovensko, kde štartovali spoločné turné s nitrianskou kapelou Desmod. Michala Malátného, lídra českej skupiny Chinaski, však táto prestížna hudobná cena necháva, ako sa u našich susedov hovorí, „v klidu“.

„Samozrejme sme sa z nej veľmi potešili, ale cena vám ešte nezaručí dobrý koncert a už vôbec nie to, že budete hrať lepšie. Hrali sme rovnako pred ňou a budeme hrať rovnako aj po nej,“ vysvetľuje spevák a gitarista známej českej skupiny v predvečer jej vystúpenia v bratislavskej hale na Pasienkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návraty na Slovensko

Chinaski sa na Slovensko vracajú dosť často. Urobili tu šnúry s Hexom, IMT Smile alebo s Pehou, ale ešte nikdy predtým nehrali v takých veľkých priestoroch ako práve teraz. Na tomto vypredanom turné, ktoré sa skončilo včerajším koncertom v Banskej Bystrici, sa stretli v súčasnosti najpopulárnejšie skupiny vo svojich krajinách. Vzťah Chinaski – Desmod funguje ako recipročná výmena. Na jeseň spolu koncertovali v Česku, teraz obe prišli na Slovensko.

„Hrávame u vás dosť často. Aj keď sa naše štáty rozdelili, myslím, že stále patríme kultúrne k sebe. Na slovenskej scéne sa mi páči, že sa tu hudobníci nehanbia za to, že hrajú obyčajné pesničky. A to u nás nie je príliš bež­né,“ vysvetľuje Malátný a dodáva: „Desmodi sú v pohode, aj keď na prvý pohľad vyzerali trochu neprístupne – tvrdí chlapci, oblečení v čiernom, ktorí mastia do gitár, ale nakoniec sme zistili, že sú to úplne normálni chalani, s ktorými sa dá výborne požúrovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho skupina, pomenovaná podľa literárnej postavy Charlesa Bukowského, sa z undergroundu vyšvihla až na vrchol českej popmusic. Dnes je táto šesťčlenná kapela továrňou na veľké hity. Klára, 1970, Tabáček alebo Zadarmo dokonca začali hrať aj slovenské rádiá, do ktorých sa české skupiny od zániku kapely Lucie dostávajú len občas. Chinaski sa túto bariéru podarilo prelomiť.

Tabáček z predposledného albumu Music Bar (2005) sa vyhrával tak často, až ľudí otrávil, ako každý veľký hit, ktorý časom začne všetkým liezť na nervy.

„Stalo sa nám, že po predposlednom turné sme Tabáček prestali na rok hrať. Koncerty boli v pohode, ale keď sme začali hrať Tabáček, tak zrazu v sále klesla nálada. Zistili sme, že ho ľudia mali plné zuby. Dnes ho, samozrejme, hráme, ale museli sme mu dať pauzu. To isté sa nám napríklad stalo aj s Klárou,“ vysvetľuje Malátný.

SkryťVypnúť reklamu

Slovná pyrotechnika

Je možné, že sa podobná situácia bude opakovať aj s pesničkou Zadarmo z akuálneho albumu 007, aj keď sa lídrovi Chinaski zdala na začiatku príliš všedná. „Nemyslel som si, že z nej bude hit. Znelo to ako príliš obyčajný bigbít.“ Oveľa viac si napríklad pochvaľuje skladbu Slovní pyrotechnika, ktorú zložili ako „poctu“ niekdajšiemu českému premiérovi Jiřímu Paroubkovi.

Podľa Malátného je o politickej kultúre v Českej republike: „Paroubek neuniesol volebnú porážku a prirovnal ju k februáru 1948. Pohnojil to, aj keď sa neskôr bránil, že išlo o takzvanú slovnú pyrotechniku. Tak sme o tom napísali pieseň. Hráme ju aj na Slovensku, pretože si myslíme, že je to tu podobné.“ Líder českej sociálnej demokracie ju dokonca počul, kapelu pochválil a kontroval tvrdením: „Teraz som zistil, že sú celkom dobrá kapela. Sú to chlapci, ktorí možno časom dostanú rozum.“

SkryťVypnúť reklamu

Popularita Chinaski sa dokonca dostala aj do tábora KFOR v kosovskej Prištine, kde skupina v máji minulého roka vystúpila pre českých a slovenských vojakov.

„Bola to malá základňa, z ktorej sme nemohli z bezpečnostných dôvodov nikam ísť. Ľudia tam boli skvelí, aj keď tam majú takzvaný suchý zákon, pretože sa nesmie piť. Priznali, že najhoršia vec je voľno. Človek tam skutočne nemá čo robiť a tak náš koncert bol pre nich veľkým rozptýlením. Ako starý pacifista som vojnou vždy pohŕdal, ale až tam som pochopil, že tí vojaci sú absolútni profíci. Žiadne gumy, ale inteligentní ľudia, ktorí vedia, prečo sú tam. Bol to úžasný zážitok,“ dodáva Malátný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu