PEKING, BRATISLAVA. „CNN slávnostne prisahá, že všetko, čo ponúka, je pravda, ale ja som postupne prišla na to, že je to podvod,“ spieva si na portáli Youtube čínska speváčka so pseudonymom Mu.
Jej pieseň s názvom Nebuďte príliš CNN sa na čínskom internete ihneď stala hitom. Hovorí o tom, čo cíti prevažná väčšina Číňanov: západné médiá o útokoch Pekingu v Tibete klamú a zavádzajú.
Stále tí istí gangstri
Mal to byť čínsky rok. Prvýkrát bude hry hostiť najľudnatejší štát, ktorý si chcel pred svetom vylepšiť renomé. Marcové násilie v Tibete, kam Peking západných novinárov nepustil, tento scenár zmenilo.
Namiesto príprav na olympiádu sa v západnej tlači píše o čínskom útlaku tibetských mníchov a protestoch počas megalomanskej štafety olympijskej pochodne. Podľa Číňanov to nie sú objektívne informácie.
Frustáciu miliardového národa zo súčasného obrazu svojej krajiny ešte umocnil minulotýždňový diel relácie CNN The Situation room. „Naše vzťahy s Čínou sa určite zmenili, no ja si myslím, že je to stále tá istá partia lumpov a gangstrov ako pred 50 rokmi,“ povedal komentátor CNN Jack Cafferty.
Peking televíziu ostro napadol a žiadal od nej ospravedlnenie. Hovorkyňa čínkeho ministerstva zahraničia označila jeho slová za zhanobenie čínskeho ľudu. Cafferty sa bránil, že myslel vládu, a nie čínsky národ.
Televízia napokon vydala stanovisko, podľa ktorého „nechcela uraziť čínsky ľud a ospravedlňuje sa každému, kto to tak pochopil“.
Aj západné médiá prestrelili
Argumenty o zaujatosti prihrali aj niektoré chyby v západných médiách. Nemecký Bild ukázal fotografiu nepálskou políciou zbitého tibetského mnícha s vysvetlením, že situácia v Tibete eskaluje. Podobne podľa Shanghai Daily pochybil aj portál BBC, keď obrázok čínskeho vojaka, ktorý pomáhal zdravotníkovi Červeného kríža odvážať raneného, označil popiskom: V Lhase je silná vojenská prítomnosť.
Číňania v tom nevidia iba chyby. Ako píše komentátorka Shanghaj Daily Wan Lixin niektoré západné médiá sa „zo strážnych psov demokracie stali akčnými psami niektorých politikov“.
Petíciu proti zaujatosti západných médií na portáli sina.com podpísalo už 3,8 milióna ľudí.
Vy olympiádu, my Carrefour
Okrem petície viacerí Číňania vyzvali aj na bojkot niektorých západných firiem. Napríklad na ignorovanie francúzskeho reťazca hypermarketov Carrefour . Vraj je protibetský.
Francúzi aj Briti naštvali Číňanov aj protestmi počas štafety olympijskej pochodne, ktoré zasiahli Londýn a Paríž. O nich zasa skresľovali čínske médiá. Podľa spravodajcu denníka Times z Pekingu miestna tlač urobila zo stoviek demonštrantov hŕstku výrastkov.
Číňanov nahnevala najmä snaha vytrhnúť oheň dvadsaťsedemročnej jednonohej vozíčkarke Jin Jing v Paríži. Tá sa doma ihneď stala slávnou. Dostala prezývku „anjel na vozíčku“ a stala sa populárnym hosťom v televíznych talkshow.
Na rozdiel od masakry na Námestí nebeského pokoja v roku 1989 väčšina Číňanov, aj v exile, stojí za svojou vládou. Aj napriek tomu, že sloboda slova sa v Číne nelepší, čoho posledným dôkazom je tri a pol roka väzenia pre Chu Ťja za zverejnenie šiestich protivládnych článkov na internete.
„Rešpektujem, čo sa stalo na Námestí nebeského pokoja, a chcem, aby sa zlepšili ľudské práva v našej krajine. V otázke Tibetu však stojím vo väčšine za našou vládou a západné médiá informujú ako my pred 50 rokmi,“ napísal v diskusii na Youtube anonymný čitateľ.