BRATISLAVA. Deviataci si mohli do prvého apríla podať prihlášky na dve stredné školy. Väčšina by chcela študovať na gymnáziu alebo na obchodnej akadémii. Záujem o školy sleduje výpočtové stredisko Ústavu informácií a prognóz školstva.
„Prišlo nám o 15 percent prihlášok menej ako minulý rok. Každoročne máme menší záujem zo strany študentov, napriek tomu, že záujem firiem o nich je obrovský,“ povedala riaditeľka košického poľnohospodárskeho učilišťa Blažena Číkošová. Myslí si, že nezáujem o učilištia spôsobuje boj škôl o čo najväčší počet žiakov, za ktorých dostávajú peniaze, a tiež prianie rodičov, aby ich deti študovali na lepších školách.
Najväčšie problémy naplniť triedy by mali mať podľa ústavu práve poľnohospodárske učilištia. Ponúkajú takmer 3700 miest, prišlo im asi 2200 prihlášok. „Z počtu prihlášok sa nám zvykne zapísať len polovica študentov. Firmám, ktoré prejavujú záujem o našich študentov, nemáme koho poskytnúť,“ hovorí Číkošová.
Slovensko má najvyššiu nezamestnanosť z krajín Európskej únie, no málo záujemcov o robotnícke pozície. „Na Slovensku je nedostatok robotníkov v špecifických oblastiach národného hospodárstva, ktoré súvisia s rozvojom automobilového a elektrotechnického priemyslu v posledných rokoch a ich dodávateľov,“ povedal Radoslav Sekerka zo sprostredkovateľskej agentúry Dekra.
Dopyt po robotníkoch je najmä na západnom a na severe stredného Slovenska, kde sídlia zahraničné výrobné spoločnosti. Stabilne najväčší záujem robotníkov o prácu je na severe východného Slovenska, kde zahraniční investori chýbajú.
Robotníci majú stále veľký záujem o prácu v zahraničí, zaznamenal portál profesia.sk. Na Slovensku sa ich snažia firmy prilákať na vyššie platy, pravidelné odmeny a sociálny program. Plat priemerného slovenského robotníka sa pohybuje podľa prieskumu agentúry Merces od 16- do 25-tisíc korún.