HARARE, BRATISLAVA. Prezident Zimbabwe Robert Mugabe stojí pred ťažkou voľbou. Napriek neúspechu v prezidentských voľbách sa síce navonok nechce vzdať moci, jeho blízki však prezradili, že Bob sa obáva o svoj ďalší osud a rozmýšľa aj o odchode do exilu.
„Krátko po voľbách prišli informácie, že Mugabe utiekol do Malajzie. Boli falošné, ale azyl je odvtedy téma číslo jeden,“ povedala SME Daniela Kroslak, analytička z rešpektovaného medzinárodného thinktanku Internetional Crisis Group.
Britský Guardian pred týždňom upozornil na údajné vyjednávania Mugabeho ľudí
s opozíciou. Médiá odvtedy špekulujú o možných útočiskách pre diktátora. Spomínali dokonca aj Londýn, ktorý má na Mugabeho ťažké srdce, najmä pre vyháňanie belošských farmárov z krajiny.
Azyl za imunitu
„Stále milujeme kráľovskú rodinu, povedal som to aj princovi Charlesovi na pohrebe pápeža. Sedel som vtedy vedľa neho,“ povedal nedávno Mugabe. Briti takúto možnosť odmietajú. Britský premiér Gordon Brown napríklad na nedávnom summite EÚ–Afrika v Portugalsku nebol práve pre Mugabeho účasť.
Naopak, možnosť azylu v Jakarte pripustil malajzijský expremiér Mahathir Mohamed. „Ak bude chcieť prísť, naša vláda ho privíta,“ povedal pre juhoafrický denník Times.
„Je naozaj otázne, či Mugabe prijme dohodu o odchode z výslnia. Najmä po tom, čo skončil Charles Taylor. Skôr zostane symbolickou hlavou štátu, čo mu zabezpečí imunitu,“ hovorí analytička Kroslak, ktorá pôsobí v Nairobi.
Libérijský diktátor Taylor po odchode do exilu v Nigérii skončil pred Medzinárodným tribunálom v Haagu.
Kroslak odhaduje, že vďaka dobrým vzťahom by mohol Mugabe pokojne dožiť niekde v južnej Afrike alebo v Ázii. Okrem Malajzie si Mugabe rozumie napríklad aj s Namíbiou.
Pokojným dňom je koniec
Beztrestnému životu tyranov na dôchodku v spriatelených krajinách však, zdá sa, odzvonilo. O pevnú pôdu prišiel už aj exprezident Peru Alberto Fujimori.
Po vypuknutí korupčného škandálu v roku 2000 Fujimori utiekol do Japonska, odkiaľ odcestoval do Čile. To ho však vlani vydalo peruánskej justícii.
„Vyzerá to, akoby sa šťastena diktátorom obracala chrbtom,“ povedal pre New York Times Cherif Bassiouni, expert na vydávanie zločincov. Medzi tými šťastnejšími, čo exil dožili pokojne, patril napríklad ugandský diktátor Idi Amin. „Mäsiar z Kampaly“ unikol trestu a cez Líbyu sa dostal až do Saudskej Arábie. Vodca Červených Kmérov Pol Pot v roku 1998 zomrel v drsnejších podmienkach, v džungli – ale nepotrestaný.
Naďalej nedotknuteľné zostávajú krajiny ako Panama, Egypt, Saudská Arábia či Zimbabwe. Ani pod tlakom medzinárodných sankcií dožívajúcich diktátorov nevydajú.
Mugabe sa stále nevie rozhodnúť, akým smerom sa vydať. Ani tri týždne po prvom kole prezidentských volieb nie sú známe výsledky a opozícia sa obáva toho najhoršieho – použitia násilia.