BRATISLAVA. Hokejové majstrovstvá sveta sa hrajú od sezóny 1920, ale až v tomto roku ich Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) pridelila kolíske v Kanade. Po druhý raz v histórii sa o medaily bude bojovať na úzkych klziskách - šampionát na menšej ploche s rozmermi ako v NHL mal premiéru v Colorado Springs 1962. Reprezentácia Československa vtedy na americkom ľade neštartovala.
Európske tímy už ladia prípravu na úzkych klziskách a aj reprezentácia Slovenska si vybrala na tréning zimný štadión v bratislavskej Dúbravke s rozmermi 56 x 26 metra.
„Klzisko haly Metro Centre v Halifaxe bude mať rozmery ako v NHL: 60 x 26 metra,“ oznámil manažér IIHF Szymon Szemberg.
Hokej je atraktívnejší
Tréner slovenského tímu Július Šupler má s menšími plochami skúsenosti z rokov 1996 - 1998, keď pôsobil vo WHL pri juniorskom tíme v americkom Portlande.
„Úzke klziská som si zamiloval. Hokej na menšom priestore je pre divákov atraktívnejší. Keby záležalo na mne, aj slovenská extraliga by sa hrala na úzkych klziskách,“ povedal 57-ročný kouč. Európske rozmery sú 60 x 30 metrov s menšími odchýlkami - v šírke až do 32 metrov.
Futbal mu je nudný
„Hokej na menšej ľadovej ploche je dynamickejší,“ vravel o plusoch zámorského ľadu Šupler. „Nepodstatné, hluché priestory po bokoch a v rohoch sa dostávajú do úzadia. Medzi mantinelmi je viac osobných súbojov, gólových príležitostí, priamočiarych akcií. Taký hokej dvíha adrenalín.“
Naopak na európskych klziskách je väčší priestor na korčuľovanie, technickú hru s kombináciami.
Skúsený hokejový tréner z Popradu má všeobecne radšej kolektívne športy na menších ihriskách ako basketbal či hádzanú, kde sa akcie rýchlo presúvajú z jednej strany na druhú.
„Futbal na veľkej ploche sa mi v porovnaní s hokejom zdá nudný,“ uvažoval. „Kým sa na trávniku niečo udeje pred bránkou a kým potom lopta prejde na druhú stranu, pripadá mi to ako večnosť.“
Možno bude aj v Poprade
Július Šupler sa svojho času prihovoril za užšiu plochu už keď bol trénerom v majstrovskej Dukle Trenčín vo federálnej lige 1991/1992.
„Prospelo to nášmu nátlakovému hokeju, hráči rástli aj výkonnostne,“ spomínal. „Na menšom priestore museli všetko riešiť pod tlakom. Naopak v nevýhode sa cítili mužstvá, ktoré k nám prišli z veľkých klzísk.“
Snom všetkých hokejistov je hrať raz v NHL a na menších klziskách majú k tomu v príprave lepšie podmienky.
„Počas tohto leta sa v Poprade chystajú na rekonštrukciu zimáku,“ pokračoval Šupler. „Tak som funkcionárov presviedčal, aby sa nebáli prejsť na menšie klzisko. Nášmu hokeju by to len prospelo.“
Výhoda pre Kanadu, USA
Tréner Slovenska nemal žiadne námietky, keď sa dozvedel, že Medzinárodná hokejová federácia rozhodla o MS 2008 v Halifaxe a Quebec City na úzkych klziskách.
„Bude to výhoda pre tímy Kanady a USA, všetci hráči týchto tímov sú na menšie plochy zvyknutí,“ povedal. „A myslel som, že to bude výhoda aj pre nás, ak príde väčšina hráčov z klubov NHL. Ak sa však dobre pripravíme a mužstvo doplnia posily, môžeme potešiť fanúšikov pekným výsledkom.“
Hrali v zámorí
Slovenskí hokejisti zo širšej nominácie na majstrovstvá sveta 2008, ktorí majú skúsenosti zo zámorských súťaží:
Lašák – Mezei, Podhradský, Sekera, Štrbák, Stehlík, Vydarený, Sersen – Marcel Hossa, J. Kolník, Podkonický, Somík, Róbert Petrovický, Gron, Mikúš, Buc.
Kliknite - obrázok zväčšíte.