Francúzi dostali zákaz nosiť odznaky

Niektorí športovci hľadajú spôsob, ako na pekinskej olympiáde vyjadriť odpor proti čínskemu režimua pritom neporušiť Olympijskú chartu.

BRATISLAVA. Zelené stužky, odznaky, náramky. Taký arzenál munície odporu zvažuje využiť na pekinskej olympiáde časť športovcov s kritickým názorom na čínsky režim.

Výzvam na bojkot Hier XXIX. olympiády nepritakal ešte ani jediný popredný športovec. Panuje zhoda: bojkot je nezmysel - nič nerieši a športovcom škodí.

Ignorujú ceremoniály

„Účasť na olympiáde je pre každého športovca to najväčšie. Jej bojkotom by stroskotali tisícky snov,“ vraví Yvonne Bönischová, ktorá pred štyrmi rokmi v Aténach ako prvá Nem­ka získala olympijský titul džudistickej šampiónky. Včera na nemeckej televíznej stanici ZDF však oznámila, že sa na protest proti porušovaniu ľudských práv v Tibete nezúčastní na otvorení olympiády. Navyše mieni nosiť na zápästí symbolickú pásku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry DPA už pred ňou ignorovanie ceremoniálov oznámila šermiarka Imke Duplitzerová: „Hneď po súťaži opustím Čínu a nezostanem na hrách do konca.“

Stužky? Odznak!

Francúzi hľadajú decentnejšie spôsoby. Strieborný medailista atletických MS 2007 v skoku o žrdi Romain Mesnil navrhol krajanom defilovať na otvorení so zelenými stužkami. Aj to sa však niektorým zdalo príliš ostentatívne. David Douillet, víťaz najťažšej džudistickej kategórie na hrách 1996 a 2000 a šéf komisie francúzskych olympionikov napokon presadil odznak. Robustný, takmer dvojmetrový a vyše stokilový chlapina štvrtého apríla predstavil médiám relatívne neveľký okrúhly odznak s piatimi kruhmi a dominantným nápisom France, nad ktorým sa skvie nápis Za lepší svet.

SkryťVypnúť reklamu

Olympijský šéf je proti

Predseda Francúzskeho olympijského výboru Henri Sérandour, ktorý bol v tom čase na zasadaní Asociácie národných olympijských výborov v Pekingu, údajne pôvodne s odznakmi súhlasil. Po návrate však nápad odmietol s poukázaním na rozpor s Olympijskou chartou, ktorá zakazuje politické postoje na športoviskách a slávnostných ceremoniáloch. V rozhovore pre L'Équipe TV pripomenul, že medzi 205 členskými krajinami MOV sú aj také, pre ktoré „Tibet nie je hlavná priorita – ich hlavnou prioritou je zabezpečiť, aby deti mali čo jesť, aby prežili“.

Sérandour v sobotňajšom vydaní denníka Le Monde vyjadril žiaľ nad násilnými pokusmi zahasiť pochodeň s olympijským ohňom v Paríži. „Nežiadajte od športovcov to, čo nevedia dosiahnuť politici.“ Pripomenul, že Číne sa neotvára svet len v športe – Šanghaj je organizátorom svetovej výstavy 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadanie konsenzu

„Som sklamaný zákazom odznaku,“ povedal francúzsky štátny sekretár pre šport Bernard Laporte v Radiu Classique. Podľa neho „nie je veľmi agresívny“ a „neútočí na Čínu“.

Yohann Dinis, svetový vicešampión v chôdzi na 50 km, obvinil Sérandoura z prezliekania kabátov, kým žŕdkar Mensil ho bránil tvrdením, že len nechce, aby Francúzi boli jediní protestujúci.

„Diskusie a dorozumievanie sa s MOV pokračuje,“ vyhlásil džudista Douillet po včerajšej audiencii u prezidenta krajiny Sarkozyho. „Potrebujeme medzinárodné akceptovanie a to, pravdaže, to nie je možné s logom France na odznaku.“


Amerika je proti

Väčšina amerických športovcov je zásadne proti spájaniu olympiád s politikou. „Olympijské hry nie sú platformou na akcie v záujme akýchkoľvek ľudských práv. To by bolo veľmi pokrytecké,“ cituje AFP Sheilu Taorminovú, ktorá na OH 1996 získala zlato v plávaní, neskôr dvakrát štartovala na OH v triatlone a do Pekingu sa chce dostať ako moderná päťbojárka.

SkryťVypnúť reklamu

Gymnasta Paul Hamm, trojnásobný medailista z Atén, odkázal: „Olympijské hry ľudí zjednocujú, nesmú slúžiť ako nástroj politiky. Keď ju na nich niekto chce prezentovať, nech sú to politici.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu