Silvio Berlusconi zverí vládu do rúk starej garnitúre. Nesľubuje zázraky, nemá novú víziu. Ako prvého privíta ruského prezidenta Vladimira Putina.
Starý Cavaliere sa vracia
„Berlusconi oznámil, že nás čakajú ťažké roky,“ hovorí chlapík na karikatúre denníka La Repubblica deň po voľbách. „Rovných päť, aby sme boli presní,“ odpovedá mu druhý. Ľavicová La Repubblica mu predpovedá „bude starý, bude na smiech, bude nepripravený“. A il Cavaliere (rytier), ako ho tlač prezýva, im nechtiac dáva za pravdu.
Po vyhlásení výsledkov sa Silvio Berlusconi (na snímke SITA/AP) predstavil spôsobom jemu vlastným. „Stalo sa to, čo som očakával. Vyhrali sme aj pred dvoma rokmi. Voľby 2006 neboli regulárne a dokazuje to dnešný výsledok,“ povedal Berlusconi v televíznej relácii Porta a Porta cez telefón. Naopak, Walter Veltroni prijal porážku
a víťazovi zagratuloval.
Analytici opäť upozorňujú na jeho konflikt záujmov či problémy s justíciou. „Koho to zaujíma, dve percentá Talianov,“ žartoval budúci premiér. Talianski komentátori neskrývali rozčarovanie. V čase, keď Medzinárodný menový fond predpovedá krajine ekonomický rast na hranici 0,3 percenta a verejný dlh patrí k najväčším vo svete, vracia sa ku kormidlu muž, ktorý to čiastočne spôsobil.
Jeho „ekonomický zázrak“, ktorý sľuboval v roku 2001, len navýšil rozpočtový schodok.
Namiesto jasnej vízie opäť ponúka len populistické vyhlásenia. „Neľahnem si večer do postele, ak cez deň nespravím aspoň jednu pozitívnu vec pre túto krajinu. Chcem vojsť do histórie ako ten, ktorý ju zmenil,“ citoval včera Berlusconiho denník Corriere della Sera.
Staronový premiér a vláda
Jeho šéfredaktor Paolo Mieli to vidí inak. „Berlusconi sa prezentuje ako ten, koho národ poveril previesť krajinu cez obdobie krízy, nie však ju z nej vyviesť, “ hovoril včera v televízii.
Potvrdzuje to aj fakt, že post ministra hospodárstva chce opäť zveriť Giuliovi Tremontimu. Práve jeho ekonómovia vinia zo zlého hospodárenia.
Keď sa budúceho premiéra novinári pýtali, či po vzore Sarkozyho ponúkne niektoré kreslá aj opozícii, odpovedal neurčito: keď na to bude priestor. Zostavu celého kabinetu chce Berlusconi predstaviť už tento týždeň.
Novým talianskym šéfom diplomacie by sa mal stať komisár EÚ pre spravodlivosť, vnútro a bezpečnosť Franco Frattini.
V zahraničnej politike sa Berlusconiho Rím zrejme nepridá k motoru Paríž – Berlín, ako to chcel ľavicový líder Veltroni. „Sarkozymu určite zatelefonujem,“ povedal Berlusconi. V tom čase už mal dohodnuté stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na Sardínii.
Silnejšie strany
Berlusconi označil výsledky volieb za revolúciu. V Senáte získal o tridsať kresiel viac ako jeho stredoľavicoví rivali
z Demokratickej strany, v snemovni má náskok až sto hlasov.
To zásadne mení politickú geografiu v krajine. Po vzore ostatných starých štátov Európy vznikli aj v Taliansku dva silné politické bloky. Parlament sa vyčistí od malých, nepodstatných strán. Po prvý raz od skončenia vojny nebude mať v poslaneckých laviciach zastúpenie radikálna ľavica.
Zasadne v ňom už len päť skupín, namiesto doterajších dvadsiatich šiestich. Hrozbou je však vzostup pravicových extrémistov separatistická Liga severu získala až 23 kresiel.