SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výstavba lyžiarskeho strediska HorSkiPark v Novoveskej Hute sa môže začať bez obáv, že sa v jej blízkosti bude ťažiť urán.
Prieskum v prvej etape ukázal, že ložisko uránu pod Novoveskou Hutou je menšie, ako sa očakávalo.
„V západnej časti prieskumného územia sa ekonomická mineralizácia nenachádza, to znamená, že v oblasti, kde plánujú vybudovať lyžiarske stredisko, nie je ekonomické zrudnenie. Z hľadiska ochrany nerastných surovín nič nebráni jeho výstavbe,“ povedal riaditeľ spoločnosti Ludovika Holding Boris Bartalský.
Pozitívna správa
Pre Spišskú Novú Ves je to dobrá správa. „Priebežne sme mali informácie, že výskyt uránu v tejto časti je nerentabilný na ťažbu,“ povedal Ján Volný, primátor Spišskej Novej Vsi (Smer). „Výstavba rekreačného areálu v Novoveskej Hute by sa tak mohla začať už tento rok a na budúci rok by už mohol začať fungovať.“
Proti prípadnej ťažbe uránu sa stavia aj britská spoločnosť Dorchester Group of Companies, ktorá plánuje pri Novoveskej Hute vybudovať rozsiahly rekreačný komplex s názvom Spišský raj. V prípade ťažby uránu sú pripravení niekoľkomiliardovú investíciu zastaviť. HorSkiPark je rozsahom aj významom podstatne menší areál. Jeho investorom je domáca firma Skilab a výstavbu podporuje mesto Spišská Nová Ves
Prieskum smeruje na východ
Spoločnosť Ludovika Holding požiada o zmenšenie chráneného ložiskového územia v Novoveskej Hute.
„Ložiská v západnej časti sú vyťažené. Podľa nás dôvod ochrany v tejto lokalite zanikol. Chránené ložiskové územie sa tak zníži o polovicu,“ upresnil Bartalský.
Ludovika Holding naďalej pokračuje v prieskumných vrtoch vo východnej časti ložiska v priestore závalového pásma sadrovcovej bane pri Novoveskej Hute. Podľa prognóz sa tu nachádzajú štyri milióny ton uránovo-molybdénových rúd. Podľa Bartalského je koncentrácia uránu v týchto rudách nižšia ako v podobných ložiskách v Čechách.
Perspektívna oblasť
Kanaďania zo spoločnosti Tournigan Gold Corporation sa prostredníctvom svojich dcérskych firiem zaujímajú o viaceré slovenské ložiská na Slovensku.
„Najperspektívnejší výskyt je severogemerický perm. Je to pruh hornín, ktorý prebieha od Stratenej cez Spišskú Novú Ves a Krompachy až do Košíc,“ povedal Bartalský.
Odpovedať na otázku, či chcú ťažiť urán v niektorom z týchto ložísk, je podľa Bartalského predčasné.
„Musíme dokončiť prieskum, vypočítať zásoby, pripraviť ekonomické štúdie a predovšetkým spracovať environmentálne štúdie a zosúladiť zámery s územným rozvojom obcí a ľudí. Až potom môžu byť ložiská využívané. Či niektoré ložisko bude ťažené, bude jasnejšie v priebehu desiatich rokov.“