Manželka zomrela. Dedičské konanie prebehlo riadne. Mám tri deti. Dcéry sú vydaté, syn býva so mnou v dome. Každý z nich po smrti manželky nadobudol z jej podielu, ale teraz ja z môjho dôchodku nestačím hradiť všetky náklady na rodinný dom. Deti mi nepomáhajú, syn mi dá len polovicu na inkaso a niekedy na kúrenie. Dá sa obnoviť ešte raz dedičské konanie? Syn sa nechová slušne, doma nerobí nič.
Jozef
Na základe dedičského konania ste sa s deťmi stali podielovými spoluvlastníkmi domu a rozpory vznikajú pri výkone spoluvlastníckych práv k spoločnému majetku.
Všeobecnú úpravu vlastníckeho práva, ako i podielového spoluvlastníctva obsahuje Občiansky zákonník (zákon 40/1964 Zb.). Vlastník je oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Pri podielovom spoluvlastníctve vyjadruje podiel mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci a podiel je zároveň vyjadrením právneho postavenia každého spoluvlastníka vo vzťahu k ostatným spoluvlastníkom.
Vo vzájomnom vzťahu medzi spoluvlastníkmi je všeobecne rozhodujúci pomer ich podielov, v akých „spoluvlastnia“ danú vec. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov alebo ak sa väčšina, alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Z uvedeného vyplýva, že je rozhodujúce stanovisko spoluvlastníkov, ktorí spoločne vlastnia väčšinu danej veci, vo vašom prípade domu.
Spoluvlastníci, ktorí sú v menšine, sa musia podrobiť, pokiaľ nejde o dôležitú zmenu spoločnej veci. V prípade, že ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd. Prípad, keď ide o dôležitú zmenu veci, treba posudzovať individuálne podľa okolností.
Ak sa so synom nemôžete dohodnúť na pravidlách hospodárenia, respektíve užívania domu, môžete sa domáhať žalobou na súde úpravy výkonu vašich spoluvlastníckych práv a povinností vrátane určenia povinnosti, aby vám syn prispieval na úhradu nákladov spojených s užívaním nehnuteľnosti. Môžete tiež vyčísliť a žiadať od syna náhradu časti nákladov, ktoré ste doteraz vynaložili na údržbu a nevyhnutné opravy domu.
Len pre úplnosť dodávam, že extrémnym riešením by bolo zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou s ostatnými spoluvlastníkmi alebo podaním žaloby na súde.
Pokiaľ ide o obnovenie dedičského konania, v prípade, že bolo právoplatne ukončené, je ho možné obnoviť len zo zákonom stanovených dôvodov. Na základe vami poskytnutých informácií sa domnievam, že obnovenie dedičského konania neprichádza vo vašom prípade do úvahy.
Tatiana Mazancová,
Advokátska kancelária
JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.sk