BRATISLAVA. Priznanie invalidného dôchodku má charakter správneho konania. Žiadateľ, ktorý nie je spokojný s výškou dôchodku, má možnosť podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu ústredia Sociálnej poisťovne na krajskom súde.
Odvolania obidvoch strán rieši Najvyšší súd. Opravný prostriedok, návrh na preskúmanie možno podať len proti rozhodnutiu ústredia poisťovne, a nie posudku posudkového lekára.
Ročne sa na krajské súdy dostane sedem- až osemtisíc opravných prostriedkov, do štyroch tisíc riešil Ústavný súd. Vlani pritom Sociálna poisťovňa evidovala viac ako 23-tisíc žiadostí o invalidný dôchodok.
Opravné prostriedky podávajú noví žiadatelia aj poberatelia, ktorým na základe kontrolnej lekárskej prehliadky invalidný dôchodok znížia či odoberú. Množstvo prípadov sa týka procesných nedostatkov, napríklad, že žiadateľ nie je po posúdení posudkovým lekárom až do rozhodnutia poisťovne dostatočne o všetkom informovaný.
Sociálna poisťovňa si je podľa riaditeľa sekcie dôchodkového poistenia Rudolfa Križana nedostatku vedomá. Zmeniť to nemôžu, pretože informovať každého poistenca nestíhajú.
No aj keď súd rozhodne o procesných chybách v konaní v prospech žiadateľa, neznamená to automaticky, že pri opätovnom posúdení miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť ohodnotia žiadateľa vyšším percentom. Žiadateľ vtedy získa výhodu len v tom, že ho nanovo posúdia.
Aby mu zmenili percento, musel by pochybenie Sociálnej poisťovne potvrdiť súdny znalec. (ht)