BRATISLAVA. Deň vzniku invalidity môže byť rozhodujúci najmä v prípade, že poistencovi, ktorý žiada o invalidný dôchodok, chýba do splnenia podmienky povinného počtu rokov poistenia veľmi krátke obdobie. Rozhoduje žiadosť uplatnenia nároku na dôchodok a v posudku vyznačený dátum vzniku invalidity.
To, čo chýba, sa nedá dodatočne odrobiť. Žiadosť sa nedá zobrať naspäť s tým, že si poistenec napríklad chýbajúce obdobie odrobí a potom opäť požiada.
Hoci, ako uvádzajú odborníci, určiť vznik invalidity presne na deň v prípade všeobecných ochorení je diskutabilné. Jednoznačné je to pri úrazoch.
Ako žiadať
Žiadosť o invalidný dôchodok sa podáva na pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska. Počas prvej návštevy žiadateľ dostane tlačivo pre všeobecného lekára. Žiadosť pracovníci pobočky spíšu až po doručení vyplneného tlačiva a výsledkov vyšetrení špecialistov. Žiadosť spolu s dokumentmi do troch dní postúpia posudkovému lekárovi, ktorý žiadateľa do dvoch týždňov pozve na rokovanie o zdravotnom stave. O tom, či poistenec má nárok na dôchodok a v akej výške, rozhoduje ústredie Sociálnej poisťovne.
Zástupca len s potvrdením
Za poistenca, ktorý zo zdravotných dôvodov nemôže navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne, môže o invalidný dôchodok požiadať jeho zástupca – napríklad z rodiny. Posudkový lekár v týchto prípadoch ide posúdiť zdravotný stav tam, kde sa poistenec nachádza.
Autor: ht