Silvio Berlusconi sa vracia na premiérsky post. Jeho rival Walter Veltroni je pripravený podporiť dôležité reformy, chce však byť tvrdou opozíciou.
Predpovede o tesných voľbách, aké Taliansko zažilo pred dvomi rokmi, sa nenaplnili. Tentoraz Silvio Berlusconi vyhral, a zrejme s jasným náskokom.
Podľa predbežných výsledkov výskumného inštitútu Consortium, zverejnených o deviatej večer, získala jeho koalícia Ľud slobody 45,9 percenta hlasov v dolnej komore parlamentu, zatiaľ čo ľavicová Demokratická strana so spojencom Taliansko hodnôt 38,9 percenta hlasov. V Senáte bol rozdiel medzi pravicou a ľavicou ešte o percento vyšší.
Líder ľavice Walter Veltroni večer svoju porážku priznal. Telefonicky zablahoželal rivalovi a pre médiá potvrdil, že je pripravený podporiť dôležité reformy. „Otvára sa pre nás nová fáza opozície proti väčšine, ktorá bude mať veľký problém udržať sa pohromade," citoval denník Corriere della Sera Veltroniho.
Návrat magnáta
Silvio Berlusconi sa prvýkrát stal premiérom v roku 1994, keď založil svoju stranu Forza Italia a ešte v tom roku s ňou aj vyhral voľby. Vtedy vládla Európe garnitúra lídrov, ktorí sa už dávno rozlúčili s aktívnou politikou.
Vo Francúzsku bol pri moci Francois Mitterrand, v Británii John Major, v Španielsku Gonzalez Felipe, v Nemecku Helmut Kohl a v Rusku Boris Jeľcin. Kým vo všetkých týchto krajinách došlo ku generačnej výmene, v Taliansku sa vracia 71-ročný magnát Berlusconi.
Analytici nie sú veľmi optimistickí pokiaľ ide o trvácnosť jeho kabinetu. Líder kresťanských demokratov UDC Pier Ferdinando Casini včera denníku La Repubblica potvrdil, že Berlusconiho vládu nepodporí. Centristická UDC, ktorá bola ešte donedávna Berlusconiho spojencom, išla tentoraz do volieb sama a získala 6 percent hlasov.
Do parlamentu sa prebojovali aj komunisti, zelení aj extrémna pravica. Prekvapením bol pomerne veľký volebný zisk separatistickej Ligy severu, ktorá kandidovala na Berlusconiho kandidátke.
Silná opozícia
Dôležitú pozíciu navyše bude mať v parlamente nová Demokratická strana Waltera Veltroniho, ktorá aj keď prehrala, získala v Senáte aj v poslaneckej snemovni dostatočný počet kresiel na to, aby ju Berlusconi musel brať vážne.
„Vzhľadom na to, že Veltroni išiel do volieb sám, nie ako Prodi pred dvomi rokmi, je to veľký úspech," povedal SME politológ James Walston z Americkej univerzity v Ríme.
Walston považuje Veltroniho úspech za najväčšiu zmenu v talianskej politike za posledných 15 rokov.
Analytici upozorňľujú, že Berlusconi bude teraz pod veľkým tlakom, lebo krajina sa potrebuje rýchlo dostať z ekonomickej stagnácie. Aj preto podľa nich už v tejto kampani nepoužíval výraz „ekonomický zázrak".
Na reformy bude potrebovať aj hlasy opozície, a preto sa očakáva, že pri Veltronim nezvolí konfrontačný tón, ako to bolo v prípade Prodiho. V zahraničnej politike sa očakáva väčší príklon k Spojeným štátom, Veltroni chcel skôr upevňovať vzťahy s Parížom a Berlínom.
Pozorovatelia predpovedajú, že s Merkelovou a Sarkozym si Berlusconi nesadne.
Neapol volil. A s mobilmi
Napriek tomu, že to Taliani mali zakázané, manželka exministra spravodlivosti volila aj s telefónom.
„Chcel som sa staviť, že to urobím, ale riskoval by som veľa,“ smeje sa neapolský taxikár Gaetano, keď sa ho pýtam, či volil s mobilom alebo bez.
Taliani tento rok po prvýkrát zakázali voličom ísť za plentu s mobilnými telefónmi. Chceli tak zabrániť predávaniu hlasov, ktoré je bežné najmä na juhu krajiny, ktorý kontroluje mafia.
Beppe Lumia, šéf antimafiánskeho výboru v parlamente, odhaduje počet hlasov, ktoré dokáže jednej strane mafia zabezpečiť, až na 150-tisíc. Poslušnosť zaplatený volič musel dokázať fotkou svojho volebného lístka. „Cítila som sa ako na letiskovej kontrole. Vypnite si prosím telefóny,“ žartovala aj študentka Francesca. Členovia volebnej komisie podľa nej neboli dôslední. Vraj sa len opýtali, či má pri sebe telefón. Aj keby sa nepriznala, asi by ju kontrolovali.
Odvážlivcov odrádzala od hrdinstva hrozba väzenia od troch do šiestich mesiacov a pokuta od 300 až do 1000 eur. Paradoxne porušila v Kampánii toto nariadenie žena, ktorej by sa to nemalo stať. Sandra Lonardo, manželka exministra spravodlivosti Clementa Mastellu, napochodovala v Ceppaloni neďaleko Neapola do volebnej miestnosti bez toho, aby sa k telefónu priznala. Zazvonil jej práve vtedy, keď krúžkovala svojho favorita.
Chaos pri voľbách v Neapole potvrdil prípad sestry poslanca Cira Signorielliho z Berlusconiho strany. Keď pani Amalia prišla odvoliť, oznámili jej, že už tak urobila.