PARÍŽ, BRATISLAVA. Včera chýbal v novinových stánkoch v Paríži, dnes zase nevyšiel v regiónoch. Francúzsky denník Le Monde nemal kto vyrobiť, pretože redaktori štrajkovali.
Sú nespokojní s plánom majiteľa, ktorý chce prepustiť stotridsať ľudí. To číslo znamená, že z novín bude musieť odísť každý piaty zamestnanec. Najviac postihnutí budú redaktori.
Vedenie si myslí, že prepúšťanie zmierni dlhy spoločnosti, vyvolané klesajúcim predajom. Rozmýšľa, že zatvorí pridružené vydavateľstvá záujmovej tlače, ktoré vydávajú časopisy pre mládež i špecializovaný (a relatívne drahý) filmový časopis Cahiers du cinéma.
Ohrozená je aj sieť kníhkupectiev La Procure. Tie sú veľmi príjemné, útulné i dobre zásobené obchody, zrejme však nedokážu konkurovať veľkým kníhkupectvám FNAC.
Korektný, ale nenápadný
Le Monde vychádza už od roku 1944 a za ten čas stačilo vzniknúť klišé, že tieto noviny patria k popoludňajšej káve a intelektuálovi, ktorý si ju v parížskej kaviarni objednal. Jeho konkurentom medzi mienkotvornými denníkmi je ľavicová Libération a pravicové Figaro.
Korektný a trochu vážny postoj mu zrejme veľmi neposlúžil počas minuloročných prezidentských volieb.
Vyznel trochu bez chuti, mimo hlavnej a pestrej verejnej debaty. Le Figaro chytalo čitateľov na reformy, Libération na ostré, ale ľudské komentáre šéfredaktora Laurenta Joffrina. Popri nich vyzerá Le Monde aj oveľa nenápadnejšie.
Zostal decentný, nepristal na vlnu „celebritizácie“ politiky. Žiadny Sarko, žiadna Ségo, iba Sarkozy a Ségolene.
Le Monde nemá ani tradíciu v pútavej titulnej strane, venovanej jedinej téme. Je známe, že vedenie redakcie Libération a Figara niekoľko hodín diskutuje o tom, akú fotku a aké slová na titulku použije.
Francúzi čítajú zadarmo
Kríza predaja však napriek tomu nie je iba problémom Le Mondu. Aj Libération vyšlo piatok zadarmo (vďaka štvorstranovému inzerátu Disneylandu). Vo Francúzsku sa dnes najviac čítajú noviny 20 min. a Métro – oba sa rozdávajú.
Britský časopis The Economist napísal, že od roku 2000 poklesol predaj novín o desať percent a ich príjmy z inzercie o dvadsať percent.
Zamestnanci Le Mondu vnímajú problémy, včera však žiadali, aby sa pri výpovediach využil dobrovoľný prístup a aby prepúšťanie zasiahlo všetky funkcie, nielen tie novinárske.