KOŠICE. Hoci projekt výstavby tepelnej elektrárne v Trebišove skrachoval, v tokajskom regióne sa možno aj tak stavať bude.
Po tom, čo v maďarskej časti Tokaja zatvorili cukrovar a o prácu prišlo 110 ľudí, verejná mienka už je menej odmietavá k myšlienke elektrárne v regióne Szerencs, ktorý by tak získal 150 pracovných miest.
Súkromná spoločnosť BHD Hőerőmű Zrt. má už všetky potrebné povolenia na výstavbu, doteraz jej chýbala podpora obyvateľov.
Lebo únia platí viac
Cukrovar zavreli pre nedostatok repy po 120 rokoch fungovania. Farmári odmietajú pestovať cukrovú repu, lebo Európska únia im zaplatí viac ako výrobcovia cukru. Stačí, ak sa preorientujú na iné komodity alebo nebudú pestovať cukrovú repu vôbec.
„Záujmom pestovateľov je nepestovať. Chcú získať dotácie od Európskej únie,“ povedal Béla Fischer, generálny riaditeľ Magyar Cukor.
Európska únia platí farmárom za zastavenie produkcie a pestovateľ takto môže získať aj dva milióny eur. Od Európskej únie dostane jednorazovo farmár 42 eur za tonu repy, ak zastaví produkciu. Pri produkcii 40 – 50tisíc ton môže získať od 1,5 do 2,2 milióna eur.
Predseda Zväzu pestovateľov v Szerencsi Ferenc Sárossy potvrdil, že dve tretiny pestovateľov už skončili s pestovaním cukrovej repy.
Nereálne riešenie
Obavy z plánov novej elektrárne vyjadrilo už aj UNESCO. Problém sa snaží urovnať Maďarský národný výbor pre svetové dedičstvo, ktorý už aj navrhol kompromis. Elektráreň by mala byť o vyše polovicu menšia a k investícii by mal pristúpiť aj štát.
Podľa Ottó Hujbera, predsedu predstavenstva BHD Hőerőmű Zrt., je účasť štátu v podniku nereálna. Projekt by sa musel začať odznova a potrvalo by roky, kým by sa vybavili všetky potrebné povolenia.
Záujmom pestovateľov je nepestovať. Chcú získať dotácie od Európskej únie.
Béla Fischer, generálny riaditeľ Magyar Cukor
Autor: Theodor Fenik © SME