WASHINGTON, BRATISLAVA. Prvý katolícky prezident. Tak označujú niektorí komentátori Georgea Busha napriek tomu, že je protestantom a katolíkom bol už John F. Kennedy. Za pravdu im dáva aj prvá návšteva hlavy katolíckej cirkvi od roku 1979 na americkej pôde, ktorá sa dnes začne vo Washingtone.
Bush obklopený katolíckymi poradcami predbehol v presadzovaní ideí katolíckej viery svojich predchodcov a šesťdňová cesta Benedikta XVI. preňho bude jedným z kľúčových stretnutí pred odchodom do prezidentského dôchodku.
Katolícka komunita tvorí približne štvrtinu amerických obyvateľov. Svätého otca však očakávajú aj väčšinoví protestanti. Okolie Bieleho domu má počas cesty jeho papamobilu cez Pennsylvania Avenue obsadiť rekordný počet ľudí.
Problematická vojna v Iraku
Americké médiá predpovedajú, že audiencia u prezidenta sa ponesie v priateľskom duchu
a sporné témy obaja spomenú iba okrajovo. Napríklad v otázke vojny v Iraku by to bol krok smerom k ústupu z pevnej mierovej rétoriky Vatikánu.
„Nič pozitívne z Iraku neprichádza,“ povedal napríklad Benedikt XVI. na Veľkú noc. V posledných mesiacoch sa sústredil najmä na irackých kresťanov, ktorých po rokoch útlaku zasiahla ďalšia rana. Pred mesiacom militanti uniesli a zabili mosulského arcibiskupa Paula Faraj Rahha.
Obaja svetoví lídri sa približujú vo varovaniach pred radikálnymi moslimami. Zmierenie postojov s Američnami v otázke vojny v Iraku Svätý otec naznačil podporou pre umiernených moslimov v súčasnej irackej vláde. Reformný islam podľa britského týždenníka Economist považuje za spojenca v boji proti „mravnému relativizmu“.
Spoločné témy si podľa amerických biskupov nájdu najmä preto, že kresťanstvo je v Spojených štátoch silnejšie ako v sekularizovanej a ľavicovejšej Európe.
Nezabudnuté škandály
„Svätého otca veľmi trápi strata viery v Európe. Americkí kresťania sú živší,“ povedal pre Los Angeles Times Thomas Rausch, teológ z Loyolskej univerzity v Kalifornii.
Vojnu v Iraku alebo postoj k islamu na pápežovej ceste pravdepodobne zatieni temný okamih americkej katolíckej cirkvi z nedávnej histórie.
Katolícki kňazi v novom tisícročí už dvakrát čelili obvineniam z masového zneužívania detí. Prvý škandál prepukol v roku 2002 v Bostone. Minulý rok základmi cirkvi otriasol znovu. Až 508 obetí mali v priebehu 70 rokov zneužiť duchovní v Los Angeles. Tamojšia cirkev rodinám na odškodnom vyplatila 660 miliónov dolárov.
Pápežova cesta v Spojených štátoch tak má pomôcť aj k obnoveniu dôvery v katolícku cirkev. Apoštolský nuncius vo Washingtone pre National Catholic Reporter povedal, že pápež sa možno stretne aj s obeťami zneužívania z Bostonu. Reagoval tak na výčitku, že návšteva nemá svoju zastávku aj v metropole Nového Anglicka.
„Verím, že Svätý otec bude v chrámoch hovoriť aj k obetiam zneužitia,“ povedal pre Boston Globe kardinál Sean O'Malley, ktorý nastúpil na post bostonského arcibiskupa s cieľom očistiť cirkev.
Oslava bez oslávenca
Návšteva Bieleho domu okrem tradičných diplomatických procedúr prinesie aj jednu raritu. Američania na stredu pripravili oslavu pápežových 81. narodenín s výzdobou a tradičnými bavorskými jedlami. Pôjde o najväčšiu slávnostnú večeru pre oslávenca, ktorý nepríde. Svätý otec sa v tom čase bude modliť s americkými biskupmi.
V sobotu si Američania už v New Yorku zasa pripomenú tretie výročie pontifikátu. V ten deň pápeža čaká celebrovanie omše v najslávnejšom bejzbalovom stánku na svete, na štadióne New York Yankees.
Spojené štáty sa podľa komentátorov po návšteve viac zblížia s Vatikánom najmä cez osobu súčasného prezidenta. Georgeovi Bushovi viacerí predpovedajú, že čoskoro po vzore Tonyho Blaira konvertuje na rímskokatolícku vieru.