BRATISLAVA. Cieľom adopcií kenských detí na diaľku, ktoré pripravuje Humanistické centrum Narovinu, je najmä zaplatiť deťom z najchudobnejších rodín štúdium.
Jednotlivci a organizácie zo Slovenska si doteraz z Kene adoptovali 300 detí.
„Máme jedného syna, preto sme rozmýšľali, ako by sme pomohli ďalším deťom,“ hovorí Eva Hlavatá z Bratislavy. Možnosť adoptovať si dieťa na diaľku objavila na internete.
Keďže má 15ročného syna, chcela, aby jej adoptovaný africký syn bol v jeho veku. Z piatich vytypovaných detí vybral jej syn 16ročného Stefana Odoura.
„Chlapec je polosirota,“ vysvetľuje Hlavatá. Keď bol malý, zomrel mu otec. Žije s matkou a piatimi súrodencami. Rodina žije len z toho, čo si dopestuje na malom políčku.
Keďže rodina nemá peniaze, Stefan chodil do školy len sporadicky, raz za dva roky. „Teraz sme od neho dostali list a vysvedčenie.“ Nebolo najlepšie, ale chápu jeho ťažkú situáciu a povzbudzujú ho k usilovnosti.
Bratislavčanka tvrdí, že jej syn má so Stefanom pekný vzťah. Skúsenosť mu vraj zmenila pohľad na svet i na skutočné hodnoty. „Uvedomil si, že dôležitejšie ako iPod je pomôcť človeku.“
Ako adoptovať
Humanistické centrum Narovinu ponúka možnosť adoptovať si dieťa z Kene na diaľku.
Kto si chce adoptovať dieťa na diaľku, vyberie si jedno na internetovej stránke centra Narovinu. Okrem fotografie dieťaťa je na nej aj opis jeho životnej situácie.
Zmluvou, ktorú záujemca podpíše, sa zaväzuje, že adoptovanému dieťaťu bude najmenej rok platiť školné. Ročnú sumu 8760 korún môže zaplatiť v mesačných splátkach po 730 korún.
Z príspevku sa dieťaťu platí škola, školská uniforma a potreby. Adoptívny rodič mu môže posielať darčeky a dopisovať si s ním. Centrum odporúča poslať dieťaťu svoju fotografiu, prípadne ho navštíviť priamo v Keni.
Autor: jkr