HARARE, BRATISLAVA. Ani po dvoch týždňoch nie sú známe oficiálne výsledky prezidentských volieb v Zimbabwe. Namiesto ich zverejnenia rozhodla volebná komisia, že sa prepočítajú hlasy v 23 volebných obvodoch.
Opozícia, ktorá by tak mohla prísť o tesnú väčšinu v dolnej komore parlamentu, proti tomu ostro protestuje a zvažuje, že postup napadne na súde. Podozrenie vyvoláva najmä skutočnosť, že prepočítavať sa má v 18 obvodoch, v ktorých vyhrali opozičné strany. Z obvodov, v ktorých dominovali ľudia prezidenta Roberta Mugabeho, sa má skontrolovať len päť.
Podľa hovorcu opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) Nelsona Chamisu by súhlas s prepočítavaním hlasov znamenal zmieriť sa s manipuláciou výsledkov. „Škatule s hlasovacími lístkami mali dva týždne v úschove a určite ich napchali hlasmi pre seba,“ vyjadril sa na adresu vlády.
Komisia našla dôvody
Podľa predsedu volebnej komisie Georgea Chiwesheho mala komisia dostatok dôvodov, aby prepočítavanie nariadila. Vychádzať pri tom mala zo sťažností podaných do 48 hodín od skončenia hlasovania. Vládnuca strana spochybnila hlasovanie v 22 obvodoch, kým opozícia len v jedinom.
Oficiálne výsledky prezidentských volieb zostávajú naďalej neznáme. Podľa opozície v nich jej kandidát Morgan Tsvangirai (na snímke SITA/AP) získal už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu potrebnú na zvolenie.
Na vyhlásanie výsledkov vyzval včera Zimbabwe aj mimoriadny summit Spoločenstva pre rozvoj južnej Afriky, ktorý bol v hlavnom meste susednej Zambie Lusake. Jeho účastníci však dlho nevedeli nájsť spoločný názor.
Mbeki krízu nevidí
Prijatie záverečného komuniké sa odkladalo pre spory, či sa má v dokumente použiť slovo kríza. Ešte pred summitom totiž juhoafrický prezident Thabo Mbeki vyhlásil, že Zimbabwe žiadnej kríze nečelí. Iní účastníci namietali, že ak by nešlo o krízu, nekonal by sa mimoriadny summit.
Záverečný dokument vyzval obe strany, aby výsledky volieb po ich zverejnení akceptovali. Funkciu hlavného vyjednávača má naďalej plniť Mbeki. Zimbabwianska opozícia ho už vyzvala, aby pri rokovaniach s Mugabem prejavil „väčšiu zdatnosť“.
Koniec éry?
Vyše 80-ročný Mugabe čelil v marcových prezidentských voľbách doteraz najväčšej hrozbe porážky. Na čele krajiny je od roku 1980, keď získala nezávislosť. Kedysi prosperujúca juhoafrická ekonomika je v troskách. Voči svojim oponentom vrátane Tsvangiraia neváhal prezident použiť násilie.
Hyperinflácia, masová nezamestnanosť a odchod tisícov ľudí dávali pred voľbami tromfy do rúk opozície. Tá tvrdí, že Mugabeho éra sa končí.
Autor: ma