RÍM. Kým cez deň prebiehala nudná bitka o Taliansko na mítingoch hlavných kandidátov, v noci sa oveľa zábavnejšie bojovalo o Rím. Na Via Manzoni neďaleko Kolosea prelepovali po jedenástej večer dvaja mladíci plagáty Demokratickej strany volebnými pútačmi Silvia Berlusconiho.
Len čo zbalili svoje náradie do starej fiatky a odfrčali, vyrútili sa spoza rohu na mopedoch prívrženci Veltroniho strany a za pár minút pretapetovali celý múr. Do rána na ňom prischlo ďalších dvadsať vrstiev plagátov. Za obeť im padli aj informačné tabule na zastávkach električiek.
Zbožňovaný a zatracovaný
Od roku 1994, keď sa prvýkrát dostal k moci Silvio Berlusconi, rozdelila sa krajina na tzv. berlusconiani a antiberlusconiani. V nedeľu ráno to na rímskych múroch vyzeralo tak, že cez noc mali väčšiu výdrž tí prví. „Berlusconi musí vyhrať,“ tvrdil rozhodne 22ročný realitný agent Giorgio Catenelli pred volebnou miestnosťou. „V Taliansku nič nefunguje, pretože nie je konkurencia, všetko drží v rukách štát. Berlusconi to zmení,“ myslí si Catenelli. Ako príklad spomína štátne aerolínie Alitalia, ktoré sú na pokraji krachu a vláda ich nevie predať.
„Pozrite sa na Španielsko, vládne tam ľavica, ale Zapatero pokračoval v tom, čo začala pravica. Prodi však všetko pokazil,“ hovorí o ľavicovom premiérovi, ktorý pred dvomi rokmi nahradil Berlusconiho.
Veltroni nechce rozdeľovať
Romano Prodi vtedy zjednotil všetky protiberlusconiovské sily, len aby ho porazil. „Ekonomika na tom bola zle už za Berlusconiho,“ obhajuje ľavicu kandidát Demokratickej strany Luigi Colacchi.
Líder ľavice Walter Veltroni podľa neho nechce polarizovať Taliansko. Nevystupuje proti Berlusconimu, cez kampaň hovoril vždy o pravici, nikdy nepoužil meno Berlusconi. „To ho hnevalo najviac, pretože on skôr znesie urážku, ako ignoráciu,“ myslí si Colacchi.
Výsledok volieb si netrúfal odhadnúť. „Mohlo by to skončiť ako včera futbal,“ žartoval. Berlusconiho AC Miláno prehralo v sobotu 2:3 s Juventusom, srdcovým tímom Veltroniho.
Autor: toh