BRATISLAVA. Poslanec vládnej SNS Jozef Rydlo nemal nárok na invalidný dôchodok, ktorý mu niekoľko rokov vyplácali švajčiarske úrady.
„Pred niekoľkými mesiacmi sme mu rentu zastavili. Teraz je to definitívne,“ povedal denníku Plus 1 deň riaditeľ švajčiarskeho Úradu pre sociálne zabezpečenie Alard du BoisReymond.
Poberateľ renty podľa švajčiarskych zákonov nemôže mať iný príjem. Rydlo dostáva na Slovensku poslanecký plat, pred nástupom do parlamentu v roku 2006 bol zasa zamestnancom Univerzitnej knižnice.
Päť miliónov
Švajčiari Rydlovi rentu 30-tisíc korún mesačne priznali v roku 1993, doteraz mu teda zrejme prišlo na účet viac ako päť miliónov korún.
Jozef Rydlo (na snímke) sa môže proti rozhodnutiu švajčiarskych úradov odvolať. Ak nepochodí, peniaze bude musieť vrátiť. Jeho reakciu sa nám získať nepodarilo, celý deň nezdvíhal telefón, nereagoval ani na esemesky.
Nedostupný bol aj predseda SNS Ján Slota, ktorý pred časom povedal, že ak sa potvrdí, že Rydlo porušil zákon, bude to problém.
Belousovová: A čo má byť?
Podpredsedníčku strany Annu Belousovovú nezaujíma, že Rydlo bral peniaze nezákonne. „A čo má byť?“ spýtala sa.
Zákon podľa nej neporušil vedome, takže nechápe, prečo by ho mala strana trestať. „Nech konajú švajčiarske úrady. Pán poslanec má právnika, ktorý mu zrejme poradí ako ďalej.“
Na otázku, či by sa nemal Rydlo vzdať poslaneckého mandátu, Belousovová odpovedala: „Prečo by to mal robiť? Čo niekoho zavraždil? Keď ste také nezavislé a objektívne noviny, ako tvrdíte, venujte sa rovnako intenzívne aj zámernému poškodzovaniu národnoštátnych záujmov za bývalej vlády.“
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj hovorí, že kým nebudú mať informáciu potvrdenú oficiálne, nebudú sa k Rydlovej kauze vyjadrovať. Švajčiarske úrady však kontaktovať nebudú. „Nevidím na to dôvod. Keď bude pán poslanec vyrozumený, vyrozumie aj nás.“
Na otázku, či sa spoliehajú len na Rydla, reagoval Rafaj podráždene. „Vyjadril som sa jasne, dobre?“ povedal dôrazným hlasom a zložil telefón.
Nechala: SNS zlyhala
Právnik Pavel Nechala z Transparency International hovorí, že postoj SNS je alibistický. „V tejto kauze zlyhali, mali sa o to zaujímať iniciatívne. Legitímna je aj otázka, či by sa nemal pán Rydlo vzdať poslaneckého mandátu.“
Ak majú ľudia politikovi veriť, musí byť morálnou autoritou, ktorá nepodvádza, myslí si Nechala. „A je jedno, či podvádza manželku, alebo v súvislosti s poberaním dôchodku.“ Pripomína, že newyorský guvernér Eliot Spitzer nedávno odstúpil, keď vyšlo najavo, že si dohadoval stretnutie s prostitútkou.