BERLÍN. Z vrhača Molotovových kokteilov, squattera a taxikára to dotiahol až na post vicekancelára a ministra zahraničia.
Zlý chlapec nemeckej politiky Joschka Fischer dnes oslavuje šesťdesiatku so svojimi bývalými kolegami – vrcholovými politikmi.
Kameňmi na políciu
Svoju kariéru pritom odštartoval hádzaním kameňov na policajtov vo Frankfurte. Pri prísahe v parlamente mal rifle a tenisky a verejne častoval svojich protivníkov slovami, že sú „sviniari“. Neskôr sa z neho stal uhladený politik.
Dlhoročný šéf Zelených dnes žije pokojne. So svojou piatou manželkou sa usadil v berlínskej nóbl štvrti Grünewald, cestuje po svete, napísal pamäti a prednášal na Princetone.
Založil si poradenskú firmu a v kuloároch sa hovorí, že je stále hlavným mozgom Zelených. Každý týždeň píše zahraničnopolitické komentáre pre intelektuálsky Die Zeit, kde reaguje na nepokoje v Tibete či rozmiestnenie protiraketového systému v Poľsku a Česku.
Jeho jubileum si už koncom marca pripomenula televízia ZDF a nezaobišlo sa to bez škandálu.
Z portrétu o expolitikovi totiž vystrihli najzaujímavejšie pasáže. Išlo napríklad o kompromitujúce výpovede o tom, že sa zúčastnil na útoku radikálov na španielsky konzulát a bol prítomný aj pri vážnom zranení jedného policajta.
Cenzúra kvôli Fischerovi
Vedenie televízie najprv z projektu stiahlo českého režiséra žijúceho v Nemecku Ivana Fila a neskôr sa na zásahy sťažoval aj jeho náhradník Hubert Seipel. Ten opísal metódy svojich nadriadených „za približujúce sa cenzúre“. Televízia to odmieta. Fischera si zrejme nechce pohnevať, pretože ho chce získať ako moderátora pre program o zahraničnej politike.
Meno exministra sa stále spája aj s možným návratom do špičkovej politiky. Vraj má zálusk na post šéfa diplomacie EÚ.
Má na to predpoklady. Prekonal už vážne medzinárodné politické krízy. Bývalý pacifista porušil ako prvý povojnový šéf diplomacie doktrínu Nemecka a nasadil vojakov do bombardovania Juhoslávie. Straníci ho vypískali a obhádzali rajčinami.
V pamätnej reči povedal, že Nemecko nemôže zatvárať oči pred možnou genocídou v Kosove a musí sa postaviť Miloševičovmu režimu. Preslávil sa aj ako odporca vojny v Iraku.
„Prepáčte, ale nepresvedčili ste ma,“ povedal v roku 2003 do očí šéfovi Pentagonu Donaldovi Rumsfeldovi.