BRATISLAVA. Od budúceho roka nám peňaženky trochu oťažejú. Budeme nosiť viac mincí ako doteraz. Nielen preto, že po prechode na euro nám stúpne počet mincí v obehu z päť na osem. Ale aj preto, že najmenšia eurobankovka má hodnotu päť eur. To je vyše 160 korún. Ak budeme mať v peňaženke o pár centov menej, bude všetko len v minciach.
Mešec pod sukňou
Niektorých ľudí predstava hŕby drobných mincí desí, iní sú v pohode. „Tie drobné mi budú prekážať. Už dnes mi prekážajú päťdesiathalierniky aj korunáčky,“ sťažuje sa pani Margaréta z Bratislavy. To je popri obave z toho, že obchodníci budú neprimerane zarábať na prepočítavaní a zaokrúhľovaní cien jediná obava z eura, ktorú má. „Budeme nosiť mešce pod sukňami ako naše babky,“ sťažuje sa Margaréta.
Študent Adrián z Rimavskej Soboty s drobnými problémy nemá. „Ani teraz peňaženku takmer nepoužívam. V podstate všetko riešim kartou. Tou sa dá platiť prakticky všade,“ povedal.
Vládny splnomocnenec pre zavedenie eura Igor Barát hovorí, že ťažké peňaženky po zavedení eura sú len mýtus. V susednom Česku majú napríklad kovovú 20-, aj 50-korunáčku. Prvá je zhruba jedno euro a druhá niečo vyše dvoch eur.
„Niekoľko rokov som tam žil a môžem potvrdiť, že nikto tam nemá problém s ťažkými peňaženkami, ani nepotrebuje namiesto peňaženky mešec, pričom cenová hladina je nominálne veľmi blízka slovenskej,“ povedal Barát. Význam fyzických peňazí v obehu podľa neho znižujú rôzne platobné a kreditné karty. „Podiel bezhotovostných platieb prudko stúpa, takže, ak niekomu prekážajú mince, využíva platobné karty a s drobnými nemá problém.“
Ľudia v súčasnosti pri sebe príliš veľa peňazí nenosia. Podľa prieskumu GfK má asi štvrtina v peňaženkách od sto do päťsto korún. Ďalšia štvrtina od 500 do 1000 korún. Päťstovka v peňaženke dnes znamená predovšetkým bankovky a zopár drobných alebo len jednu bankovku. Po zavedení eura to bude naopak – zopár bankoviek a väčšina drobných.
Pri najúspornejšej alternatíve by sme mali desať- a päť eurovú bankovku a päť niekoľkocentových mincí. Orientačné prepočty vychádzajú z konečného konverzného kurzu 32,50 koruny za euro.
Ak nám na budúci rok niekde vydajú z nákupu napríklad 100 korún, nebude to už v bankovkách, ako sme na to zvyknutí doteraz. Späť dostaneme samé mince: dvojeurovú, jednoeurovú a tri ďalšie centové mince v rôznych alebo rovnakých nominálnych hodnotách. Dnešná „dvacka“ bude zhruba 82 centov. Päťdesiatkorunáčka niečo vyše jeden a pol eura.
Držgroši na pár mesiacov
Niektorí už euro používajú bežne a vedia „myslieť a počítať v eurách“. Väčšina ľudí však s eurovými bankovkami a mincami do kontaktu neprišla. Aj preto by mali byť ľudia v prvých mesiacoch po zavedení eura opatrnejší ako v súčasnosti. Obligatórne „drobné si nechajte“ by sme si mali nechať na neskôr, radí Slovenská obchodná inšpekcia. Jej hovorkyňa Danuša Krkošová odporúča v prvých mesiacoch po zavedení eura ľuďom, aby v reštauráciách a obchodoch „zbytočne nepreplácali tovary a služby a nechali si vydať celú sumu až do posledného centa“.
Dokedy by sme mali byť pre obchodníkov a čašníkov „držgrošmi“? „Bude to individuálne. Každý spotrebiteľ by sa mal takto chrániť, až pokiaľ si na novú menu nezvykne, pretože každý cent má svoju hodnotu,“ povedala Krkošová. Jeden cent je dnes zhruba 32 halierov.
Čo na to hovoria čašníci a čašníčky? „Myslím si, že ľudia budú po zavedení eura dávať menej tringeltov, minimálne niekoľko prvých mesiacov,“ predpokladá čašníčka Petra z Bratislavy.
Prepitné zvyšuje jej čistý mesačný plat asi o 20 percent. „Nejaký čas to budem musieť vydržať aj bez neho.“
Kliknite - obrázok zväčšíte. Euromince
Luxembursko
Všetky luxemburské mince, dvojeurovú nevynímajúc, majú na národnej strane portrét veľkovojvodu Henryho. Dvoj- a jednoeurová minca sa od ostatných líšia v tom, že portrét zaberá len pravú časť rubovej strany. Na ľavej časti je dátum vydania mincí, teda rok 2002, a názov krajiny v luxemburskom jazyku. Po obvode rubovej strany je symbol Európskej únie – dvanásť hviezd. Na hrane mince je 6krát napísaná hodnota mince, čiže 2 eurá a znovu dvanásť hviezd únie.
Časté otázky o eure
Kto a kedy určí konverzný kurz koruny a eura?
Konverzný kurz stanoví Rada EÚ pravdepodobne v júli 2008. S výškou kurzu musia súhlasiť všetky štáty eurozóny a aj Slovensko. Návrh na určenie konverzného kurzu podáva Európska komisia. Rada EÚ rozhodnutie prekonzultuje s Európskou centrálnou bankou.
Konverzný kurz bude stanovený so šiestimi platnými číslicami – dve pred desatinnou čiarkou a štyri desatinné miesta. Hoci konverzný kurz bude oznámený už v lete, bude účinný až od zavedenia eura na Slovensku, teda od 1. januára 2009.