Dva mesiace tvrdil, že opozícia bude postupovať pri Lisabonskej zmluve a tlačovom zákone spoločne. Zo dňa na deň sa to zmenilo. Prečo, vysvetľuje predseda SMK PÁL CSÁKY.
Keď ste sa 28. januára s opozičnými lídrami dohodli na bojkote Lisabonskej zmluvy, mali ste súhlas poslaneckého klubu?
„Na rokovaní som ho nemal, ale mal som tam so sebou troch kolegov. Potom sme to ošetrili v klube.“
Už o dva dni však viacerí vaši poslanci hovorili, že s tým nesúhlasia a že ste to dohodli na vlastnú päsť.
„Predseda politickej strany musí niesť zodpovednosť aj za takéto situácie. Keď s niekým rokujem, nemôžem medzitým povedať, že idem zvolať kongres strany, aby sme sa dohodli. Predseda musí vedieť, čo môže v strane presadiť a čo nie.“
Práve preto, ako to dopadlo: neznamená to, že v klube nemáte autoritu?
„To je vtipná otázka po tom, čo každý z klubu povedal, že takíto jednotní sme dávno neboli. Keď som sa včera (štvrtok) vrátil z tlačovky, všetci mi gratulovali a povedali, že sme spravili len jednu chybu. Ešte lepšie by bolo, keby za mnou stálo devätnásť poslancov SMK. Pred šiestimi týždňami sme kolegov z opozície informovali, že SMK blokáciu nebude ťahať donekonečna a že po tlačovom zákone si sadneme a prehodnotíme situáciu. Dohoda znela, že Lisabonskú zmluvu použijeme ako nástroj na zlepšenie tlačového zákona, teda do hlasovania o zákone.“
To hovoríte teraz. Ešte v sobotu dohoda znela a vy ste to aj tak povedali, že ak neprejde lepší tlačový zákon, odídete zo sály a o Lisabonskej zmluve nebudete hlasovať.
„Odpovedal som na otázku: Pán Paška povedal, že v stredu večer tesne po hlasovaní o tlačovom zákone dá hlasovať o Lisabonskej zmluve, čo urobíte? Je pravda, že som povedal, že ak dá okamžite hlasovať o zmluve bez politických dohôd, odchádzame zo sály. Ale bez politických dohôd. Vždy som konal korektne.“
Aké politické dohody sa uskutočnili, keď ste tú sálu neopustili?
„Poslanecký klub SMK mal po odsúhlasení tlačového zákona povedať, čo ďalej. SMK držala dohodu pevne. Pred šiestimi týždňami sme informovali, že po odhlasovaní tlačového zákona zvoláme klub a budeme informovať, čo ďalej.“
Médiám ste však hovorili, ak prejde zlý tlačový zákon a Paška dá hlasovať o Lisabonskej zmluve, opustíme sálu. Čiže médiám ste nehovorili pravdu?
„Hovorili, ale vy to asi nechcete pochopiť. Naše stanovisko v tejto veci bolo vždy trochu odlišné od SDKÚ. Nezabudnite na zasadnutie politického grémia začiatkom februára, kde bol prítomný aj pán prezident a pán Paška povedal, že moje stanovisko bolo flexibilnejšie ako kolegov z opozície. Odmietam akékoľvek výčitky.“
Čo sa však zmenilo, keď ešte v sobotu platil výrok, ak prejde zlý tlačový zákon, odídeme zo sály a teraz už neplatil?
„Nič. Povedal som, že ak dá hlasovať tesne po odsúhlasení tlačového zákona, nebudeme hlasovať.“
Veď to bolo tesne.
„Bolo to 24 hodín potom, pre mňa to nie je tesne.“
Čo sa za ten čas zmenilo?
„Zasadol klub SMK a prijal rozhodnutie.“
To bola tá politická dohoda, o ktorej ste povedali, že bez nej hlasovať za Lisabon nebudete?
„Tak.“
Keď sa povie bez politických dohôd odchádzame zo sály, chápe sa to ako dohôd koalície s opozíciou, nie?
„Vaše právo je chápať to ako chcete, ja vysvetľujem, ako som to chápal ja a ako sa to stalo.“
Nemyslíte si dnes, že ste do tej dohody skôr nikdy nemali ísť?
„Nie, to politické spojenie bolo úspešné. Tlačový zákon je lepší, aj keď stále zlý. Dnes sme jediná opozičná strana, ktorá má víziu, čo ďalej. Naši právnici analyzujú podanie na Ústavný súd a kolegyňa Biró pripravuje novelu zákona. Boj za slobodu slova sme neskončili. Pre tlačový zákon sme urobili najviac doma aj v zahraničí. SDKÚ aj KDH v odbornej aj politickej oblasti urobili menej.“
Ale veď aj oni hovoria, že zvažujú podanie na Ústavný súd.
„Ostatné opozičné strany sa tvária urazene a kritizujú SMK, nič viac. Naše rozhodnutie bolo veľmi ľahké, zapôsobilo minimálne desať faktorov a u niektorých našich poslancov aj reminiscencie z minulosti.“
Čo to znamená?
„Počúvam, že priateľ Dzurinda hovorí, že také flagrantné porušenie dohôd ešte nevidel. Dovoľte, aby som mu pomohol s pamäťou. Keď sme v roku 2001 presadzovali dvanásť žúp, parlament odsúhlasil iný návrh, horší. My sme skoro vystúpili z vlády a on sa postavil pred kamery a povedal, že je to dobrá správa pre Slovensko. V roku 2003, keď sme s maďarskou stranou prerokovali krajanský zákon a Dzurinda o tom rokoval s maďarským premiérom, na tlačovej konferencii naňho zaútočil v rozpore s našimi dohodami. V roku 2006 sedíme pred televízorom a vidíme troch kovbojov z KDH, ako vystupujú z vlády. Som za opozičnú spoluprácu, inú alternatívu nemáme. Beriem aj to, že sú páni Hrušovský a Dzurinda urazení, sklamaní, do určitej miery majú dôvod, ale neberiem moralizovanie.“
Nie ste skôr obeť poslancov okolo Bugára, ktorí s dohodou nikdy nesúhlasili, mali väčšinu v klube a vy to teraz musíte preto, že ste konali bez ich vedomia, komunikovať?
„Väčšinou používam slušné slová, ale dovoľte, aby som teraz povedal, že je to pekná blbosť. Opýtajte sa kohokoľvek v klube. Keby som vo verejných vyhláseniach pred hlasovaním o tlačovom zákone hovoril, že to vidíme inak, vtedy by ste mohli povedať, že som zradil alebo znížil tlak na vládnu koalíciu.“
Veď vaši poslanci dva mesiace naznačovali, že za zmluvu budú hlasovať.
„Od začiatku sme hovorili, že za zmluvu chceme hlasovať. Nie je dobré selektívne vyberať len výroky, ktoré sa hodia do umelého scenára. SMK nie je nečestná strana, urobili sme suverénne rozhodnutie. Pripúšťam, že pre niektorých to bolo prekvapujúce, ale nemohlo byť pre našich kolegov v opozícii.“
Vraj ste si v klube vypýtali súhlas, aby ste vec mohli komunikovať len vy a aby oni nešli do médií.
„Spolu sme sa takto dohodli práve preto, že politickí partneri a médiá s nami hrajú hry. Požiadal som, aby sme sa dohodli, kto bude viesť rokovania a komunikovať. Oni povedali, že predseda. Mám právo dať výnimku, dal som ju pánovi Berényimu aj pánovi Bárdosovi.“
Čiže pán Bugár dnes nedá rozhovor?
„Chcete mať noviny naplnené len politikmi SMK? (smiech) Blokácia platí do konca týždňa.“
Prečo Mikuláš Dzurinda požiadal na rokovaní grémia o samostatné rokovanie s premiérom Ficom?
„To je zaujímavé, aj preto hovorím, že nemá právo nálepkovať SMK. Prvá požiadavka z jeho strany bola, aby sme sa k téme vrátili v máji. Čo by sa však zmenilo oproti dnešku? Bolo by to len svojúčelné politické súperenie po schválení tlačového zákona, ktoré by ďalej traumatizovalo politickú scénu a možno aj Európu. Už aj tak sme boli na hrane, keď sme to spojili s vnútornou témou, ale výčitky svedomia nemám. Prečo však pán Dzurinda pred ostatnými požiadal o bilaterálne rokovanie so Smerom? Neviem, o čom by mohli rokovať. Pán Fico to odmietol.“
Hovoríte, že váš postoj k Lisabonskej zmluve nebol obchod za ústupky v školskom zákone. Váš podpredseda Szigeti denníku Pravda povedal: „V politike všetko so všetkým súvisí, tlačový zákon s Lisabonskou zmluvou aj so školským zákonom.“ Ako to myslel, ak nie tak, že ste to zobchodovali?
„Určite to myslel ako všeobecnú myšlienku. Hovorí sa, že v politike je všetko možné, aj opak všetkého. Pravdepodobne to chcel naznačiť. Takéto politické dohody nie sú, ani to nie je možné. Ako môžeme spojiť už odsúhlasenú Lisabonskú zmluvu so zákonom, o ktorom sa bude rokovať o mesiac?“
Môžete, ak by ste dôverovali vláde, že dodrží niečo, na čom ste sa dohodli.
„Nielen my, ale aj zväz maďarských pedagógov na Slovensku hovorí, že v troch bodoch je zákon neprijateľný, lebo ide pod status quo menšinového školstva. Apelujeme na verejné vyhlásenie premiéra, ktorý povedal, že v tejto oblasti nebude zmena. To isté povedal pán Čaplovič pánovi Kissovi. Maďarská vláda berie toto vyhlásenie vážne a v prípade nedodržania to môže mať vplyv aj na stretnutie slovenského a maďarského premiéra.“
Prečo však ppodpredseda SMK Szigeti povedal, že všetko so všetkým súvisí?
„Prečo pán Čaplovič povedal ministrovi maďarskej vlády Kissovi, že zostane zachované status quo? Nehľadajte senzácie tam, kde nie sú. Čo spájal pán Čaplovič a Kiss s čím?“
Politológovia hovoria, že vaši voliči asi budú skôr rozumieť školskému zákonu ako tlačovému. Súhlasíte?
„Mám k politológom úctu. Občas hovoria aj dobré veci a beriem si to k srdcu. Celkovo som im vďačný za to, že tento náš krok vo všeobecnosti hodnotia pozitívne a pochopili, že SMK je najeurópskejšia strana, ktorá vie prinášať aj obete v prospech občanov Slovenska a európskeho integračného procesu.“
Rozumejú vaši voliči skôr školskému zákonu ako tlačovému?
„Nikdy som to u našich voličov netestoval.“
Pán Hrušovský povedal, že ste sa stali tichým spoločníkom vládnej koalície, že opozícia má už len dvoch členov. Rovnako nahnevaný je aj Mikuláš Dzurinda.
„Nám tiež nebolo ľahko, keď sme po voľbách videli, aké je KDH zdecimované. Rozhodnutie, že vstúpia do vlády so Smerom, prijali až v deň, keď sa Smer rozhodol pre HZDS a SNS, čo určite tiež svedčí o politickej premyslenosti riadenia strany. Kedy som ja komentoval vnútorné dianie v KDH alebo SDKÚ? Vážim si ich, náš záujem je, aby spolupráca pokračovala. Stala sa porucha, beriem za ňu zodpovednosť.“
Kedy myslíte, že ich to prejde a znovu začnete spolupracovať?
„Určité sanitárne obdobie je asi potrebné. Ak sú múdri a športoví, tak mesiac. Keď sú viac konzervatívni, tak dva mesiace. Do mesiaca ich určite oslovíme a požiadame, aby sme sa s tlačovým zákonom spolu obrátili na Ústavný súd.“