. Krvavé pomaranče patria medzi najväčšiu kulinársku pochúťku pre svoju sladkosť a povedané slovami vinára - aj pomerne dlhý jahodovo-ríbezľový dojazd. Preto si nenechajte túto pochúťku ujsť.
tipy a triky
- Pri kúpe pomarančov je dobré dôkladne si pomaranč "ohmatať". Mal by mať pevnú šupku a mal by byť dosť ťažký. Taký pomaranč bude šťavnatý.
- Pomaranče uložené v chladničke, v boxe na ovocie a zeleninu, vydržia čerstvé až mesiac. Pri izbovej teplote asi jeden týždeň.
- Malé zelenasté fľaky na šupke neprekážajú, pomaranč je už zrelý.
Presný pôvod červených pomarančov je neznámy, no odhaduje sa, že boli vyšľachtené začiatkom 19. storočia na Sicílii. Vyšľachtené možno ani nie je správne slovo, bola to skôr vec náhody, pretože vedci doteraz nevedia povedať, ako je to možné. O Sicílii sa uvažuje preto, lebo v okolí sopky Etny sa už dávno pestujú špeciálne pomaranče Tarroco známe v celom svete, predávané pod značkou Volcano Oranges s označením Indicazione Geografica Protetta čiže chránené geografické označenie. Zo Sicílie sa dostali v začiatkom 20. storočia spolu s emigrantmi do USA a ostatných oblastí - na Blízky východ, do Španielska, Grécka a sever Afriky.
Aké poznáme
Najznámejšie druhy sú Moro, Tarroco, Sanguina a najčervenšie sú Sanguinelli, kde býva aj šupka červená, sú však menej sladké až horkasté v porovnaní s odrodou Moro. Všetky druhy sú chutné pri priamej konzumácii a vedia oživiť akýkoľvek ovocný šalát. Moro pomaranče majú bohatú chuť a po zjedení ostáva na jazyku dlho jahodovo-malinová chuť. Dužina neobsahuje žiadne alebo len minimum kôstok. Moro sú červené pomaranče, farba dužiny sa pohybuje od oranžového žilkovania prekladaného červeným až po tmavočervenú, krvavú až takmer čiernu. Dužina tmavne postupne, ako pomaranče dozrievajú. Jej sfarbenie je zvláštnosťou, spôsobuje ho látka antocyanín, ktorá sa objavuje pri červenom ovocí (napríklad pri slivkách a čučoriedkach), kvetoch a stromoch, ale nie pri pomarančoch.
Tento druh pomarančov potrebuje na rast rozdielne teploty medzi nocou a dňom. Teplo cez deň pomáha vytvárať cukry, chlad noci zasa sfarbenie. Tie, ktoré narastú v polotieni, mávajú intenzívnejšie sfarbenie ako plody vystavené priamemu slnku. Vrchol dozrievania je od polovice zimy do polovice jari, teda asi od decembra do začiatku mája.
Sú to malé až stredne veľké pomaranče s hrubšou šupkou, ktorá sa ťažko šúpe. Najsladšie a s najvyšším obsahom vitamínu C zo všetkých druhov pomarančov je práve odroda Tarroco, pôvodom z Talianska, podľa všetkého odvodená od španielskej odrody Sanguinella. Nazýva sa aj polokrvavá, keďže sfarbená býva len časť buniek rovnako ako pri odrode Moro. Výhodou je, že po dozretí môže ostať na strome ešte niekoľko mesiacov a je vhodná na neskorší zber.
Využitie
Červená pigmentácia obsiahnutá v červených pomarančoch má vskutku skvelé účinky na náš organizmus. Je účinným antioxidantom, teda ochraňuje organizmus pred starnutím buniek, chráni tiež pred voľnými radikálmi a tým aj pred vznikom mnohých chorôb (choroby pečene, diabetes, epilepsia, srdcové choroby a ďalšie). Obsah vitamínu C, karoténu, draslíka a vlákniny v červených pomarančoch má veľký vplyv na naše zdravie. Pomáhajú znižovať krvný tlak, podieľajú sa na správnom vyprázdňovaní čriev a na odolnosti organizmu.
Recepty
Opekaná cvikla a šalát z krvavých pomarančov
- 4 porcie
- 700 g cvikly
- 700 g zlatej cvikly (žltej)
- extra olivový olej
- soľ
- čerstvo pomleté čierne korenie
- 50 ml sherry octu
- 150 g mladej rukoly
- 200 g mladých špenátových lístkov
- 150 g posekanej pažítky
- 6 malých krvavých pomarančov
Rúru predhrejeme na 200 °C. Z cvikly odstránime korene a vňať, dobre umyjeme. Do pekáča dáme alobal, do neho cviklu, tú potrieme olejom, posolíme a okoreníme, prikryjeme a pečieme domäkka - až kým nôž ľahko vojde do buľvy. Potom necháme vychladnúť a ošúpeme. Kým sa cvikla pečie, ošúpeme pomaranče. Ostrým malým nožom odrežeme kôru tak, aby ostala dužina bez bielej časti. Potom pomaranč narežeme na asi 6 mm hrubé kruhy. Tie rozrežeme na polkruhy. Poukladáme ich na tanier a dáme do chladničky vychladnúť. Rukolu a špenát umyjeme a vysušíme. Každú cviklu rozrežeme na 8 dielcov. Jednotlivé druhy cvikly však ešte nezmiešame, aby sa navzájom nezafarbili. Všetko polejeme octom, posolíme a okoreníme. Necháme marinovať aspoň 10 hodín v chladničke. Na veľký tanier potom dáme zelené lístky, na ne cviklu s pomarančmi a všetko posypeme pažítkou.
Čerstvá šťava
- 1 pohár
- 3 krvavé pomaranče
- 1 ružový grapefruit
Šťavu vytláčame na sklenenom alebo umelohmotnom citrusovači, aby sme stykom s kovom nezničili vitamíny. Nalievame do vysokých vychladených pohárov a podávame. Takáto šťava rýchlo oxiduje a stráca na kvalite, preto ju vypijeme do 10 minút po vytlačení.
Sorbet
- 4 porcie
- 500 ml šťavy z krvavých pomarančov
- 100 g trstinového cukru
Cukor vsypeme do panvice, prilejeme trochu šťavy a zohrievame, kým sa cukor nerozpustí. Potom sirup nalejeme k zvyšku šťavy z pomarančov. Necháme vychladnúť a sladkú pochúťku prelejeme do zmrzlinového strojčeka alebo do plastovej plochej nádoby a vložíme do mrazničky. Necháme zmraziť na asi 4 hodiny, potom vidličkou rozorieme a opäť necháme zmraziť. Ešte raz zopakujeme a môžeme podávať.
Žerucha s krvavými pomarančmi a syrom Manchego (Španielsko)
- 1 porcia
- 100 g syra Manchego na plátky
- 2 pomaranče ošúpané a nakrájané na menšie kúsky
- 2 misky žeruchy
- 50 g lístkov potočnice
- 1 PL mandľového oleja
- 1 ČL citrónovej šťavy
Nožničkami odstrihneme žeruchu, vložíme ju do misy, pridáme potočnicu a syr. Zľahka premiešame a nakoniec pridáme pomarančové kúsky. Pokvapkáme mandľovým alebo olivovým olejom a zopár kvapkami citrónu. Ostrá, korenistá chuť žeruchy s orieškovou chuťou syra vyvážená sladkým pomarančom je skvelým obedným jedlom. Môžeme ho ešte posypať opečenými mandľovými lupeňmi.
Ryba mahi-mahi s krvavými pomarančmi, avokádom a salsou
- 2 porcie
- 1 červený pomaranč
- 1 avokádo nakrájané na 15 mm kocky
- 2 PL nasekaných červených jalapeňo papričiek
- 2 červené cibuľky nasekané nadrobno
- 2 ČL limetkovej šťavy
- 2 ČL olivového oleja
- 2 filety z ryby mahi-mahi po 160g
Z pomarančov odstránime šupku aj s bielou časťou a do misky narežeme len dužinu. Pridáme avokádo, cibuľku, jalapeňo papričky, limetkovú šťavu a jemne premiešame, aby sme mesiačiky pomaranča príliš nerozbili. Rybie filety osolíme a okoreníme, opečieme na panvici na oleji asi 5 minút z každej strany. Filet položíme na tanier, na vrch dáme 1 - 2 lyžice salsy a podávame.
Torta
8 - 12 kúskov
- 1 šálka polohrubej múky
- 1/4 šálky trstinového cukru
- 1/4 ČL prášku na pečenie
- 1/4 ČL soli
- 125 g + 1 PL masla
- 3 PL ľadovej vody
- 8 až 10 krvavých pomarančov
Rozmiešame múku, soľ, prášok do pečiva, cukor a pridáme maslo. Po chvíľke pridáme ľadovú vodu a dobre vymiešame na hladké cesto. To zabalíme do fólie a necháme vychladnúť v chladničke 30 minút. Potom ho na pomúčenej doske vyvaľkáme asi na 30 cm kruh (podľa priemeru formy na pečenie) s hrúbkou asi 7 mm a preložíme ho do formy, boky vytiahneme na výšku asi
2 cm. Medzitým očistíme ostrým nožíkom pomaranče. Dva pomaranče narežeme na 3 mm kolieska, vyberieme z nich kôstky a odložíme. Ostatné pomaranče tiež zbavíme šupky a do pripravenej nádoby z nich povykrajujeme jednotlivé mesiačiky, bez bielej časti. Na cesto vysypeme mesiačiky pomarančov, posypeme ich cukrom a kúskami masla. Na vrch poukladáme pomarančové krúžky. Takto pripravenú tortu dáme zmraziť do mrazničky cez noc (vydrží zmrazená až 2 týždne). Na druhý deň tortu vyberieme z mrazničky a ešte zmrazenú ju dáme do rúry vyhriatej na 180 °C. Pečieme asi 75 minút. Po upečení necháme dobre vychladnúť, podávame poliate karamelom alebo javorovým sirupom.