n Predovšetkým je to rešpektovanie ekologických požiadaviek orecha kráľovského. Záhradkári mu bežne hovoria aj orech vlašský, čo z botanického hľadiska nie je správne. Potrebné je brať do úvahy najmä to, že orech patrí medzi teplomilnejšie ovocné druhy. Možno ho pestovať všade tam, kde sa darí aj marhuliam, broskyniam či viniču hroznorodému.
n Zohľadňujeme i to, že orech hlboko korení (semenáče majú výrazný koreň), pričom neznáša veľmi ťažké pôdy, ani pôdy s vyššou hladinou spodnej vody (má byť aspoň 1,5 metra pod úrovňou pôdy). V niektorých oblastiach sa zvyšuje v jesennom alebo jarnom období, keď sa topia snehy.
n Orech vyslovene neznáša veterné polohy. Najlepšie mu vyhovuje južná alebo juhozápadná expozícia.
n Dôležitý je tiež výber odrody, prípadne genotypu. Na Slovensku máme veľa miestnych genotypov náhodných semenáčov, ktoré sú spoľahlivé v rodivosti aj kvalite plodov. Konzumentom nevyhovujú plody s veľmi tvrdou škrupinou, tzv. kamenáče, ktoré sa prakticky nedajú lúpať. Požadované sú genotypy s polopapiernatou škrupinou. Nie však s papiernatou, lebo tú poškodzujú rôzne druhy vtáctva. Z odrôd sú najlepšie Jupiter, Mars a z novších Seifersdorfský, poznám ich z praxe. Pritom ale nehovorím, že miestne genotypy, ktoré záhradkári pestujú, sú menej vhodné.
n Keďže orech kvitne stredne skoro, nemá sa vysádzať v mrazových kotlinách, pretože tam škodia neskoré jarné mrazy.
n Ochrana orecha pred chorobami a škodcami vzhľadom na mohutnú korunu neprichádza do úvahy.
n Semenáče nastupujú do rodivosti neskoro v 8. až 12. roku života, niektoré až v 15. roku. Na výsadbu sú preto výhodnejšie vrúbľovance, ktoré sú navrúbľované na semenáč orecha kráľovského.
n Pokiaľ ide o tvar koruny, najlepšia je prirodzená koruna. Na orechu možno vytvoriť aj tzv. dutú korunu s tým, že v nej nie je stredník, ale základné konáre majú mať výškový odstup z miesta, odkiaľ vyrastajú, teda z hlavnej osi, aspoň 25 až 30 centimetrov.
n Listy orecha obsahujú veľa látok, ktoré likvidujú plesne, huby a baktérie. Nehodia sa preto do kompostu, lebo potláčajú užitočnú mikroflóru podmieňujúcu biologický rozklad organického materiálu.
n Ak orech v zime namrzne a odumierajú mu konáre, tak už v máji treba urobiť hlboký zmladzovací rez. Rezné rany je potrebné zatrieť stromovým balzamom (predáva sa pod viacerými obchodnými názvami), alebo klasickým štepárskym voskom.
Štefan Nitranský,
(inš)