Typické prejavy "trnkovej" zimy sme mohli pozorovať v minulých dňoch: jeden deň slabý prízemný mráz, druhý deň daždivo a veterno. Takéto premenlivé počasie je u nás takmer každý rok, preto aj jeho vplyvy na určenie termínu ošetrovania poľnohospodárskych plodín sú v podstate pravidelné.
V najteplejších oblastiach ihneď po odkvitnutí (pre vyššie polohy ešte stále pred kvitnutím) marhúľ, neskôr aj čerešní a višní, odporúčame ošetrenie proti monilióze kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní. Keďže pršalo aj do kvetu marhúľ a je predpoklad vlhkého počasia aj počas kvitnutia čerešní a višní, pravdepodobný je zvýšený výskyt tejto choroby. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Signum a Sporgon 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie, 1000 litrov na hektár.
V najteplejších oblastiach upozorňujeme na kvetovku jabloňovú, ktorá je známym, i keď menej rozšíreným škodcom jabloní. Samičky na jar kladú vajíčka priamo do zavretých zelených kvetových pukov. Vyliahnuté larvičky vyžierajú vnútrajšok puku, v dôsledku čoho sa neotvorí, ale zostane zoschnutý s typickou pologuľovitou "čapicou".
Vyššia škodlivosť býva iba v blízkosti lesov alebo parkov, v ktorých chrobáky dobre prezimujú, preto aj ochrana má význam len v miestach pravidelných výskytov. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa iba pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr ošetrenie stráca význam), avšak až pri teplotách nad 16 °C. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Mospilan 20 SP.
Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Pestovateľov v najteplejších oblastiach, v ktorých niektoré skoršie kvitnúce slivkoviny môžu už pomaly odkvitať, upozorňujeme, že ochrana proti piliarkam spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba na miestach pravidelných škôd.
Na sledovanie rojenia a odchyt dospelých piliarok sa používajú biele lepové doštičky, ktoré je potrebné vyvesiť do korún stromov približne 10 dní pred kvitnutím, takže v slivkových oblastiach a vo vyšších polohách ešte nie je neskoro. Na dosiahnutie dostatočného účinku postačuje jeden dôkladný postrek prípravkami Calypso 480 SC alebo Mospilan 20 SP.
Stanislav Barok