dobré výnosy, hľuzy sú kvalitnejšie a netrpia chrastavitosťou.
Zemiaky by sme nemali pestovať viac rokov na tom istom pozemku, pretože hrozí rozšírenie niektorých chorôb a škodcov. Ideálne je striedať plodiny tak, aby sme zemiaky pestovali na rovnakej pôde raz za štyri roky. Pozemok, na ktorom ich chceme pestovať, na jeseň vyhnojíme maštaľným hnojom, kompostom v dávke 4 kilogramy na štvorcový meter a spolu s ním zapravíme do pôdy základnú dávku superfosfátu a draselného hnojiva.
Ak sme však pozemok vyhnojili vyššou dávkou organických hnojív (7 kg/m2), draslíkom nehnojíme a stačí dohnojiť superfosfátom (80 g/ m2).
Pôdu skypríme
Pred výsadbou pôdu pokypríme do hĺbky asi 18 centimetrov, motyčkou vyhĺbime brázdu 6 až 8 centimetrov od rovného povrchu záhonu a za priaznivého počasia ju necháme prehriať (nie preschnúť), poukladáme hľuzy a prihrnieme zeminou. Po vzídení rastliny prihŕňame (3- až 4-krát) a takto vytvoríme hrobček vysoký 20 až 30 centimetrov. Hľuzy nesadíme príliš hlboko (nad nimi má byť len 5 až 7 centimetrov kyprej pôdy) a dodržiavame zásadu: sadiť plytko, častejšie prihŕňať. Hroble neprihŕňame do tvaru špičky a vrchol má byť aspoň 20 centimetrov široký, lebo hrozí obnaženie hľúz, ich ozelenenie, odplavenie nahrnutej pôdy a horšie vsakovanie vody.
Na záhradke vysádzame hľuzy do riadkov vzdialených
60 centimetrov (pri skorých odrodách stačí 50 centimetrov) a v riadku na vzdialenosť 30 centimetrov pri skorých a 35 až 40 centimetrov pri neskorých (pri hustejšej výsadbe narastú menšie hľuzy). Na desať bežných metrov budeme potrebovať 32 až 34 a pri neskorých odrodách
24 až 28 hľúz (1,6 až 2,4 kilogramu).
Na pestovanie skorých zemiakov využívame predklíčené alebo už zakorenené hľuzy, ktoré vysádzame na hriadku hneď, ako pôda obschne (nesmie sa
lepiť a pri sadení zamazať
hľuzy) a prehreje sa na teplotu
6 °C v hĺbke výsadby (pri nižších teplotách je lepšie so sadením počkať, hľuzy ďalej predklíčovať a postupným schladzovaním na teplotu pôdy otužovať).
Nepredklíčené hľuzy
Ak sme zemiaky nepredklíčili, s výsadbou počkáme, kým sa pôda neohreje aspoň na 8 °C. Vo väčšine našich regiónov vysádzame zemiaky v apríli, vo vyšších polohách do polovice mája. Iba v teplých oblastiach a v rokoch so skorým začiatkom jari sadíme už v marci, avšak pri skorom termíne výsadby riskujeme, že mráz poškodí porast (vzchádza 3 až 5 týždňov).
Netkaná textília
Ak chceme mať zemiaky čo najskôr, hľuzy pred výsadbou zakoreníme a pri pestovaní na záhone zakryjeme netkanou textíliou. Tú môžeme použiť opakovane, na rozdiel od perforovaných polyetylénových fólií lepšie reguluje rozdiel teplôt medzi dňom a nocou.
Ján Pavlovkin