h, ako napríklad na Slovensku, už platí.
O novej smernici vedelo najviac britských firiem (73 percent), najmenej o nej boli informovaní nájomníci a vlastníci nehnuteľností v krajinách strednej a východnej Európy. V Českej republike o smernici vedelo len 24 percent respondentov, o novom zákone, ktorý má vstúpiť do platnosti v januári budúceho roka nevedela nič polovica opýtaných.
Slovensko medzi skúmané krajiny v prieskume Landlord & Tenant konzultačnej spoločnosti Cushman & Wakefield nepatrilo.
Prieskum priniesol spomínané výsledky bez ohľadu na skutočnosť, že nová smernica EÚ zavádza certifikáty energetickej účinnosti, ktoré môžu mať okamžitý vplyv na podmienky nákupu aj prenájmu nehnuteľností. Takmer polovica majiteľov kancelárskych budov a ich nájomníkov totiž uviedla, že by si boli za kúpu či prenájom ekologicky šetrnej budovy ochotní priplatiť.
Poradenská spoločnosť v rámci prieskumu oslovila spolu 825 vedúcich pracovníkov firiem, vlastníci tvorili 29 a nájomníci 71 percent skúmanej vzorky. Respondenti vypĺňali dotazníky v dvanástich európskych krajinách v šiestich regiónoch: Benelux/Nemecko, stredná a východná Európa, Francúzsko, južná Európa a Veľká Británia. Prieskum rovnako ukázal, že 28 percent z oslovených majiteľov budov a 35 percent užívateľov zatiaľ neurobilo pre zníženie emisií CO2 nič.