Británia bola jedným z prvých európskych trhov, kde sa rozšírila americká hypotekárna kríza. Krach a následné znárodnenie banky Northern Rock bol jedným z najžiarivejších príkladov ako úverová kríza zasiahla britskú ekonomiku. Zdá sa, že spľasla aj bublina britského realitného trhu.
Ekonómovia vo Veľkej Británii predpokladajú, že ceny nehnuteľností poklesnú tohto roku prinajmenšom o päť percent. Investičná banka Lehman Brothers predpovedá, že na budúci rok by ceny nehnuteľností v Británii mali klesnúť asi o osem percent.
Tu je však vhodné pripomenúť, že za posledné desaťročie sa ceny bytov v Británii zvýšili až o dvesto percent.
Britskí predajcovia nehnuteľností zatiaľ odmietajú priznať, že aj ich trh je v kríze a stále sa pokúšajú reality predávať za príliš vysoké ceny.
Ceny klesajú, hoci nie ako by mali
Najnavštevovanejší britský realitný portál Rightmove nedávno varoval, že ak predajcovia budú stále žiadať ceny z čias najväčšieho realitného boomu, skôr to trhu uškodí. Priemerne sa za nehnuteľnosť v Británii minulý mesiac pýtalo 239 655 libier (9,8 milióna korún). Ak sa situácia nezmení, podľa portálu by nakoniec ceny britských nehnuteľností mohli do osemnástich mesiacov padnúť až na polovicu. Napriek tomu, že sa stále žiadajú predražené ceny, uzavreté kúpy na trhu sú už teraz o desať percent nižšie ako pred rokom.
Priemerná cena bytov a domov pre bežných kupujúcich z radu fyzických osôb tiež mierne začína klesať, momentálne sa pohybuje na úrovni 174 100 libier (7,1 milióna korún). Tvrdí to aspoň londýnska spoločnosť Hometrack, ktorá monitoruje ceny bytov. Ich prieskum je výsledkom monitoringu a ankety medzi 3500 britskými realitnými kanceláriami. Ceny podľa neho klesli v deviatich z desiatich anglických regiónov a vo Walese sa nezmenili.
"Pokračujúca neistota na finančných trhoch, spotrebiteľské tlaky a nedôvera kupujúcich oslabujú trhovú aktivitu a ceny sú tak pod výrazným tlakom," povedal agentúre Bloomberg výskumný riaditeľ Hometracku Richard Donnell.
Niektorí analytici však tvrdia, že trh sa iba približuje k spravodivým cenám. "Blížime sa k férovej hodnote. No to, že sa k nej blížime, neznamená udržateľnosť procesu," povedal denníku Guardian William Newsom zo spoločnosti Savills.
Nedostupnejšie hypotéky
Podľa Kráľovského výskumného ústavu, trh s nehnuteľnosťami sa už teraz nachádza v najväčšej kríze od poslednej hospodárskej recesie z 90. rokov. Ako informovala centrálna banka Bank of England, počet schválených hypoték v krajine bol začiatkom roka na najnižšej úrovni za posledných deväť rokov. Prieskum Moneyfacts pre nedeľný Independent zasa zistil, že kým pred rokom bolo na trhu 15-tisíc hypotekárnych produktov, dnes ich je iba tretina z tohto počtu.
Banky a hypotekárne spoločnosti sú dnes oveľa prísnejšie pri požičiavaní na nehnuteľnosti. Dôvodom je, že hypotekárna kríza a pády niektorých podnikov už britské banky stáli sto miliárd libier v stratách.
Zdá sa, že časy, keď finančné ústavy bez okolkov poskytli 125-percentné krytie kupovanej reality, sú už preč. Dnes sa žiada najmenej 25-percentný depozit. K dispozícii preto nie sú ani hypotéky, ktoré by prefinancovali celú nehnuteľnosť. Niektoré menšie hypotekárne ústavy tiež rozhodli, že hypotéky už budú poskytovať iba miestnym klientom.
Úroky stúpajú
Úrokové sadzby hypoték stále stúpajú, v marci ich napríklad spoločnosť Nationwide navýšila o pol percenta. Priemerne sa pohybujú niečo nad úrovňou piatich percent. "Od leta zaznamenávame zmeny vo vnímaní trhu, čo viedlo k spomaleniu pri raste trhu s nehnuteľnosťami," povedala televízii CNBC hlavná ekonómka Nationwide Fionnuala Earleyová.
Na druhej strane poisťovne sa snažia vyjsť v ústrety novému trhu: klienti sa môžu poistiť proti výrazne rastúcim úrokovým sadzbám. Poisťovňa MarketGuard chce začať predávať poistku, ktorá sa bude platiť mesačne a ochráni Britov pred nepredvídane vysokými nárastmi hypotekárnych splátok.
Manchester a Londýn
Dobrým príkladom prudkého poklesu cien bytoviek môže byť mesto Manchester. Pred tromi rokmi trojizbový byt v centre mesta stál 236-tisíc libier (9,7 milióna korún). Dnes, keď mnohí klienti strácajú svoje byty, lebo nedokážu splácať splátky obohatené rastúcimi úrokovými sadzbami, sú ich vyvolávacie ceny na exekučných aukciách iba 100-tisíc libier (4,1 milióna korún). Štvorizbové byty v podobných lokalitách v Manchestri sa pritom pohybujú od 120-tisíc do 170-tisíc libier (od 4,9 až sedem miliónov korún), píše Guardian. Mimochodom, v Británii čelí bankovým exekúciám až stotisíc vlastníkov splácajúcich hypotéky.
Britský trh s nehnuteľnosťami drží nad vodou Londýn a južné Anglicko, kde sú vyššie príjmy a ľudia sú stále ochotní platiť predražené čiastky. No zdá sa, že aj metropola už stráca čaro. Podľa prieskumu PriceWaterhouseCoopers už nie je pre investorov v oblasti nehnuteľností dostatočne atraktívna. Anketa 485 expertov z branže uvádza, že Londýn už nie je v európskej desiatke, prvýkrát odkedy sa prieskum robí. Tento rok skončil až pätnásty z 27 európskych miest, ktoré sú atraktívne pre developerské projekty. <