BRATISLAVA. Vzťahy medzi SMK, SDKÚ a KDH sú v najväčšej kríze odkedy v roku 2006 odišla z koalície Mikuláša Dzurindu strana Pavla Hrušovského.
Roztržku spôsobilo rozhodnutie SMK podporiť Lisabonskú zmluvu napriek tomu, že koalícia prijala tlačový zákon, ktorý nesplnil všetky opozičné podmienky. Csáky ako ostatní lídri opozičných strán dovčera rána tvrdil, že zmluvu v prípade nesplnenia podmienok nepodporia.
Lisabonská zmluva nakoniec – po viac ako dvojmesačnej blokáde – prešla hlasmi Smeru, SNS, HZDS a SMK. Dzurindova a Hrušovského strana hlasovanie bojkotovali.
„Toto nie je rozhodnutie, ktorým by sme mali v úmysle podporiť vládnu koalíciu,“ vysvetľoval predseda SMK Pál Csáky.
Ficovu politiku vraj naďalej považujú za cynickú, populistickú a bezobsažnú.
Csáky na tlačovej konferencii, kde oznámil, že SMK zahlasuje za zmluvu, predpokladal, že SDKÚ a KDH krok ostro odsúdia a poznačí to vzájomné vzťahy.
„Možno, že na určité obdobie tá spolupráca nebude taká kvalitná ako doteraz, ale na to máme pochopenie,“ predpovedal.
Tvrdil, že ide o autonómne rozhodnutie SMK, za ktorým nie sú žiadne zákulisné dohody s koalíciou.
Štvrtá koaličná strana
Reakcia Pavla Hrušovského prišla vzápätí. „SMK sa stala dnešným rozhodnutím tichým spoločníkom vládnej koalície a dnešným dňom má vládna koalícia nie parlamentnú, ale ústavnú väčšinu.“ Lisabonskú zmluvu vraj „vybartrovala“ za niektoré svoje záujmy v otázkach národnostnej politiky a zradila spoločný postup opozície. Malo ísť o ústupky SNS v otázke školského zákona.
„Neviem si v tejto chvíli ďalej predstaviť, ako môže s SMK ďalej pokračovať otvorená a dobrá opozičná spolupráca,“ povedal Hrušovský. V opozícii sú už podľa neho iba dve opozičné strany - KDH a SDKÚ.
„SMK zlyhala v kľúčovom zápase tohto volebného obdobia,“ povedal Dzurinda. Podľa expremiéra by opozícia bez tohto „nevídaného javu“ SMK mohla vyhrať bitku o dobrý tlačový zákon a vraj také flagrantné porušenie dohody v politike ešte nezažil.
„Viete dobre, že sa šepká o veľkom vnútornom napätí v SMK, že niektorí politici SMK môžu byť vládnou mocou vydierateľní, že sa šepká o rôznych možných obchodoch, že sa šepká o tom bartri medzi školským zákonom a Lisabonskou zmluvou,“ hovoril Dzurinda. Za rozhodnutím SMK vraj nemohlo nebyť rokovanie s koalíciou.
SDKÚ a Smer separátne?
SMK tvrdí, že o podpore zmluvy chcel včera priamo vyjednávať Dzurinda s Ficom. „Na rozšírenom rokovaní grémia expremiér Dzurinda požiadal o separátne rokovanie so Smerom. Neviem, čo chcel dosiahnuť?“ pýtal sa podpredseda SMK Gyula Bárdos.
Fico to odmietol. Podľa Bárdosa šéf SDKÚ Dzurinda povedal, že môžeme o zmluve hlasovať v máji, ale po dohode.
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš tvrdil, že Dzurinda hovoril vo všeobecnosti o rokovaniach o zmluve.
„My sme rokovania žiadali aj v minulosti. Povedal len, rokujme politicky, rokujme bilaterálne.“ Podľa Janiša SDKÚ nechcela v žiadnom prípade samostatne vyjednávať o podpore pre zmluvu.
Csákymu ruku nepodal
Hlasy 19 poslancov SMK za Lisabonskú zmluvu nechali predsedu vlády Roberta Fica chladným. Po hlasovaní tlieskal, usmieval sa a išiel podať ruku šéfom SNS a HZDS Jánovi Slotovi a Vladimírovi Mečiarovi. Pálovi Csákymu, ktorý stál o pár metrov ďalej, ruku nepodal. Šéfovi SMK šiel podať ruku len Mečiar.
Fico po hlasovaní povedal,
že je veľmi rád, že parlament schválil zmluvu. Poďakoval za to predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi a koaličným partnerom. Až na novinársku otázku povedal, že ho postoj SMK prekvapil a „ocenil“ ho. „Urobili to kvôli sebe, pretože nechceli byť vyradení z európskeho priestoru.“
Fico tvrdil, že ak by zmluva neprešla, podal by demisiu. Pred hlasovaním však nič také nepovedal.
Podporu SMK pre zmluvu si pochvaľoval aj predseda Slota. Ráno tvrdil, že pokiaľ by SMK hlasovala za, bez problémov by išiel za Csákym, aby mu podal ruku.
Po hlasovaní v sále to neurobil. Rozruch v rokovacej sále spôsobili poslanci štyria odídenci z KDH okolo Vladimíra Palka. Cez hlasovanie sa postavili a začali spievať hymnu. Fico krútil hlavou.
(knm)
Prečo SMK zmenila názor
Slová o nepodpore Lisabonskej zmluvy vraj boli len nutná taktika.
Pál Csáky aj politici z SMK rozhodnutie hlasovať za Lisabonskú zmluvu zdôvodnili tým, že aj po prijatí zlej verzie tlačového zákona budú presadzovať jeho zmenu a že hlasovali preto, lebo zmluva je pre Slovensko aj Európu dôležitá.
„Tlačový zákon má určité korekcie, ale povedali sme, že sú nedostatočné, a preto sme hlasovali proti nemu. Ale to hlasovanie je za nami a to obdobie je za nami,“ vysvetľoval podpredseda SMK Gyula Bárdos. Slová Csákyho o tom, že koalícia bude pri postoji k Lisabonskej zmluve jednotná, označil za nutnú taktiku, ktorou tlačili na ústupky pri tlačovom zákone.
Človek z najužšieho vedenia strany, ktorý nechce byť menový, povedal, že v jeho strane bolo už v januári jasné, aký bude mať postoj k zmluve a už vtedy to povedali SDKÚ.
Iný poslanec hovoril o dvoch základných motívoch: rozkol v klube pri hlasovaní o zmluve by mohol priniesť aj rozkol v strane, čomu sa Csáky s neúplnou podporou v strane snažil zabrániť. Druhým motívom bolo to, že maďarská menšina, ktorej Európska únia vždy pomohla, keď mala problémy, by ťažko pochopila odmietanie pre úniu takej dôležitej otázky.
Bárdos tvrdil, že rozkol v strane nehrozil. Úvahy Mikuláša Dzurindu o vydierateľnosti SMK a výmenných obchodoch odmietol. „Keď o tom má niekto informácie - tak von s tým - a my nebudeme nič ututlávať.“
(knm)
Mesežnikov: Budú sa dlho spamätávať
SMK podľa politológa zradila. Keby opozícia vydržala, vláda by musela ustúpiť, myslí si.
Opoziční lídri sa na bojkote Lisabonskej zmluvy dohodli koncom januára. S nápadom prišiel predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Už o dva dni poslanec SMK Zsolt Simon dohodu spochybnil a naznačil, že časť poslancov SMK môže za zmluvu hlasovať.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že SMK zradila. V strane podľa neho prevážila silná proeurópska orientácia a potreba zabezpečiť záujmy menšiny. „SMK dokázala pre vlastných voličov vyťažiť veľa, ale opozícia sa z toho bude dlho spamätávať.“
Školský zákon je podľa Mesežnikova kľúčovým bodom agendy SMK a pre voličov asi aj zrozumiteľnejší ako tlačový zákon. O školskom zákone sa však ešte len bude hlasovať. „Ak v ňom nebudú žiadne ústupky, bude to ťažká porážka SMK,“ povedal.
Mesežnikov hovorí, že keby opozícia držala ďalej spolu, Fico by o Lisabonskej zmluve hlasovať nedal. „To, že v posledných dňoch hrozili pádom vlády, hovorili asi s vedomím toho, že SMK ustúpi.“
(mož)
Maďarskí intelektuáli sa nezhodli
Psychiater Hunčík krok SMK kritizuje, vydavateľ Szigeti ho podporuje.
Vydavateľ László Szigeti hovorí, že od začiatku bolo jasné, že šesť poslancov SMK spojenie tlačového zákona a Lisabonskej zmluvy spochybňovalo. Szigeti má blízko k bývalému predsedovi SMK Bélovi Bugárovi.
Szigeti: Je to kontinuita
„Pre prívrženca európskej integrácie na Slovensku musí byť jasné, že Lisabonská zmluva vytvára podmienky na ešte hlbšie zakorenenie hodnôt liberálnej demokracie, to jest garantuje aj podmienky na budúcu zmenu už odsúhlaseného tlačového zákona,“ myslí si Szigeti. Hovorí, že tlačový zákon jasne spochybňuje slobodu tlače, ale v SMK zvíťazil vyšší princíp, ktorý vôbec neznamená podporu vládnej politiky.
„V desaťročnej existencii SMK, a pod vedením Bélu Bugára nesporne, bolo vždy viditeľné stotožnenie sa s ideou európskej integrácie,“ vyhlásil vydavateľ. SMK sa preto v tomto zmysle zachovala kontinuálne, „napriek tomu, že do posledných chvíľ to vyzeralo tak, že ju jej súčasný predseda preruší“.
Politológ László Öllösz nesúhlasí s argumentáciou Pála Csákyho, že snaha opozície nebola márna, lebo tlačový zákon sa zmiernil. Podľa neho je stále veľmi zlý. „Na druhej strane za zmluvu bolo treba hlasovať, aj keby neboli žiadne zmeny.“ Bol by radšej, keby sa na hlasovaní za zmluvu dohodla celá opozícia. Dzurinda totiž podľa neho chcel hlasovať, „ale chcel to ešte ťahať“. Teraz by mal podľa Öllösza nastať tlak zahraničia.
Psychiater Péter Hunčík si však nemyslí, že SMK sa rozhodla správne.
Hunčík: Koniec spolupráce
„SMK sa vzdala efektívnych možností opozičnej spolupráce,“ povedal Hunčík. Pripomína, že strana už po voľbách začala „falošne hlásať“ svoje sociálne korene. Sloboda tlače je podľa neho prioritou.
„Ísť do Európy na jednej strane a na druhej strane prijať takýto zákon, to je schizofrénia. Je ťažké pochopiť, že je to pre pánov z SMK prijateľné,“ povedal. A to práve v čase, keď podľa neho Európa znovu hovorí o návrate ku kultúrnym hodnotám. „Je to jasné víťazstvo premiéra.“
Monika Tódová