Nie koniec, bod zavŕšenia

Básnik je na to, aby bol nie obdivovaný, vážený, čítaný, ale milovaný. Inak nie je skutočným básnikom. Jedným z tých vyvolených je Erik Jakub Groch. Je to zvláštny, exaktne vari ani celkom nevysvetliteľný jav: tak sa to akosi stalo.

Erik Jakub Groch (1957), básnik a vydavateľ, člen košického undergroundu, podieľal sa na vydaní samizdatových zborníkov. Do oficiálnej literatúry vstúpil zbierkou Súkromné hodiny smútku, ďalej napísal Baba Jaga: Žalospevy, Bratsestra, To, L’acinéma, Em, TErik Jakub Groch (1957), básnik a vydavateľ, člen košického undergroundu, podieľal sa na vydaní samizdatových zborníkov. Do oficiálnej literatúry vstúpil zbierkou Súkromné hodiny smútku, ďalej napísal Baba Jaga: Žalospevy, Bratsestra, To, L’acinéma, Em, T

Svojej zatiaľ poslednej zbierke básní dal Erik J. Groch meno Infinity. V tom názve sa dá vystopovať istá kontinuita s iným cudzojazyčným titulom jednej z jeho predchádzajúcich kníh: L’acinéma (2001). A možno aj náklonnosť v artistne znejúcich slovách-názvoch. Podobnú dvojičku titulov jeho kníh tvoria aj kratučké a tajomné To (2000) a Em (2006).

Ako slovenský ekvivalent k anglickému infinity sa v prekladovom slovníku uvádza nekonečnosť, resp. nekonečno. Ak však pri tomto slove zoberieme do úvahy jeho latinský pôvod a „in“ nebudeme chápať ako zápornú predponu, ale ako predložku „v“, vyjde nám z toho niečo pevnejšie a presnejšie než rozplývajúce sa a nijakou mierou nepostihnuteľné nekonečno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Totiž bod, v ktorom sa všetko končí. Alebo inak, ale stále nie dosť presne – večnosť. Možno aj miesto, kam všetko smeruje. Teda nie koniec, ale miesto zavŕšenia.

Zadržiavaný rešpekt a nejasná bázeň

Keďže Groch je i autorom grafickej úpravy celej edície, možno aj ilustráciu na obálke považovať za integrálnu súčasť básnikovej výpovede. Je na nej obrázok Thomasa Otta The Champion. Znázorňuje, ako nejaký „šampión“ zápasí – a zdá sa, že úspešne – so smrtkou.

V porovnaní s ľahučko pôsobiacou momentkou mladého dievčaťa z obálky predchádzajúcej Grochovej zbierky Em vyznieva tento obrázok dosť temne, vari až morbídne, ale musíme uznať, že veľmi sugestívne. Pod dojmom z neho čítame aj básne tohto zošita akosi inak, s akýmsi zadržiavaným rešpektom, nejasnou bázňou.

SkryťVypnúť reklamu

Ani teraz tomu nemôžem uveriť

A tento zvláštny pocit sa ešte umocní, keď potom v titulnej básni zbierky narazíme na verše: „Chcel som ju streliť medzi prsia, / no ona sa natočila k dverám, / dostala to priamo do bradavky.“

A o kúsok ďalej: „Nemám čas na podrobnosti, / počujem dupot na schodoch, / musím sa rýchlo vypariť.“ Až príde posledná strofa: „Vidím ich v tme, hlbokej, ľadovej, / hlaveň mojej deviatky je útulnejšia. / Ani teraz tomu nemôžem uveriť.“ Básne tejto zbierky pramenia z autorovej hraničnej existenciálnej skúsenosti, z „hlbokej, ľadovej tmy“, ale ústia do tichého svetla. Osvietenia.

„Chodím z rohu do rohu, / chvíľu postojím, všetko ma bolí, / ľahnem si, hneď zaspím. // Vstanem, nikde nikoho, / na kolenách prosím Boha, / aby ma neopustil. // Nemám mu veľmi čo povedať, / rozprávam o vŕbovkovej vňati, o prostate. / Niekedy zahrmí, prostredníctvom mačky // postrkáva kamienok pred sebou, / vo dverách si napraví vrkoč, / predstaví sa Anička Bucáková.“ To je na strane 12.

SkryťVypnúť reklamu

Takí básnici nezomierajú

A na strane 21 (jednotka s dvojkou si len vymenia miesta) je už nádherne upokojujúca báseň Stmieva sa (v nej vidíme, ako sa tma zázračne mení na svetlo): „Stmieva sa, je tu teplo, / útulne, nikoho sa nebojím / - mám vanilkové koláčiky. // Ticho je, vesmír alebo / Boh je veľmi tichý. / Ty tu už dávno nie si. // Na pôjde mám tri sánky, // osie hniezda hneď vedľa lastovičích, // hovná vedľa hviezd.“

Keď prídeme k posledným dvom veršom, pokoj v nás už zostáva, hoci čítame: „Pozerám von oknom, / onedlho zomriem.“ Skôr už však veríme poslednej vete predchádzajúcej Grochovej zbierky Em, ktorá znie: „Odvtedy a nie a nie zomrieť.“

Takí básnici, odkedy píšu – nech si už píšu o zomieraní čokoľvek – totiž nezomierajú.

SkryťVypnúť reklamu

Recenzia

Erik Jakub Groch: Infinity.

OZ Slniečkovo. Zošity súčasnej poézie Veršeonline, Prešov 2008.

Autor: Rudolf Jurolek (Autor je spisovateľ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu